defavvvvvvvvvvult (1)
2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ  հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ:
Այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը  ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը,  նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն:
Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր  կարծիքները:
Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը,  անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա  ապրելու իրավունքը:

defavvvvvvvvvvult (1)
Почти через четыре года после боевых действий, совершенных в 2016 году противник снова прибег к силе, полагая, что таким образом он сможет решить арцахский вопрос в свою пользу. Утром 27 сентября азербайджанская армия атаковала по всей линии соприкосновения, нанося удары из реактивных гранатометов и АТС. В настоящий момент части Армии обороны успешно срывают планы противника, противник несет большие потери. Эти программы нам давно знакомы, их суть можно выразить одним словом - выселить армян из Арцаха и Армении.
Будьте уверены, и на этот раз наш соперник потерпит неудачу. Победа будет нелегкой. Оставаясь верным своей природе, противник будет нацеливаться на мирные поселения и мирных жителей, он не будет различать солдата и ребенка, священника и пожилую женщину, взрослого мужчину и беспомощного старика. Мы все  - его мишени. Победа потребует больших сил и железного единства. Теперь нужно отбросить все разногласия, все взгляды, все мнения. Наша цель одна: победить врага всеми возможными способами, нанести сокрушительный удар по его вооруженным бандам, разрушить его военную инфраструктуру, при необходимости расширить зону безопасности и навязать окончательный мир.
Мы все должны работать вместе, чтобы выполнить эту задачу.
У нашей победы нет альтернативы. Мы защищаем могилы наших предков и будущее наших детей. Мы защищаем право наших предков жить на своей земле.