Ես «ԲՀԿ»-ում հիմնադիր եմ և դուրս չեմ գալու խմբակցությունից. Միքայել Մելքումյան (տեսանյութ)
«Ես ԲՀԿ-ի հիմնադիր եմ եւ ոչ մի դեպքում դուրս չեմ գալու», այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ անդրադառնալով շրջանառվող լուրերին, թե ինքը պատրաստվում է լքել ԲՀԿ-ն․
«Ես ոչ միայն քաղաքականություն իրականացնող, այլ նաեւ քաղաքականություն մշակող անձ եմ: Ինչի՞ պետք է դուրս գամ»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցի հայտարարությանը, թե հանրահավաքների պատրաստվող ԲՀԿ-ն գտնվում է այլ քաղաքական ուժերի ազդեցության տակ, Մելքումյանն արձագանքեց.
«Ինչո՞ւ ես պետք է մեկնաբանեմ ուրիշի ասածները: Իրենց կարծիքն է, մենք էլ շատ բաներ ենք ասում: Երկրորդ, ԲՀԿ-ն առաջին անգամ չի, որ հանրահավաքներ է անում, միշտ էլ արել է: Ինքնուրույն օրակարգ է մշակում, ինքնուրույն ուժ է: Տարբեր ուժեր կգան, կգնան, ԲՀԿ-ն միշտ մնալու է: Իհարկե, ինձ համար անընդունելի է, որ ԲՀԿ-ն պետք է ինչ-որ տեղից ուղղորդված լինի»:
Դիտարկմանը, թե կարծիքներ կան, որ 2015-ին Լեւոն տեր-Պետրոսյանը Ծառուկյանին համոզեց պահանջել իշխանությունների հրաժարականը, Մելքումյանն ասաց.
«Համոզելը քաղաքական կատեգորիա չի: Եթե ուզում եք հետ գնալ 2015, ապա այն ժամանակ իրավիճակն այլ էր: Եթե հիշում եք, պայքարն ավելի վաղ սկսվեց,  բերեց, հանգեցրեց Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականին, ու շարունակություն եղավ»։
Ինչ վերաբերում է «Հարենիք» և ՀՅԴ կուսակցությունների հետ համագործակցությանը և ընդհանուր օրակարգին, Մելքումյանը նշեց․
«Երբ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը քննադատում է իշխանության գործելաոճը, դա ինքնանպատակ չէ: Միայն մենք չենք նկատում իշխանության սխալները, էլի քաղաքական ուժեր կան: Այն ուժերը, որոնք մատնանշում են այս սխալները, որոշակի քննարկումներ են ունենում և օրակարգ ձևավորում: Մենք ասում ենք, որ վատ լինելու չափ կա, եթե այդ չափը անցնում են, պետք է հնչի այն, ինչ հնչում է», - ասաց Մելքումյանը:
Մելքումյանը սեփական քաղաքական ուժի շանսերին գնահատական տալ հրաժարվեց, ասաց՝ ժամանակը ցույց կտա։
ԲՀԿ պատգամավորի խոսքով՝ ներդրումների արտահոսքը մեր երկրում մինուս 18 մլրդ դրամ է, իսկ ՀՀ պատմության մեջ նման բան չի եղել։

Я – основатель ППА и не выйду из фракции: Микаэл Мелкумян (видео)
«Я – основатель ППА и ни в коем случае не выйду», - сегодня в беседе с журналистами в НС отметил депутат от фракции ППА Микаэл Мелкумян, обратившись к слухам о том, что он собирается покинуть ППА:
«Я не только осуществляю политику, но и разрабатываю политику. Почему я должен выйти?» - сказал он.
Касательно заявления главы фракции «Мой шаг» Лилит Макунц о том, что готовящаяся к митингам ППА находится под влиянием других политических сил, Мелкумян отметил:
«Почему я должен комментировать сказанное другими? Это – их мнение, мы тоже много чего говорим. Во-вторых, ППА не впервые проводит митинги, всегда проводила. Самостоятельно разрабатывает повестку, это – самостоятельная сила. Разные силы придут и уйдут, ППА останется навсегда. Конечно, для меня неприемлемо, чтобы ППА откуда-то руководили».
На наблюдение, что есть мнения, что в 2015 году Левон Тер-Петросян убедил Царукяна потребовать отставки властей, Мелкумян сказал:
«Убеждение – это не политическая категория. Если хотите отправиться в 2015, то в то время ситуация была иной. Если помните, борьба началась раньше, привела к отставке Тиграна Саркисяна, и имело место продолжение».
Касательно сотрудничества и общей повестки с партиями «Родина» и АРФД, Мелкумян отметил:
«Когда партия “Процветающая Армения” критикует манеру работы властей, это – не самоцель. Не только мы замечаем ошибки властей, есть и другие политические силы. Силы, указывающие на эти ошибки, проводят определенные обсуждения и формируют повестку. Мы говорим, что есть мера плохого, если они переходят эту меру, должно звучать то, что звучит», - сказал Мелкумян.
Мелкумян отказался оценивать шансы своей политической силы, сказал: время покажет.
По словам депутата от ППА отток инвестиций в нашей стране – минус 18 млрд драмов, подобного в истории РА не было.