Գեւորգ Պետրոսյանը՝ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի մասին
Այսօր Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորների և անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի կողմ քվեարկությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների» նախագիծը։
ԱԺ ընդդիմադիր «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները չեն մասնակցել քվեարկությանը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք ԲՀ-ն ու ԼՀ-ն կմիանան՝ ենթադրյալ օրենքի սահմանադրականությունը ՍԴ-ում վիճարկելու համար։ Պատգամավորը պատասխանեց, որ դա այնպիսի հարց է, որ խմբակցության նիստում քննարկվի, որոշվի։ «Միանձնյա դատելու իրավունք ինձ չեմ վերապահում, հավանական է, բայց այս պահի դրությամբ այդպիսի որոշում չունենք»,- նշեց Պետրոսյանը։
Հարցին՝ ե՞րբ կարող են ըստ օրենքի դիմել Սահմանադրական դատարան, պատասխանեց, որ օրենքն ընդունվելուց հետո։ «Որպեսզի նոր ընդունված օրենքի սահմանադրականությունը վիճարկենք, նախագահի ստորագրելուց հետո։ Պարզապես հնարավոր չէ հիմա առաջին և երկրորդ ընթերցումների միջև ընկած ժամանակահատվածում, տեխնիկապես էլ է անհնար։ Դրա համար երկրորդ ընթերցումից հետո, երբ որ կուղարկվի նախագահի ստրագրության, դրանից հետո հնարավոր է դիմենք, բայց նման որոշում դեռ չկա, չեմ կարող միանձնյա խմբակցության անունից հայտարարություն անել»,- եզրափակեց ԲՀ խմբակցության պատգամավորը։
Նշենք, որ խորհրդարանական ընդդիմությունն ունի լիազորություն պատգամավորների թվի մեկ հինգերորդով դիմել Սահմանադրական դատարան՝ օրենքի սահմանդրականությունը վիճարկելու համար։ «Բարգավաճ Հայաստան»-ը խոհրդարանում ներկայացված է 25 պատգամավորով, իսկ «Լուսավոր Հայաստան»-ը՝ 17, այսինքն՝ այս իրավիճակում անհրաժեշտ է 26 պատգամավորի համաձայնություն։

Геворг Петросян о проекте Конституционных поправок
Сегодня депутаты Национального собрания от фракции «Мой шаг» и независимый депутат Арман Бабаджанян проголосовали за принятие проекта «Конституционных поправок РА», который был принят в первом чтении.
Оппозиционные фракции НС «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» не приняли участия в голосовании.
Мы поинтересовались у депутата от фракции «Процветающая Армения» Геворга Петросяна, объединятся ли ППА и ПСА для оспаривания в КС конституционности предполагаемого закона? Депутат ответил, что это такой вопрос, который должен быть обсужден на заседании фракции. «Я не беру на себя право единоличного суждения, вероятно, но на данный момент у нас нет такого решения», - отметил Петросян.
На вопрос, когда, по закону, они могут обратиться в Конституционный суд, ответил, что после принятия закона. «Для того, чтобы оспорить конституционность только что принятого закона, после подписания президента. Просто невозможно сейчас в период между первым  и вторым чтениями, технически также невозможно. Поэтому после второго чтения, когда будет направлен на подписание президентом, после этого возможно обратимся, но подобного решения пока нет, не могу единолично делать заявление от имени фракции», - заключил депутат от фракции ППА.
Отметим, что у парламентской фракции есть полномочие одной пятой голосов депутатов обратиться в Конституционный суд для оспаривания конституционности закона. «Процветающая Армения» представлена 25 депутатами, а «Светлая Армения» - 17, т. е. в этой ситуации необходимо согласие 26 депутатов.