119585583_10157109943567434_1527641527995991976_o
Զոհրաբ Մնացականյանը Արաբական պետությունների լիգայի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրեց ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում ունեցավ Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի հետ։
Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ այս հանդիպումը լավ առիթ է՝ վերարժևորելու Հայաստանի և Արաբական պետությունների լիգայի միջև հաստատված համագործակցությունը և ուրվագծելու այն ընդլայնելու հեռանկարները: Երկուստեք գուհունակությամբ ընդգծվեց հայկական համայնքների դերը Հայաստանի և արաբական աշխարհի  հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
ԱԳ նախարարը և ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարն անդրադարձան Մերձավոր Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումներին: Երկուստեք մտահոգություն հայտնվեց այդ տարածաշրջաններում սադրիչ գործողությունների և կայունության ու անվտանգության խաթարմանն ուղղված գործելակերպի դրսևորումների առնչությամբ, շեշտվեց տարածաշրջաններում խաղաղության և կայունության պահպանմանն ու ամրապնդմանը միտված միջազգային հանրության միասնական քայլերի կարևորությունը։
ԱԳ նախարարն իր զրուցակցին ներկայացրեց ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց պաղեստինյան խնդրի շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակին, ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց Լիբանանի և Սիրիայի հումանիտար խնդիրների կարգավորմանն ուղղված ջանքները:

119585583_10157109943567434_1527641527995991976_o
Зограб Мнацаканян представил генеральному секретарю Лиги арабских государств принципиальную позицию РА по урегулированию карабахского конфликта
В рамках визита в Арабскую Республику Египет министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 15 сентября встретился с генеральным секретарем Лиги арабских государств Ахмедом Абулом Кейтом.
Министр Мнацаканян отметил, что эта встреча - хороший повод для переоценки сотрудничества между Арменией и Лигой арабских государств и разработки перспектив его расширения. Обоюдно была подчеркнута роль армянских общин в укреплении отношений между Арменией и арабским миром.
Глава МИД Армении и генсек ЛАГ коснулись развитий на Ближнем Востоке, в Северной Африке и на Южном Кавказе. Стороны выразили обеспокоенность в связи с провокационными действиями и проявлениями, направленными на подрыв стабильности и безопасности в этих регионах, была подчеркнута важность совместных шагов международного сообщества, направленных на сохранение и укрепление мира и стабильности в этих регионах.
Глава МИД Армении представил своему собеседнику принципиальную позицию и подходы Армении по мирному урегулированию карабахского конфликта.
В ходе встречи была затронута и нынешняя ситуация вокруг палестинской проблемы, глава МИД Армении подчеркнул и важность усилий, направленных на урегулирование гуманитарных проблем Ливана и Сирии.