Հրայր Թովմասյանը փոքր-ինչ ուշացել է ամոթ զգալու դրսևորումների հարցում․ պատգամավոր
ԱԺ-ում արտահերթ նիստով ընդունված Սահմանադրական փոփոխությունների, ընդդիմադիրների քայլերի, ՍԴ նախագահի և անդամների արձագանքի եւ այլ թեմաների շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի հետ։
-ԼՀԿ-ն այսօր հայտարարեց, որ պատրաստվում է հուլիսի 7-ից հետո դիմել Սահմանադրական դատարան և վիճարկել ՀՀ նախագահին սահմանադրական փոփոխությունները հաստատելուց զրկելու, ինչպես նաև Սահմանադրական փոփոխությունների համար ԱԺ-ի կողմից ՍԴ չդիմելու հարցերը։ Ձեր դիտարկումները։
-Իրենց իրավունքն է, իրենց որոշելիքն է, կարող են դիմել, բայց  կոնկրետ սահմանադրական փոփոխությունների մասով ընդդիմությունը Սահմանադրական դատարան դիմել չի կարող։
Ինչ վերաբերում է, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությունների մասով կարող են դիմել, թող դիմեն, իրենց իրավունքն է։
Նախագահի վերաբերյալ փոփոխությունը արել ենք հենց Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու համար, որովհետև Սահմանադրությունը ասում է, որ նախագահի լիազորությունները սահմանվում են Աահմանադրությամբ, և ինքը իր գործունեությունը ծավալում է հենց այդ լիազորությունների շրջանակում, այսինքն՝ այլ իրավական ակտով նրա լիազորությունները չեն կարող սահմանվել։
Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքն ասում է, որ Սահմանադրության փոփոխությունները նույնպես պետք է ուղարկվեն նախագահին՝ ստորագրելու համար, և նախագահի գրասենյակն է հենց այդ խնդիրը հայտնաբերել  և ասել, որ Սահմանադրությունը նախագահին նման լիազորությամբ չի օժտել, և ինքը չի կարող ստորագրել Սահմանադրական փոփոխությունների տակ։
Այստեղ խոսել այն մասին, որ դա հակասահմանադրական է և պետք է վիճարկվի Սահմանադրական դատարանում, ես հիմնավոր և ողջամիտ չեմ համարում։
-ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հայտարարեց, որ  առոչինչ իրավական ակտերին ենթարկվելու իրավունք չունի։ Ասաց նաև, որ չի ծանոթացել ԱԺ-ի ընդունած նախագծին։ Ինչպե՞ս կարձագանքեք։
-Զավեշտալի է պնդել՝ մի բան առոչինչ է, եթե չես ծանոթացել՝ ինչի մասին է խոսքը։ Կարծում եմ՝ արժեր ծանոթանալ, հետո նոր նման պնդումներ անել։
-Հրայր Թովմասյանը հայտարարեց նաև, որ որպես իրավաբան՝ ամոթ է զգացել ԱԺ-ում տեղի ունեցածի համար։
-Հրայր Թովմասյանը փոքր-ինչ ուշացել է ամոթ զգալու դրսևորումների հարցում, որովհետև շատ ավելի լուրջ ամոթալի պահեր է ունեցել իր կենսագրության ընթացքում, որոնց ժամանակ անպայման պետք է ամաչեր, բայց, չգիտես ինչու, չի ամաչել, կամ եթե ամաչել է, առնվազն չի ունեցել քաջություն այդ մասին բարձրաձայնելու։
Որպես օրինակ կարող եմ նշել այն Սահմանադրությունը, որը նա  գրել է և հիմնավորել, որ Սերժ Սարգսյանը չի պատրաստվում դառնալ վարչապետ, իսկ այս Սահմանադրությունը միտված չէ նրա իշխանության հավերժացմանը։ Նա ստում էր և չէր ամաչում։
Երկրորդ՝ երբ Հրայր Թովմասյանը իր ժամկետից երեք շաբաթ շուտ  աճպարարության դիմելով գործուղվում էր Սահմանադրական դատարան՝ վեց տարվա փոխարեն տասնյոթ տարով նախագահի պաշտոնը զբաղեցնելու նպատակով, այդ ժամանակ էլ չէր ամաչում։ Հրայր Թովմասյանը խախտել է իր գրած Սահմանադրությունը։ Նա հենց այս կետերում պետք է ամոթ ապրի, հետո նոր այլ անձանց փոխարեն։
-ՍԴ դատավոր-անդամ Ալվինա Գյուլումյանը պնդում է՝ օրենքը իր վրա տարածվել չի կարող, նաև ասում է, որ պատրաստ է իր իրավունքների վերականգնման համար հասնել ընդհուպ ՄԻԵԴ։ Առհասարակ մտահոգված չե՞ք, որ պաշտոնանկ արված ՍԴ անդամները կարող են դիմել ՄԻԵԴ և այնտեղ հաջողություններ ունենալ։
-Ինձ չի անհանգստացնում, որովհետև չեմ կարծում, որ կարող են հաջողություններ ունենալ, մանավանդ որ այն, ինչ կատարվել է, դրական եզրակացություն է ստացել Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից, ինչը Եվրոպական ամենակարևոր  կառույցներից մեկն է, և չեմ կարծում, որ ՄԻԵԴ-ը կարող է հաշվի չառնել Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքը, որի հիման վրա էլ այս փոփոխությունները իրականացվել են, բացի այդ տիկին Գյուլումյանի իրավունքն է իր պատկերացմամբ իր խախտված իրավունքները պաշտպանել, թող դիմի, ժամանակը ցույց կտա՝ արդյոք կհաջողի, թե ոչ։
Ինչ վերաբերում է պնդումներին, թե այս օրենքը իր վրա չի տարածվում, քանի որ 12 տարի չի պաշտոնավարել իր  վերջին նշանակումից հետո, պետք է նշել, որ նախագիծը հենց խոսում է ընդհանուր տևողությամբ 12 տարի պաշտոնավարելու մասին։

Грайр Товмасян немного опоздал в вопросе проявления чувства стыда: депутат
По вопросам принятых на внеочередном заседании НС  Конституционных поправок, шагов оппозиционеров, реакции председателя и членов КС и на другие темы «А1+» побеседовал с депутатом от фракции «Мой шаг» Арусяк Джулханян.
