Ինչու՞ կարող են վերաբացվել սրճարաններն ու մոլերը, իսկ երաժշտական կոլեկտիվները անգամ փորձ անել չեն կարող
Ինչու՞ կարող են վերաբացվել սրճարաններն ու մոլերը, իսկ երաժշտական կոլեկտիվներն, ինչպես օրինակ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն է, չեն կարող վերսկսել գոնե փորձերը լիարժեք կազմով:
Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդվարդ Թոփչյանը մտահոգված է, թե երբ ֆիլհարմոնիկը թույլտվություն կստանա վերսկսել գոնե 40-50 հոգանոց փորձերը, քանի որ առանց ամենօրյա փորձերի, նվագախումբը կարող է կորցնել կատարողական այն բարձր որակը, որին հասել են տարիների աշխատանքի շնորհիվ: Այս մասին նա բարձրաձայնել է ոչ մեկ անգամ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն առայժմ չի պատասխանել այս խնդրին:
Այս և այլ հարցերով «Ա1+»-ը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանի հետ:
Տիկին Սիրունյան, համաճարակով պայմանավորված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն անցավ օնլայն տիրույթ:
– Ինչպես ամբողջ աշխարհն անցավ: Միշտ ակտիվ ենք եղել սոցցանցերում, առավելապես հիմա, շեշտադրումը ստիպված դրեցինք օնլայն հարթակի վրա և կարողացանք իրականացնել շատ ծրագրեր՝ փոքր համերգներ,  նախկինում արված որակյալ տեսագրությունների ցուցադրություններ: Օրինակ՝ Արամ Խաչատրյանի երկրորդ սիմֆոնիայի որակյալ տեսագրությունը, որն առաջին անգամ հեռարձակեցինք մեր կայքում: Առայժմ նույն ձևով կաշխատենք, քանի որ հասկանում ենք, որ դեռ պարզ չէ, թե երբ կարող ենք ունենալ դահլիճում հանդիսատեսով համերգ: Իսկ առայժմ փորձում ենք կամերային խմբերով մեր ունկնդրին ներկայացնել հետաքրքիր ծրագրեր, որը կարծես հաջողվում է, դատելով մեր էջի հետևորդների անընդհատ ավելացող քանակից և գովասանքի գրառումներից:
Ի դեպ, փոքր խմբերով համերգները շատերի համար կարծես բացահայտեցին, թե ինչ որակի պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ են նվագախմբի կազմում և հիացմունքի խոսքեր հնչեցին, որ մեր ֆիլհարմոնիկը ասես մենակատարների նվագախումբ լինի:
– Այո, այս օրերին գովեստի շատ խոսքեր լսեցինք: Հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ հանրապետության լավագույն երաժիշտներն են ընդգրկված մեր նվագախմբում և ասեմ, որ սա նաև մաեստրո Թոփչյանի շնորհիվ է: Նշեմ նաև, որ փոքր խմբերով հանդես գալն իր դժվարությունն ունի: Մի բան է, երբ նվագախումբն է նվագում և գալիս է «մեկ ձայնի» հնչողություն, և  կարելի է «թաքնվել», այլ բան, երբ փոքր խմբով հանդես եկող երաժիշտներից յուրաքանչյուրը կարողանում է բացահայտել իր ընդունակությունն ու պոտենցիալը:
Գովեստի խոսքեր էին հնչում նաև օնլայն հարթակում իրագործված ծրագրերի ոչ ֆորմալ բնույթ կրելու և մտածված ներկայացնելու մասին: Որպես օրինակ, նվագախմբի առաջին ջութակների կոնցերտմայստեր Արամ Ասատրյանի ունկնդրին տրված հետաքրքիր տեղեկությունն ու յուրովի մեկնաբանությունը Վիվալդիի կոնցերտի վերաբերյալ, մինչ ստեղծագործության կատարումը:
