Բերդի հիվանդանոցում «պատերազմող» ուսանող-բժիշկը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմեն ինչ սկսվել է նրանից, որ կորոնավիրուսով վարակված 68-ամյա Մարիա Սուլախյանը մի բաժակ սուրճ է խնդրել բուժակից։
«Մարիա տատիկը վերակենդանացման բաժանմունքում չէր, համեմատաբար լավ վիճակում էր։ Ասաց՝ սուրճի կարիք ունի, ես էլ էդ պահին հիշեցի իմ տատի հաճախ հնչող «մի հատ կոֆե դիր»-ը ու միանգամից անցա գործի։ Տատիկի ուրախությունն ամեն ինչ արժեր․ անընդհատ լարված նույն աշխատանքն անելու ընթացքում իսկապես նման ջերմության պահանջ ես զգում»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում հիշում է բժշկական համալսարանի ուսանող Գուրգեն Պողոսյանը, որն արդեն երկու ամիս է Հայաստանի տարբեր հիվանդանոցներում միացել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարին
Մի բաժակ սուրճը հիմք դրեց անսպասելի բարեկամության. տիկին Մարիան վերապրոֆիլավորված «Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն»֊-ում դարձավ «Գուրգենի Սուլախյանը», որի Գուրգենի մասին ամեն երկրորդ խոսքը «արտակարգ բժիշկ» արտահայտությունն է։
«Տատիկն արդեն ապաքինվել է, տուն վերադարձել, տեսազանգով զրուցեցինք, սկզբում ինձ չճանաչեց. բժշկական համազգեստով չէի»,- պատմում է Գուրգենն արդեն Բերդից։ Նա այստեղ է գործուղվել՝ օգնելու տեղի բժիշկներին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում։
«Ես միայն տեսնում եմ ծանր կլինիկական ընթացքով հիվանդների, իմ գործը իրենց հետ է, և իմ տեսածի հիման վրա ասում եմ, որ սա իսկապես ծանր վիրուսային վարակ է»,-ընդգծում է Գուրգենը, որն աշխատում է վերակենդանդանացման բաժանմունքներում։
Հոգնա՞ծ է․ ասում է՝ ոչ․ հոգնած էլ լիներ՝ չէր ասելու։
«Համազգեստը հագար, վերջ, մոռանում ես ամեն ինչի մասին. չես ուտում, չես խմում մինչև հանելը։ Համազգեստով շփվում ենք հիվանդների հետ շատ մոտիկից, հետո համազգեստը փոխելիս պիտի զգույշ լինենք։ Հիգիենայի կանոնները պահելու դեպքում՝ հիվանդից վարակվելու հավանականությունը շատ քիչ է»,-նշում է նա՝ ակամա խոստովանալով, որ օրեր են լինում, 7-8 ժամ ջուր չեն խմում։
Բուժումից զատ հիվանդներին հոգեբանական աջակցություն է պետք ցուցաբերել, հատկապես տարեցներին, որոնք երբեմն հրաժարվում են դեղորայքից.
«Ստիպված ենք լինում համոզել, չունենք դրա ժամանակը, բայց դա էլ ենք անում։ Կա նաև հոգեբանական ճնշվածություն, դեպրեսիոն վիճակ, որի ժամանակ հիվանդին հատուկ վերաբերմունք է պետք»։
Ուսանող է Գուրգենը, բայց հստակ գիտակցում է՝ ինչպես օգնել հիվանդին. «Սիրել պացիենտին և պայքարել «ի գործ» կարգախոսով»։
Ասում է՝ ինչքան էլ շատ լինեն հիվանդները, չպետք է մոռանալ անհատական վերաբերմունքի մասին։ Հատկապես այս վարակի պայմաններում, երբ հիվանդը հարազատների խնամք չի ստանում, հոգատարության պակաս և կարիք ավելի շատ ունի։
Իսկ բժիշկն էլ ունի հանրության աջակցության կարիքը, որը հիմա նվազել է. «Սկզբում ծափահարում էին, ողջունում, գնահատում էին մեզ, հետո սկսեցին խոսել, որ բուժող դեղեր գոյություն չունեն և իրենց ներկայիս անկարգապահ վարքագծով իսկապես վիրավորում են մեր քսանչորսժամյա աշխատանքը»։
Նա հասկանում է ավանդույթների կարեւորությունը, սակայն կուզենար, որ հանրությունն իր վարքագծով պատճառ չդառնար հիվանդների թվի ավելացման, օրինակ չկազմակերպեին մասսայական միջոցառումներ։
«Մենք այստեղ պայքարում ենք ամեն հիվանդի համար, դրսում մարդիկ իրենց վարքագծով ավելացնում են հիվանդների թիվը։ Սա իսկապես հիասթափեցնող է։ Փորձը ցույց տվեց, որ հայ ժողովուրդը չի կարող ապրել համաճարակային սահմանափակ պայմաններում։ Սահմանի պատերազմը թողած՝ հիվանդանոցում ենք պատերազմում, կարելի է գոնե կարգապահություն դրսևորել»,-ասաց նա։
Բերդում աշխատանքը ավելի լարված է, քանի որ մի կողմում ադրբեջանական սադրիչ գործողություններն են, իսկ մյուսում ՝ չնահանջող կորոնավիրուսը։
Գուրգենը և մյուս բոլոր բուժաշխատողներն ուզում են հնարավորինս շուտ վերադառնալ նախկին կյանքին։ Շատերին է կարոտել Երևանում, հատկապես մի հոգու բոլորից շա՜տ է, բայց որի անունը չի ասում։
Ի դեպ, բուժառուների մասին խոսելիս՝ Գուրգենն առանձնացնում է Հովսեփ պապին, որն «Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն»-ի վերակենդանացման բաժանմունքի «ամենաառողջ հիվանդն» էր։
Օգնել է բժիշկներին՝ հիվանդներին հորդորելով իրենց պինդ պահել և մյուսներին «տիրություն է արել» մայրապետների բացակայության ընթացքում։
«Մենք ավելի հանգիստ էինք լինում, գիտեինք, որ եթե լուրջ դեպք լինի, Հովսեփ պապը մեզ շուտ կկանչի»,-ասում է Գուրգենը։
Հովսեփ պապը առողջացել է և դուրս գրվելուց առաջ խոստացել է խորոված պատիվ տալ բժիշկներին կորոնավիրուսի համաճարակի ավարտվից հետո։

Студент-медик «ведет войну» в больнице в Берде
Все началось с того, что зараженная коронавирусом 68-летняя Мария Сулахян попросила у медбрата чашку кофе.
