Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների որոշումից շահելու է ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը. պատգամավոր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ամբաստանյալ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը, ըստ էության, զբաղված է իր դատավարական իրավունքների չարաշահմամբ, բայց չեմ հասկանում, թե Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդները ինչ նպատակ ունեն»,-այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը՝ անդրադառնալով Մարտի 1-ի զոհերի իրավահաջորդների և նրանց ներկայացուցիչների որոշմանը՝ չմասնակցել դատական նիստերին։
Պատգամավորը հարց է բարձրացնում՝ որքանո՞վ է այդ որոշումը բխում իրենց վստահորդների շահերից․
«Ես կարծում եմ, որ պետք է գնահատել ու հասկանալ՝ առկախումը ինչի է բերելու, արդյո՞ք վստահորդների շահերը ավելի պաշտպանված կլինեն, թե ոչ։ Ես այդպես չէի անի, որովհետև եթե սրանով գործընթացի լեգիտիմության վրա ստվեր նետվի, ո՞վ է դրանից շահելու, ես կարծում եմ, որ վստահաբար ոչ Մարտի 1-ի դատավարությունը կամ արդարության վերականգնման նպատակը, դրանից շահելու է ամբաստանյալ Քոչարյանը»։
Մեր դիտարկմանը, թե այս քայլով իրավահաջորդները և ներկայացուցիչները իրենց բողոքն են արտահայտում և մեսիջ են հղում իշխանության ներկայացուցիչներին, որ դատական համակարգում խնդիրներ կան, պատգամավորն արձագանքեց․
«Իշխանությունները հետևություններ անելու կարիք չունեն, իշխանությունները շատ սթափ գիտակցում են դատական համակարգի վիճակը և ըստ այդմ՝ անում են պահանջվող գործողությունները։ Գուցե տարբեր պատկերացումներ կան դատական համակարգը առողջացնելու վերաբերյալ, բայց մեզ նման գործողություններով մեսիջներ հղելու անհրաժեշտություն չկա»։
Պատգամավորը կարծում է՝ բավարար քայլեր արվում են դատական և իրավապահ համակարգը առողջացնելու ուղղությամբ, և դրա արդյունքները, վստահեցնում է, մոտ ապագայում կտեսնենք։
Ինչ վերաբերում է Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի առաջարկած օրենսդրական նախաձեռնությանը, որով վերջինս առաջարկում է սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում հրապարակված վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափը վիրավորանքի դեպքում 1 միլիոն դրամից դարձնել 5 միլիոն դրամ, զրպարտության դեպքում` 2 միլիոնից՝ 10 միլիոն դրամ, Ջուլհակյանն ասում է՝ կիսում է Ալեն Սիմոնյանի հիմնավորումնեը, քանի որ ներկայումս տեղեկատվական դաշտում կատարվողը ազատ խոսքի հետ որևէ աղերս չունի։

От решения правопреемников жертв 1-го Марта выиграет подсудимый Роберт Кочарян: депутат (видео)
«Группа защиты подсудимого Кочаряна, по сути, занята злоупотреблением своими процессуальными правами, но не понимаю, какова цель правопреемников жертв 1-го Марта», - об этом в беседе с «А1+» выразила свое мнение депутат НС от фракции «Мой шаг» Арусяк Джулхакян, обратившись к  решению правопреемников жертв 1-го Марта и их представителей не участвовать в судебных заседаниях.
Депутат поднимает вопрос: насколько это решение вытекает из интересов их доверителей:
«Я думаю, что нужно оценить и понять, к чему приведет имеющаяся группа? Будут ли интересы доверителей еще более защищены или нет? Я бы так не сделала, потому что если это бросит тень на легитимность процесса, кто от этого выиграет? Я думаю, что точно не судебный процесс по делу 1-го Марта или цель по восстановлению справедливости, от этого выиграет подсудимый Кочарян».
На наше наблюдение, что этим шагом правопреемники и представители выражают свой протест и направляет мессидж представителям власти, что в судебной системе есть проблемы, депутат ответила:
«Власти не нуждаются в том, чтобы делать выводы, власти очень трезво осознают состояние судебной системы и в соответствии с этим совершают требуемые действия. Возможно есть различные представления относительно оздоровления судебной системы, но в том, чтобы направлять нам мессиджи подобными действиями, нет необходимости».
Депутат считает, что делаются достаточные шаги в направлении оздоровления судебной и правоохранительной системы, и результаты этого, по ее заверению, мы увидим в ближайшем будущем.
Касательно законодательной инициативы, предложенной вице-спикером Национального собрания Аленом Симоняном, которой последний предлагает увеличить размер компенсации за оскорбление и клевету в соцсетях и СМИ в случае оскорбления от 1 миллиона драмов до 5 миллионов драмов, в случае клеветы – от 2 миллионов – до 10 миллионов, Джулхакян говорит: она разделяет обоснования Алена Симоняна,  поскольку то, что происходит в настоящее время в информационном поле, не имеет никакого отношения к свободе слова.