«Հորդորում ենք կառավարությանը վերացնի Ամուլսարում տիրող սադրանքը, որպեսզի ավելի մեծ բախումներ չլինեն» (տեսանյութ)
Շրջակա միջավայրի նախարարության հարակից այգում Ամուսլարի շահագործման դեմ պայքարողները լուռ ակցիա իրականացրին, ինչպես իրենք ասացին՝ ի նշան Կառավարության լռության։ Ակցիայից հետո մասնակիցները ծափերով ազդարարեցին լուռ ակցիայի ավարտը:
Ջերմուկցի ակտիվիստ Շիրակ Բունիաթյանը  տեղեկացրեց՝   երբ իրենք ավոտերթով շարժվելիս են եղել դեպի Երևան, նրա խոսքով՝ սադրիչ պահնորդները ճամփեզրին կայանած իրենց մեքենաները ձեռքով հանել ու շպրտել են՝ այսպիսով հրահրելով բախում` պոստում կանգնած քաղաքացիների հետ․
«Մեր բնակիչներից մի քանի հոգու հարվածել են: Այս պահին մեծ թվով բնակիչներ հավաքվել են այնտեղ: Իրենք սա նախատեսել են անել այնպես, որ մենք ճանապարհի կեսից հետ դառնայինք, ու այստեղ ակցիա չլիներ, բայց իրենք սխալ են հաշվարկել, որովհետև Ջերմուկում այնքան մարդ կա Ամուլսարի կողքին կանգնած, որ մենք այստեղ ենք, իրենք էլի այնտեղ են»,- ասաց նա:
Բունիաթյանը հիշեցրեց՝ իրենք երկու կարճաժամկետ պահանջ էին առաջ քաշել, որից մեկը կատարվել է՝ վագոն-տնակները հետ են տարվել, հաջորդը այդ պահնորդներին Ամուլսարի տարածքից հեռացնելու պահանջն էր, որը դեռ չի կատարվել, ինչն էլ, ըստ ակտիվիստի, հանգեցրել է նման միջադեպի․
«Հիմա չեմ էլ ուզում պատկերացնել, եթե մենք ավտոերթով հետ գնանք ու այնտեղ տեսնենք այդ սադրանքը, ինչպիսի բախում է լինելու: Հորդորում եմ պատկան մարմիններին, կառավարությանը մինչև բնակչության հետ դառնալը միջոց ձեռնարկել այդ սադրանքը վերացնելու համար, եթե իրենց նպատակը այն չէ, որ Ամուլսարում բախումներ լինեն»,- շեշտեց նա:
Բունիաթյանը  ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ իրենց պահանջը ՇՄԱԳ-ի և Ամուսլարում մետաղական հանքաարդյունաբերության թույլտվությունը չեղարկելն է․
«Մենք թույլ չենք տալու հոշոտել Ամուլսարը: Կոչ ենք անում, որ մեզ ականջալուր լինեն, այլապես այսօրվա ավտոերթը սկիզբ կլինի հետագա խաղաղ անհնազանդությունների»,- ասաց նա:
Ակտիվիստները հայտարարեցին, որ այս ակցիան իրենց գործողությունների կուլմինացիան էր, եթե Կառավարությունը մինչ սեպտեմբեր քայլեր չձեռնարկի, իրենք կդիմեն այլ միջոցների, թե որոնք կլինեն դրանք, չհստակեցրին։
Հիշեցնենք՝ ակցիան մեկնարկել էր այսօր Օպերայի հարակից տարածքում, տեղի ակտիվիստներին ավտոերթով միացել էին նաև ջերմուկցիները, ովքեր քայլերոթով շարժվեցին դեպի ՀՀ կառավարություն, ապա նաև Շրջակա միջավայրի նախարարության հարկից հատված։

«Мы призываем правительство устранить царящую в Амулсаре провокацию, чтобы не было еще больших столкновений» (видео)
В парке напротив Министерства окружающей среды борцы против эксплуатации Амулсара провели молчаливую акцию, как они сказали, в знак молчания Правительства. После акции участники аплодисментами объявили об окончании молчаливой акции.
Джермуксий активист Ширак Буниатян сообщил: когда они на автомобилях ехали в Ереван, по его словам, хранители-провокаторы, руками убирали стоящие на обочине их автомобили и выбрасывали, тем самым  провоцируя столкновение со стоящими на посту гражданами:
«Они ударили несколько наших жителей. В настоящий момент здесь собрались большое число жителей. Они предусмотрели сделать так, чтобы мы на полпути повернули назад, и здесь не было бы акции, но они неверно рассчитали, потому что в Джермуке за Амулсар стоит столько  людей, что мы здесь, а они  - там», - сказал он.
Буниатян напомнил: они выдвинули два краткосрочных требования, одно из которых было выполнено: вагоны-домики были убраны, следующим требованием было устранить из территории Амулсара этих хранителе, которое пока еще не было выполнено, что, по словам активиста, привело к подобному инциденту:
«Сейчас я не хочу представить, если мы поедем назад автошествием и там увидим эту провокацию, какое будет столкновение. Призываю компетентные органы, правительство, прежде чем население поедет назад, предпринять меры для устранения этой провокации, если их целью не было, чтобы в Амулсаре были столкновения», - подчеркнул он.
Буниатян в очередной раз напомнил, что их требование отменить разрешение на добычу металлов в Амулсаре:
«Мы не позволим растерзать Амулсар. Призываем, чтобы к нам прислушались, в противном случае сегодняшнее автошествие станет началом мирного неповиновения»,  сказал он.
Активисты заявили, что эта акция была кульминацией их действий, если Правительство не предпримет шагов до сентября, они прибегнут к другим мерам, к каким – не конкретизировали.
Напомним, акция стартовала сегодня на территории близ Оперы, к местным активистам автошествием присоединились также джермукцы, которые двинулись шествием в направлении Правительства РА, затем на участок, прилегающий к Министерству окружающей среды.