– Մենք որդեգրել ենք մի համերգաշար, որը կոչվում է «Ուրբաթօրյա ֆիլհարմոնիկ», և հավատացնում եմ, մեզ համար կարևոր չէ, ամբողջ նվագախումբն է կատարում, թե մի քանի երաժիշտ, պատասխանատվությունը նույնն է: Աշխատում ենք նույն ձևով, ինչպես մինչ օնլայն հարթակը: Ծրագրերը, իրեն հատուկ բծախնդրությամբ, որոշում է մաեստրո Թոփչյանը: Փոքր կազմերով փորձեր ենք անում, ձայնագրություններ ենք կատարում: Կարող եմ նույնիսկ ասել, որ օնլայն հարթակն իր դժվարությունն ունի: Մի բան է, կատարել դահլիճում՝ 1200 հանդիսատեսի համար, որը դասական երաժշտություն սիրող քո ունկնդիրն է, այլ բան է օնլայն հարթակում: Պետք է կարողանալ մատուցել այնպիսի երաժշտություն, որ հետաքրքիր լինի ավելի լայն հանրության համար:
Շատ պատասխանատու է, քանի որ մեր էջի հետևորդների թիվը գնալով շատանում է և արդեն խոսքը գնում է համացանցում տասնյակ հազարի հասնող դիտումների մասին: Թե երաժիշտների բարձր կատարողական արվեստը, թե համերգի ձայնագրման ու տեսագրման աշխատանքները համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին, չնայած, որ ամբողջ աշխատանքը իրականացնում ենք միմիայն մեր ուժերով:
Եվ իհարկե, այս ամենն իրականություն չէր դառնա, եթե չլինեին կուլիսներում իրենց գործը կատարող մեր նվիրյալ աշխատակիցները, որոնց աշխատանքն անտեսանելի է, սակայն և անփոխարինելի: Առանց համակարգողների, այս ամենն իրականություն չէր դառնա: Նրանց շարքում է հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Աստղիկ Դալլաքյանը, որն այս ամիսներին փայլեց իր պրոֆեսիոնալ և անձնվեր աշխատանքով: Մեր օպերատորը՝ Աշոտը, որը միշտ կազմ-պատրաստ է իր գործն անել: Սոցցանցերի հետ կապն ապահովող մեր խմբագիրը՝ Լուսինեն:
Պարոն Թոփչյանը մտահոգված է, որ նվագախումբն առանց ամենօրյա փորձերի կարող է կորցնել կատարողական այն բարձր որակը, որին հասել են տարիների աշխատանքի շնորհիվ: Ինչպես է այս խնդրի լուծմանը անդրադառնում  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը:
– Այո, միասնական փորձեր չունենալը կարող է վտանգել տարիների ձեռքբերումը: Բնական է, որ երաժիշտները տանը փորձում են, բայց դա իհարկե բավարար չէ: Սա մեր կարևորագույն խնդիրն է, որի մասին անընդհատ բարձրաձայնում ենք: Նամակով դիմել ենք ԿԳՄՍ նախարարություն, որպեսզի միջնորդեն պարետատանը, որ թույլատրեն փորձեր իրականցնել, անխոս, պահպանելով բոլոր սանիտարահիգիենիկ կանոնները: Առայժմ պատասխան չենք ստացել, սակայն լիահույս ենք, որ մոտ է այն օրը, երբ կստանանք թույլտվություն: Մենք անհամբեր դրան ենք սպասում:
Տիկին Սիրունյան, ինչ կասեք ֆինանսական դժվարությունների մասին:
– Առայժմ, ինչպես բոլոր կոլեկտիվներն, այնպես էլ մենք, ստանում ենք դրամաշնորհ և վճարում աշխատավարձ: Սակայն հասկանալի է, որ արտաբյուջետային գումարներ են հարկավոր, որ լրացնենք բացերը: Իսկ գումարներ չկան: Անցյալ տարի իհարկե, չէինք կարող նախատեսել, որ այսպիսի իրավիճակ կլինի և որոշակի գումարներ պետք կլինի ծախսել ախտահանման, դիմակների, ձեռնոցների ու այլ պարագաների համար: Կարծում եմ, որ նախարարությունը կվերանայի, օրինակ՝ դահլիճի կոսմետիկ վերանորոգման համար տրամադրված ծախսերը, որն այս պահին, միգուցե և այդքան էլ անհրաժեշտ չէ, և այդ գումարը կուղղվի այլ կարևոր բացերի լրացման, այսինքն որոշ հոդվածների փոփոխություն կլինի:
Նվագախումբը մի շարք կարևոր հյուրախաղեր ուներ ծրագրված, որը պետք է սկսվեր մայիսի 26-ին՝ Պետերբուրգի Մարինյան թատրոնից, հետո Մոսկվա, ԱՄՆ: Համերգներն արդեն չեղարկվե՞լ են:
