Ընդլայնվել է հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդումը օտարերկրյա հաստատություններում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը 2019 թ-ից բյուջետային ֆինանսավորմամբ էականորեն ընդլայնել է հայերենի և հայագիտական առարկաների դասավանդման աջակցության ծրագրերը:
Այն արդեն 2020–21 ուսումնական տարում իրականացվում է 8 պետության 10 հաստատություններում՝ նախկին 4-ի փոխարեն՝ ներկայում ընդգրկելով Պրահայի Կարլովի (Չեխիայի Հանրապետություն), Բուխարեստի (Ռումինիա), Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի, Հռոմի Լա՛Սապիենցա (Իտալիայի Հանրապետություն), Զալցբուրգի (Ավստրիայի Հանրապետություն), Կահիրեի (Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն), Արգենտինայի Քենեդի (Արգենտինայի Հանրապետություն) համալսարանները, Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարանը և Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնը (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն), և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտը (Ռուսաստանի Դաշնություն): Ծրագրի իրագործման նպատակով ՀՀ պետական բյուջեից ֆինանսավորումն հիմնականում իրականացվում է տվյալ համալսարանի և ՀՀ դեսպանությունների միջև կնքված հուշագրերի կամ համաձայնագրերի հիման վրա։
Այս ծրագրով ԿԳՄՍ նախարարությունը հետամուտ է աջակցել հայերենի և հայագիտության տարածմանը և ամրապնդմանը օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում և հետազոտական կենտրոններում։ Սա լայն հնարավորություն է ճանաչելի դարձնել հայկական մշակույթն ու ինքնությունը, մեծացնել միջազգային հեռաքրքրությունը մեր ժողովրդի և մշակույթի նկատմամբ, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքներում նպաստել հայկական արժեքների պահպանմանը:
Դասավանդումն իրականացվում է հիմնականում տեղի հայագիտական ոլորտի կադրերի կողմից, երբեմն նաև Հայաստանից գործուղված մասնագետի միջոցով (Բուխարեստի համալսարան):
Հաստատություններում հայերենի իրավական կարգավիճակը տարբեր է. Վենետիկի Կա՛Ֆոսկարի համալսարանում հայերենը դասավանդվում է 3 ուսումնական տարի՝ լեզվաբանների համար։ Բուխարեստում այն ընտրովի առարկա է։ Պրահայում և Զալցբուրգում դասավանդվում են նաև այլ հայագիտական առարկաներ՝ Հայոց պատմություն, Հայ քրիստոնեության պատմություն, Հայ գրականություն և այլն։
2020 թ առաջին անգամ ֆինանսավորվել են հետազոտական աշխատանքներ, որի նպատակով հուշագիր է ստորագրվել Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարանի ինստիտուի և Հալլեի «Մեսրոպ» հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի հետ:
Հարկ է նշել, որ ԿԳՄՍՆ–ն հետևողական աշխատանքներ է տանում արտերկրում հայագիտության ցանցի ընդլայնման ուղղությամբ:

Расширено преподавание армянского языка и арменоведческих предметов в иностранных учреждениях
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении с 2019 года при бюджетном финансировании существенно увеличило программы содействия преподаванию армянского и арменоведческих предметов.
«Они уже в 2020 - 2021 учебном году осуществляются в 10 учебных заведениях 8 стран вместо прежних 4, включая Карлов университет Праги (Чехия), Бухарестский университет (Румыния), Университет Кафоскара в Венеции, Университет Ла Сапиенца в Риме (Италия), Зальцбургский университет (Австрийская Республика), Каирский университет  (Арабская Республика Египет), Университет Кеннеди (Республика Аргентина) Аргентины, Дом-музей Лепсиуса в Потсдаме и Центр арменоведческих исследований “Месроп” в Галле (Федеративная Республика Германия)  и Московский государственный институт международных отношений (Российская Федерация). С целью реализации программы финансирование из государственного бюджета Армении в основном осуществляется на основе меморандумов или соглашений, заключенных между посольствами Республики Армения и университета в данной стране.
Этой программой Министерство НОКС преследует цель содействовать распространению и укреплению позиций армянского языка и арменоведения в университетах и исследовательских центрах иностранных государств. Это возможность сделать армянскую культуру и идентичность узнаваемой, повысить международный интерес к нашему народу и к нашей культуре, а также способствовать сохранению армянских ценностей в местных армянских общинах. Преподавание осуществляется в основном местными кадрами арменоведения, а иногда и  командированными из Армении специалистами (Бухарестский университет).
Правовой статус армянского языка в учреждениях различен. В Университете Кафоскара в Венеции армянский язык преподается лингвистам в течение 3 лет. В Бухаресте это предмет по выбору. В Праге и в Зальцбурге преподаются также и другие арменоведческие предметы: История Армении, История армянского христианства, Армянская литература и др.
В 2020 году впервые были профинансированы и исследовательские работы, для чего с Институтом Дома-музея Лепсиуса Потсдама и с Центром арменоведческих исследований “Месроп” в Галле были подписаны меморандумы.
Следует отметить, что МНОКС ведет последовательную работу по расширению сети арменоведения за рубежом», - говорится в сообщении министерства.