Մեր պետականության կարևորագույն փաստաթղթի խախտում ենք թույլ տալիս․ նախկին դատախազը՝ ՍԴ-ին վերաբերող օրինագծի մասին
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է դրել օրինագիծ, որով առաջարկվում է դադարեցնել 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած Սահմանդրական դատավորների լիզորությունները, ինչպես նաև ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարումը՝ որպես նախագահի, որից հետո նոր համալրված դատավորներով ՍԴ նոր նախագահ ընտրել։
Փաստաբան, նախկին դատախազ Հովսեփ Սարգսյանն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախ ՍԴ-ով պետք է անցնի այս օրինագիծը մինչ խորհրդարան ներկայացվելը։
«Եթե այդ օրենքն ընդունվի, ապա կլինի հակասահմանադրական օրենք։ Այսինքն՝ այս դեպքում մենք գործ ունենք դատական իշխանության հետ։ Գիտեք, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ իշխանությունները բաժանվում են 3 ճյուղի՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանություն։ Սա զուտ անձերով պայմանավորված խնդիր է առաջացնում, բայց որքան էլ անձերի խնդիր առաջանա, այնքանով էլ պետք է պահպանվեն Հայաստանի Հանրապետությունում ընդունված բոլոր օրենքները, առաջին հերթին՝ Սահմանադրությունը։ Մենք իրավունք չունենք այդպիսի «շռայլություն» թույլ տալ մեզ, որպեզի ընդունվի հակասահմանադրական օրենք։ Սա անթույլատրելի է, և ապագայի համար կարող ենք լուրջ խնդիրներ ունենալ»,- շարունակեց Սարգսյանը։
Իրավաբանի խոսքերով՝ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունները պարտավոր են պահպանել սահմանադրական կարգը, առավելևս, որ Վենետիկի հանձնաժողովն այս կապակցությամբ ունի դիրքորոշում առ այն, որ օրենսդիր կամ գործադիր մարմինները շտապել են՝ նման նախագիծ խորհրդարան տանելով։
Հարցին, թե խորհդրարանական խմբակցություններն  (Բարգավաճ Հայաստան, Լուսավոր Հայաստան) այս նախագծի օրինականությունը վիճարկելու մասով կարո՞ղ են դիմել Սահմանադրական դատարան, Սարգսյանը պատասխանեց, որ ֆորմալ առումով կարող են դիմել, սակայն խնդիրն այստեղ այն է, թե արդյո՞ք ճիշտ ենք գնահատում այն իրավիճակը, որ պետք է իրականություն դառնա։
«Խնդիրը հետևյալի մեջ է․ հնարավո՞ր է արդյոք սահմանադրական նորմի փոփոխություն կատարել առանց որևէ իրավաբանական փորձաքննություն անցնելու (ՍԴ-ում)։ Խորհրդարանի մյուս խմբակցությունները որքանով են կարող ներազդել կամ չներազդել, այստեղ խնդիրը վճռորոշ ձայն ունենալն է։ Այս դեպքում «Իմ քայլը» ունի վճռորոշ ձայների քանակ և դրանով պայմանավորված փորձում կամ փորձելու է անցկացնել։ Ես չգիտեմ՝ հիմա ինչպիսի զարգացումներ կլինեն։ Այդ խմբակցության մեծ մասը իրավաբաններ չեն, չեն կարող գնահատել այդ օրինագծի ոչ միայն իրավական, այլև քաղաքական հետևանքները, որովհետև այն ինչ կարող է լինել Սահմանադրության ակնհայտ խախտումով, կարող է առաջ բերել ոչ միայն քրեա-իրավական, այլև առաջացնել և՛ աշխարհաքաղաքական, և՛ քաղաքական խնդիրներ և ընդհանրապես ժողովրդավարությանը վնասել»,- ընդգծեց փաստաբանը։
Հարցին՝ ենթադրենք՝ օրինագիծն ընդունվի, լիազորությունները դադարեցվեն, ի՞նչ են կարող են դատավորները, ինչպե՞ս են կարող վիճարկել սա, պատասխանեց, որ կարող են վիճարկել, բողոքարկել, դիմել դատարան, դրա սահմանադրականության շուրջ հարցը որոշել և այլն, սակայն խնդիրը հետևյալի մեջ է․