«Бабушка Мария была не в реанимационном отделении, она была относительно в хорошем состоянии. Сказала, что ей нужно кофе, я в этот момент вспомнил, как моя бабушка часто говорила “свари мне кофе” и сразу перешел к делу. Радость бабушки многого стоило, когда постоянно в напряжении делаешь одну и ту же работу, действительно нуждаешься в подобной теплоте»,- вспоминает в беседе с «А1+» студент медицинского университета Гурген Погосян, который уже два месяца как присоединился к борьбе с коронавирусом в различных больницах Армении.
Чашка кофе заложила основу неожиданной дружбе: в перепрофилированном «Национальном ожоговом» госпожа Мария стала «Гургеновой Сухалян», ее каждое второе слово о Гургене было «великолепный врач».
«Бабушка уже выздоровела, вернулась домой, мы побеседовали по видеосвязи, вначале она меня не узнала: я не был в медицинской форме», - рассказывает Гурген уже из Берда. Он был командирован сюда, чтобы помочь местным врачам в борьбе с коронавирусом.
«Я только вижу больных с тяжелой клинической формой, моя работа именно с ними, и на основании увиденного мною говорю, что это – действительно тяжелая вирусная инфекция», - подчеркивает Гурген, работающий в реанимационных отделения.
Устал? Говорит, что нет, а если б и устал – не сказал бы.
«Как оденешь форму – все, забываешь обо всем, не ешь, не пьешь, пока не снимешь. В форме мы очень близко общаемся с больными, потому, меняя форму, должны быть осторожными. Если соблюдать правила гигиены, вероятность заразиться от больного очень низка», - отмечает он, невольно признавшись, что в иные дни они по 7-8 часов не пьют воды.
Помимо лечения больным нужно оказывать психологическую помощь, в особенности, пожилым, которые иногда отказываются от лекарств:
«Мы бываем вынуждены убеждать, времени не хватает, но делаем и это. Есть и психологическая подавленность, депрессивное состояние, при котором к больному нужен особый подход».
Однако студент Гурген четко понимает, как помочь больному: «Любить пациента и бороться с лозунгом “ради дела”».
Говорит, вне зависимости от того, насколько много больных, не следует забывать об индивидуальном подходе. В особенности в условиях этой инфекции, когда за пациентом не ухаживают родные, он больше нуждается в заботе.
Врачу же нужна общественная поддержка, которой сейчас стало меньше: «Сначала аплодировали, приветствовали, ценили нас, потом начали говорить, что не существуют лекарств, которые лечат, и своим нынешним недисциплинированным поведением действительно оскорбляют нашу круглосуточную работу».
Он понимает важность традиций, однако хотел бы, чтобы общество своим поведением не стало причиной увеличения числа больных, например, не организовывали бы массовые мероприятия.
«Мы здесь боремся за каждого больного, снаружи люди своим поведением увеличивают число больных. Это действительно разочаровывает. Опыт показывает, что армянский народ не может жить в ограниченных эпидемиологических условиях. Кроме войны на границе, мы ведем войну в больнице, можно хотя бы проявить дисциплину», - сказал он.
Работа в Берде более напряженная, поскольку с одной стороны азербайджанские провокационные действия, а с другой – не отступающий коронавирус.
Гурген и все остальные медработники хотят как можно скорее вернуться к прежней жизни. Соскучился по многим в Ереване, больше всего по одному человеку, имя которого, однако, не называет.
Кстати, говоря о пациентах, Гурген выделяет деда Овсепа, который был «самым здоровым больным» реанимационного отделения «Национального ожогового центра».
Он помогал врачам, призывает больных быть крепкими и следил за остальными, когда отсутствовали сестры.
«Мы были спокойнее, знали, что если будет что-то серьезное, дед Овсеп нас быстро позовет», - говорит Гурген.
Дед Овсеп выздоровел и перед выпиской пообещал угостить врачей шашлыком после окончания пандемии коронавируса.