– Ի ուրախություն մեզ, համերգները տեղափոխվեցին և մեկ տարի հետո կունենանք այդ համերգային շրջագայությունը: Ինչ վերաբերում է Բեթհովենի 250-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումներին, ձևաչափը կփոխվի, որը սակայն ևս կարևոր դերակատարում կունենա: ԿԳՄՍ նախարարության հետ որոշում կայացրեցինք, իրականացնել Բեթհովենի սիմֆոնիաների ձայնագրությունն ու տեսագրությունը, որը մեծ արխիվ կհանդիսանա, իսկ եթե կարողանանք միջազգայնացնել՝ նաև հաղթանակ կունենանք արդեն միջազգային ասպարեզում: Հուսով ենք, որ աշնանը կսկսենք իրագործել մեր բազմազան ծրագրերը, մասնավորապես Երևանյան միջազգային փառատոնը: Համենայն դեպս, հայտնի երաժիշտների հետ, որոնք Երևան պետք է գային, բանակցային փուլն ընթացքի մեջ է: Սպասենք և հուսանք:

Почему могут открываться кафе и моллы, а музыкальные коллективы не могут даже репетировать?
Почему могут открываться кафе и моллы, а музыкальные коллективы, такие как Национальный филармонический оркестр Армении, не могут хотя бы возобновить репетиции в полном составе?
Художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдвард Топчян обеспокоен, когда филармонический оркестр получит разрешение возобновить хотя бы репетиции в составе 40-50 человек, поскольку без ежедневных репетиций оркестр может потерять высокое исполнительское мастерство, которого он достиг благодаря многолетней работе. Об этом он говорил неоднократно. Министерство ОНКС РА пока не ответила на этот вопрос.
Об этом и о других вопросах «А1+» провел телефонный разговор с директором Национального филармонического оркестра Армении Рузанной Сирунян.
–Госпожа Сирунян, в связи с пандемией, Национальный филармонический оркестр Армении перешел в онлайн-пространство.
– Как и весь мир. Мы всегда были активны в соцсетях, тем более сейчас, мы вынужденно сделали акцент на онлайн-платформе и смогли осуществить многие программы: небольшие концерты, показ ранее сделанных качественных видеозаписей. К примеру, качественную видеозапись второй симфонии Арама Хачатуряна, которую впервые транслировали на нашем сайте. Сейчас будем работать таким же образом, так как понимаем, что пока не ясно, когда у нас сможет быть концерт со зрителями в зале. А пока пытаемся камерными группами представлять нашему слушателю интересные программы, что кажется получается, судя по постоянно увеличивающемуся количеству подписчиков нашей странице и хвалебным записям.
Кстати, концерты небольшими группами похоже раскрыли для многих, какого качества профессиональные музыканты в составе оркестра и прозвучали слова восхищения, что наш филармонический оркестр – это словно оркестр солистов.
–  Да, в эти дни мы услышали много хвалебных речей. С гордостью могу сказать, что в наш оркестр входят лучшие музыканты республики и скажу, что это также благодаря маэстро Топчяну. Также отмечу, что выступление малыми группами имеет свои сложности. Одно дело, когда играет оркестр и звучит «один голос» и можно «спрятаться», другое дело, когда каждый из музыкантов, выступающих небольшой группой, может раскрыть свои способности и потенциал.