-  Сегодня ПСА заявила, что собирается после 7-го июля обратиться в Конституционный суд и обжаловать вопросы лишения президента РА утверждения конституционных поправок, а также необращения НС в КС для изменения Конституции. Ваши наблюдения.
- Это – их право, им решать, могут обращаться, но конкретно по части конституционных поправок оппозиция не может обратиться в Конституционный суд.
Касательно того, что по части изменения закона регламент НС могут обратиться – пусть обращаются, это их право.
Изменения касательно президента мы сделали именно для того, чтобы привести в соответствие с Конституцией, потому что в Конституции говорится, что полномочия президента устанавливаются Конституцией, и он развертывает свою деятельность в рамках именно этих полномочий, т. е. иным правовым актом его полномочия установлены быть не могут.
В законе Регламент Национального собрания  говорится, что Конституционные поправки также должны быть направлены на подписание президенту, и эту проблему обнаружил именно офис президента и сказал, что Конституция не наделяла президента подобными полномочиями, и он не может подписываться под Конституционными поправками.
Здесь говорить о том, что это – антиконституционно и должно быть обжаловано в Конституционном суде, я не считаю обоснованным и разумным.
- Председатель КС Грайр Товмасян заявил, что не имеет право подчиняться ничтожным правовым актам. Также сказал, что не ознакомился с принятым НС проектом. Как Вы отреагируете?
- Странно утверждать, что нечто ничтожно, если не ознакомился, о чем речь. Думаю, стоило бы ознакомиться и только потом делать подобные утверждения.
- Грайр Товмасян также заявил, что ему, как юристу, стало стыдно за то, что произошло в НС.
- Грайр Товмасян немного опоздал в вопросе проявления чувства стыда, потому что в его биографии были гораздо более серьезные постыдные моменты, когда ему обязательно должно было быть стыдно, но, неизвестно почему, не стыдился или если стыдился, как минимум, у него не было смелости сказать об этом вслух.
В качестве примера могу отметить Конституцию, которую он написал и обосновал, что Серж Саркисян не собирается становиться премьер-министром, а эта Конституция не нацелена на увековечивание его власти. Он лгал и не стеснялся.
Во-вторых, когда Грайр Товмасян за три недели до срока, прибегнув к трюкам, командируется в Конституционный суд для того, чтобы занимать должность председателя вместо шести лет – семнадцать лет, и тогда ему не было стыдно. Грайр Товмасян нарушил написанную им Конституцию. Он именно в этих пунктах должен испытывать стыд, и только потом за других.
- Судья-член КС Альвина Гюлумян утверждает: закон не может распространяться на нет, также говорит, что готова дойти до ЕСПЧ для восстановления своих прав. Вы вообще не обеспокоены тем, что члены КС в отставке могут обратиться в ЕСПЧ и там добиться успеха?
- Меня не беспокоит, потому что я не думаю, что они могут добиться успеха, тем более, что то, что произошло получило положительное заключение Венецианской комиссии, которая является одним из важнейших европейских институтов, и я не думаю, что ЕСПЧ может не учесть мнение Венецианской комиссии, на основании которого и были осуществлены эти изменения, кроме того, правом госпожи Гюлумян является защита своих,  по ее представлению, попранных прав, пусть обращается, время покажет, добьется она успеха или нет.
Касательно утверждений, что этот закон на нее не распространяется, поскольку она не пребывала в должности после своего последнего назначения, нужно отметить, что проект говорит о пребывании в должности в общей сложности на протяжении 12 лет.