«Նախ մենք իրավական տեսանկյունից ունենք ՀՀ նախագահ՝ որպես ինստիտուտ, որը պետք է ստորագրի Աժ կողմից ընդունված օրենքը, և դա համապատասխան ընթացակարգով իրավական ուժ ստանա։ Այստեղ նախագահն ունի ասելիք կամ անելիք, եթե իհարկե ընդունվի։ Ուղղակի հարցն այնպիսի շեշտադրությամբ է դրված, որ համարում եմ, որ այն արդեն ընդունված է»։
Սակայն, Սարգսյանի կարծիքով, խորհրդարանում կան իրավաբաններ, որոնք կարող են ընդդիամանալ այս նախագծին և գործընկերներին կոչ անել, որպեսզի հակասահմանադրական քայլ չկատարեն։  Փաստաբանի խոսքերով՝ այս օրենքի ընդունումը կարող է նաև սահմանադրական կարգի տապալման տանել կոնկրետ դատական իշխանության մասով, և այս արարքը քրեորեն հետապնդելի է։
Ըստ փաստաբանի՝ եթե փորձում է արվում Սահմանդրությանը կպնել և անձեր փոփոխել, կարող է սահմանադրական կարգի տապալման հասցնել, պետք է մի քանի ասպեկտներով նայել հարցին․ արդյո՞ք մենք իրավական և քաղաքական արենայում, միջազգային ատյաններում կունենանք այն հեղինակությունը, որը քիչ թե շատ ունենք, կամ շատ լավն ունենք, իսկ դեպքում այս դեպքում մեզ շատ անլուրջ կվերաբերվեն միջազգային մարմինները։
«Ուղղակի վկայակոչելով, որ «եթե դուք չեք հարգում ձեր Սահմանադրությունը, ինչպե՞ս է կարող միջազգային պայմանագրերի մասին կամ միջազգային օրենքների կամ միջազգային պարտավորությունների մասին խոսք լինել»։ Այսինքն՝ մենք անվստահելի գործընկեր կդառնանք միջազգային կառույցների համար, սա իր հերթին։ Իսկ մյուս դեպքում, ես չգիտեմ իրավաբանական համայնքն (խոսքը վերաբերում է այն իրավաբաններին, որոնք դիրքորոշում կամ կարծիք են հայտնել) ինչպես է վերաբերվում այս ամեն ինչին։ Այստեղ կողմնակից լինել-չլինելու մասին խոսք չի կարող լինել, նախկին կամ ներկա լինելու մասին խոսք չի կարող լինել, այստեղ օրենքի կիրառման խնդիր կա։ Միանշանակ սահմանադրական նորմերը հարգելու, ընդունելու խնդիր կա։ Իրավական տեսանկյունից սա որևէ կերպ արդարացված չէ, ես ուղղակի զարմանում եմ․ այս նախագիծը գրողները պետք է հասկանային, որ տարրական իրավական հասկացողության խնդիր կա։ Ճիշտ չի լինի ամեն գնով այս մոտեցումը։ Ասում են՝ «նպատակն արդարացնում է միջոցները», սա այդ դեպքը չէ, նպատակը չի կարող արդարացնել միջոցները, որովհետև մենք գործ ունենք Հայաստանի Հանրապետության պետականության հետ։ Մեր պետականության կարևորագույն փաստաթղթի խախտում ենք թույլ տալիս։ Ես էլի եմ ասում, քրեա-իրավական հարթությունը մի կողմ դնենք, մենք չէ՞ որ սրանով առաջին հերթին վնասում ենք ինքներս մեզ»,- եզրափակեց իրավաբանը։

Мы допускаем нарушение важнейшего документа нашей государственности: бывший прокурор о законопроекте, относящемся к КС
Фракция «Мой шаг» Национального собрания ввела в обращение в НС законопроект, которым предлагается прекратить полномочия Конституционных судей, пребывавших в должности свыше 12 лет, а также пребывание в должности председателя КС Грайра Товмасяна в качестве председателя, после чего избрать нового председателя КС.
Адвокат, бывший прокурор Овсеп Саркисян в беседе с «А1+» сказал, что этот законопроект, прежде чем быть представленным в парламент, должен пройти через КС.