Звучат хвалебные речи и о неформальном характере программ, осуществленных на онлайн-платформе, и о продуманном представлении. В качестве примера, концертмейстер первых скрипок оркестра Арам Асатрян представил слушателю интересную информацию и своеобразную интерпретацию концерта Вивальди до исполнения произведения.
- Мы начали цикл концертов под названием «Пятничный филармонический», и заверяю, что для нас неважно, исполняет весь оркестр или несколько музыкантов, ответственность одинакова. Мы работаем так же, как и до онлайн-платформы. Программы, со свойственной ему педантичностью, определяет маэстро Топчян. В небольших составах мы проводим репетиции, делаем записи. Могу даже сказать, что у онлайн-платформы свои трудности. Одно дело исполнять в зале для 1200 зрителей, которые являются твоими слушателями, любящими классическую музыку, другое дело – на онлайн-платформе. Нужно суметь преподнести такую музыку, которая будет интересно для более широкой общественности.
Очень ответственно, так как число наших подписчиков постоянно растет и речь уже идет о просмотрах в сети, доходящих до десятка тысяч. И высокое исполнительское искусство музыкантов, и работы по аудио- и видеозаписи концерта соответствуют международным стандартам, несмотря на то, что вся работа осуществляется только и только нашими силами.
И конечно все это не стало бы действительностью, если б не было наших преданных сотрудников, выполняющих свою работу за кулисами, работа которых невидима, но и незаменима. Без координаторов все это не стало бы действительностью. Среди них начальник отдела по связям с общественностью Астхик Даллакян, которая в эти месяцы блистала своим профессионализмом и самоотверженной работой. Наш оператор Ашот, который всегда в собранности и готовности делал свое дело. Наш редактор Лусине, обеспечивающая связь с соцсетями.
Господин Топчян обеспокоен, что оркестр без ежедневных репетиций может может потерять высокое исполнительское мастерство, которого он достиг благодаря многолетней работе. Как обращается к решению этой проблемы Министерство ОНКС?
– Да, отсутствие совместных репетиций может поставить под угрозу многолетние достижения. Разумеется, музыканты дома репетируют, но этого, конечно, недостаточно. Это – наша важнейшая проблема, о которой мы постоянно говорим. Мы обратились с письмом в Министерство ОНКС, чтобы ходатайствовали комендатуры разрешить нам проводить репетиции, безусловно, соблюдая все санитарно-гигиенические правила. Пока мы не получили ответа, однако полны надежды, что близок тот день, когда получим разрешение. Мы с нетерпением этого ждем.
–Госпожа Сирунян, что Вы скажете о финансовых трудностях?
– Пока, как и все коллективы, так и мы, получаем грант и выплачиваем зарплату. Однако понятно, что нужны внебюджетные суммы, чтобы восполнить пробелы. А денег нет. В прошлом году, конечно, мы не могли предусмотреть, что будет такая ситуация, нужно будет тратить определенные суммы на дезинфекции, маски, перчатки и прочие принадлежности. Думаю, что министерство пересмотрит, к примеру, расходы на косметический ремонт зала, который на данный момент возможно и не столь необходим, и эти суммы будут направлены на восполнение других важных пробелов, т. е. некоторые статьи будут изменены.
У оркестра были запланированы ряд важных гастролей, которые должны были начаться 26-го мая – с Мариинского театра в Петербурге, затем Москва, США. Концерты уже отменены?
– К нашей радости концерты перенесены и через год у нас будут эти концертные гастроли. Что касается юбилейных мероприятий, посвященных 250-летию Бетховена, формат изменится, что однако также будет играть важную роль. С Министерством ОНКС мы приняли важное решение, осуществили аудио- и видео-запись симфоний Бетховена, что станет большим архивом, а если сможем интернационализировать – у нас будет победа уже на международной арене. Надеемся, что осенью начнем реализовывать наши многочисленные программы, в частности Ереванский международный фестиваль. Во всяком случае, с известными музыкантами, которые должны были приехать в Ереван, переговорный процесс продолжается. Будем ждать и надеяться.