Իսկ մեր երկրում պատերազմն ավարտվե՞լ էր, որ հարձակումն անսպասելի է եղել․պատգամավորը՝ Սերժ Սարգսյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլյան պատերազմում հաղթանակ է տարել հայ զինվորը, հայ սպան։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում պնդեց ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե Ապրիլյան պատերազմում հայկական կողմը հաղթանակ է տարել։
«Մենք ունեցել ենք և՛ հաղթանակ, և՛ պարտություն։ Մեր պարտությունը այն կորսված տարածքներն են, որոնք Սերժ Սարգսյանի բննորոշմամբ ոչ պիտանի տարածքներ էին, բայց մեր հաղթանակն էր նոր կյանք մտնող երիտասարդների կյանքի հաշվին հերոսական պայքարը»։
Հովսեփյանն ասաց՝ սպասում է Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցին՝ այնտեղ գտնելու համար նաև իր հարցերի պատասխանները․
«Ինչո՞ւ պիտի մեր հետախուզությունը թերանար, քանի՞ օր է թերացել, և հարց է՝ թերացել են, թե չէ, որովհետև, այնուամենայնիվ, մեր հետախուզությունը համարվում է լավագույնը, ինչո՞ւ պիտի թերանար, ինչո՞ւ բոլոր ժամանակներում մեր հետախույզները չեն թերացել»։
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի այն պնդումներին, թե արդեն 4 տարի տարածվում են միֆեր, բացարձակ ստեր` բահերով կռվող, սոված ու առանց փամփուշտի մնացած զինվորների և դիզվառելիքի փոխարեն ջրով լիցքավորված զրահատեխնիկայի մասին, պատգամավորը պնդեց՝ որևէ մեկը չի կարող ժխտել, որ վառելիքի մասսայական վաճառք է եղել, գողություններ են եղել, այն, որ փամփուշտները քիչ եղել, վկայել են զինվորները, իսկ 80-ականների զենքերով կռվելու փաստը հաստատել է նաև Սերժ Սարգսյանը․
«Այն, որ բանակում չի եղել խրամատ փորելու բահ, պարոն Սարգսյանը չի կարող հերքել, ամիսներով ես իմ թիմի հետ բահեր ենք մատակարարել, այն, որ չեն եղել մի շարք տեխնիկական սարքեր, դա ևս կարող եմ փաստել»։
Ինչ վերաբերում է պատերազմի անսպասելիության հարցին, Հովսեփյանն ասում է․
«Երբ ասում են՝ պատերազմը եղել է անսպասելի, մի փոքր ծիծաղելի է, իսկ մեր երկրում պատերազմն ավարտվե՞լ էր, որ հարձակումն անսպասելի է եղել, ամեն օր կրակոցները կար, ամեն օր զոհեր կային, բայց լայնամասշտաբ նախապատրաստական գործողությունները հենց այնպես չեղան, մի օրում որոշեցի՞ն, մտան Թալիշ գյուղ, մարդկանց սպանեցին, զինվորի գլուխ կտրեցին, երեխաներ սպանեցին և այլն, դրա հանկարծակի ասվածը անհասկանալի է, առավել ևս, երբ դրա մասին խոսում է պատերազմով անցած մարդը»։
Հովսեփյանն անդրադարձավ նաև Սերժ Սարգսյանի բարձրացրած այն հարցին, թե Տավուշում ո՞ր սխրագործությունների համար են 71 հոգու պարգևատրում «Մարտական խաչ»-ով։
«Այս անգամ պետերազմը այնպիսին է եղել, որ որևէ մեկը չի խառնվել՝ ով է արժանի, կորպուսի հրամանատարը ինքն է գնահատել իր զինվորների գործողությունները։ «Մարտական խաչ»-ի արժանացել են ոչ միան տավուշյան գործողությունների, այլ նաև նախապատրաստական աշխատանքների համար»։
Հովսեփյանը հիշեցնում է՝ մինչ այսօր իրենց դիմում են Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած զինվորներ, որոնց զինգրքույկներում այդ մասին նույնիսկ նշված չէ, և որևէ արտոնությունից օգտվել չեն կարողանում։

Разве в нашей стране война завершилась, что нападение было неожиданным: депутат – Сержу Саркисяну (видео)
Поддержи А1+!В Апрельской войне одержал победу армянский солдат, армянский офицер. В беседе с «А1+» утверждает депутат НС РА от фракции «Мой шаг» Софья Овсепян, обратившись к заявлению второго президента РА Сержа Саркисяна о том, что армянская сторона одержала победу в Апрельской войне.
«У нас была и победа, и поражение. Наше поражение – те потерянные территории, которые Серж Саркисян охарактеризовал как непригодные территории, но нашей победой была героическая борьба за счет жизни только вступающих в жизнь молодых людей».
Овсепян сказала: она ждет доклада следственной комиссии, изучающей обстоятельства Апрельской войны для того, чтобы найти там и ответы на свои вопросы:
«Почему наша разведка должна была допускать упущения, сколько дней она допускала упущения, и вопрос, допускала ли, потому что, тем не менее, наша разведка считается лучшей, почему она должна была допустить упущение, почему наши разведчики никогда не проявляли нерадивости?»
Обратившись к утверждениям Сержа Саркисяна о том, что уже 4 года как распространяются мифы, абсолютная ложь о сражающихся с лопатами, голодных и оставшихся без патронов солдата и бронетехнике, заправленной водой вместо дизельного топлива, депутат утверждает: были кражи, о том, что патронов было мало, свидетельствовали солдаты, а факт сражений оружием 80-х годов подтвердил сам Серж Саркисян:
«То, что в армии не было лопат, чтобы рыть окопы, господин Саркисян не может опровергнуть, месяцами я со своей команды поставляли лопаты, то, что не было ряда технических устройств, я это также могу констатировать».
Касательно вопроса о неожиданности войны, Овсепян говорит:
«Когда говорят: война была неожиданной, немного смешно, а в нашей стране война разве завершилась, что нападение было неожиданным, каждый день были выстрелы, каждый день были погибшие, но широкомасштабные подготовительные действия произошли не просто так, они не за один день решили и вошли в село Талиш, убили людей, отрубили солдату голову, убили детей и т. д., неожиданность этого непонятно, тем более, когда об этом говорит человек, прошедший через войну».
Овсепян также обратилась к поднятому Сержем Саркисяном вопросу о том, за какие подвиги в Тавуше 71 человек были награждены «Боевым крестом».
«На этот раз война была таковой, что никто не вмешивался, кто достоин, командир корпуса сам оценил действия своих солдат. “Боевого креста” удостоились не только за тавушские операции, но и за подготовительные работы».
Овсепян напоминает: до сих пор к ним обращаются солдаты, участвовавшие в Апрельской войне, в военных билетах которых это даже не отмечено, и они не могут воспользоваться никакими привилегиями.