«Если этот закон будет принят, это будет антиконституционный закон. То есть в этом случае мы имеем дело с судебной властью. Знаете, что по Конституции Республики Армения власти делятся на 3 ветви: законодательная, исполнительная и судебная власть. Это вызывает проблему, обусловленную чисто личностями, но сколько б ни возникала проблема личностей, должны соблюдаться все принятые в Республике Армения законы, в первую очередь – Конституция. Мы не имеем право позволить себе такую “роскошь”, чтобы принять антиконституционный закон. Это недопустимо и может иметь серьезные проблемы для будущего», - продолжил Саркисян.
По словам юриста, законодательная и исполнительная власти обязаны соблюдать конституционный порядок, тем более, что Венецианская комиссия в этой связи имеет такую позицию, что законодательные или исполнительны органы поспешили, отнеся подобный закон в парламент.
На вопрос, а могут ли парламентские фракции (Процветающая Армения, Светлая Армения) обратиться в Конституционный суд по части оспаривания законности этого проекта, Саркисян ответил, что в формальном плане могут обратиться, однако проблема здесь в том, что правильно ли они оценивают ту ситуацию, которая должна стать реальностью.
«Проблема в следующем: возможно ли совершить изменение конституционной нормы без прохождения какой-либо юридической экспертизы (в КС)? Насколько другие парламентские фракции могут повлиять или не повлиять, здесь проблема в том, чтобы иметь решающий голос. В данном случае у «Моего шага» решающее количество голосов и в связи с этим пытается или будет пытаться провести. Я не знаю, как теперь будут развиваться события. Большая часть этой фракции – не юристы,  они не могут оценить не только юридические, но и политические последствия этого законопроекта, потому что то, что может быть в результате явного нарушения Конституции, может выдвинуть не только уголовно-правовые, но и  вызвать и геополитические, и политические проблемы и нанести ущерб демократии в целом», - подчеркнул юрист.
На вопрос, предположим, законопроект будет принят, полномочия – прекращены, что могут сделать судьи? Как могут оспорить это? Он ответил, что могут оспаривать, обжаловать, обращаться в суд, определить вопрос конституционности этого и др, однако проблема в следующем:
«Во-первых, у нас с правовой точки зрения есть президент РА как институт, который должен подписать принятый НС закон, и он посредством соответствующих процедур получит юридическую силу. Здесь есть что сказать или сделать президенту, если, конечно, будет принят. Просто постановка вопроса акцентирована таким образом, что я считаю, что он уже принят».
Однако, по мнению Саркисяна, в парламенте есть юристы, которые могут воспротивиться этому проекту и призвать коллег не совершать антиконституционных шагов. По словам адвоката, принятие этого закона может также привести к свержению конституционного строя конкретно по части судебной власти, и этот поступок уголовно наказуем.
По словам адвоката, если попытка затронуть Конституцию и изменить личности может привести к свержению конституционного строя, нужно посмотреть на вопрос с нескольких аспектов: будет ли у нас на правовой и политической арене, в международных инстанциях тот авторитет, который у нас есть, а в этом случае международные органы будут относиться к нам очень несерьезно.
«Просто призывая, что “если вы не уважаете свою Конституцию, как может идти речь о международных договорах или международных законах или международных обязательствах?” То есть мы станем ненадежным партнером для международных институтов, это в свою очередь. А в другом случае, я не знаю, как ко всему этому относится юридическая община (речь идет о тех юристах, которые выразили позицию или мнение). Здесь не может идти речи о том, чтобы быть или не быть сторонником, быть бывшим или нынешним, здесь есть проблема применения закона. Проблема однозначного уважения, принятия конституционных норм. С юридической точки зрения это никоим образом не оправдано, я просто удивляюсь: те, кто писал этот проект, должны были понимать, что есть проблема элементарного правового понимания. Этот подход любой ценой будет неверным. Говорят: «цель оправдывает средства», это – не тот случай, цель не может оправдать средства, так как мы имеем дело с государственностью Республики Армения. Мы допускаем нарушение важнейшего государственного документа. Я опять говорю, отложим в сторону уголовно-правовую плоскость, мы ведь тем самым в первую очередь наносим вред самим себе», - заключил юрист.