Ովքե՞ր են տեղաշարժը եւ հեռախոսազանգերի շրջանակը հսկող ծրագրի հեղինակները. Կառավարությունը հրաժարվում է բացահայտել
ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի շրջանակում օրինական ճանապարհով հեռախոսային զանգերը վերահսկելու համար ներդրված թվային ծրագիրը մասնագետների շրջանում հարցերի և տարակարծությունների տեղիք է տվել: Ծրագիրը հասանելի է դարձնում  քաղաքացիների անձնական տվյալները՝ տեղաշարժը, հեռախոսազանգերի, հաղորդագրությունների շրջանակը։
Ո՞ր ընկերության և/կամ անհատ(ներ)ի կողմից է մշակվել ծրագիրը` հայտնի չէ: Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանը և փորձագետ Իզաբելլա Սարգսյանը դիմել են ՀՀ կառավարությանը, սակայն փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից մերժել են տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվությունը` պատճառաբանելով՝ գնման գործընթաց տեղի չի ունեցել, հավելվածը մշակել են անհատ ծրագրավորողներ, կամավորության սկզբունքով:
«Ա+»-ի հետ զրույցում հարցման հեղինակներից Շուշան Դոյդոյանը ընդգծեց, որ այս գործընթացի նկատմամբ հանրային վերահսկողությունը անհրաժեշտ է, ինչը ենթադրում է  հանրությանը ճշգրիտ և հստակ տեղեկատվության տրամադրում.
«Եթե չկա հանրային վերահսկողություն, խախտումների և չարաշահումների վտանգը մեծանում է, եթե չկա հստակ և ճշգրիտ տեղեկատվություն, ապատեղեկատվության և ֆեյք լուրերի համար պարարտ հող է ստեղծվում և դավադրապաշտությունը զարգանում է հենց տեղեկատվության պակասից»:
Դոյդոյանը հույս հայտնեց, որ Կառավարությունը ենթադրություններից խուսափելու համար նշված տեղեկատվությունը կհանրայնացնի։
«Եթե մենք ընդհանրապես կամավորության իրավական կարգավորում չունենք, ինչպե՞ս է պետությունը կամավորության սկզբունքով նման կարևոր ռեսուրս վերցրել, վճարե՞լ են, չե՞ն վճարել, պայմանագիր կնքե՞լ են, որով կողմը որոշակի պարտավորություններ է ստանձնել և չի կարող, օրինակ՝ ծրագիրը վերավաճառել երրոդ կողմի»,-այս հարցերի մասին բարձրաձայնում է Դոյդոյանը և ակնկալում ստանալ պատասխաններ:
Ինֆորմացիան ստանալու համար դատարան դիմել չեն պատրաստվում, բայց արձագանք չստանալու դեպքում կդիմեն նաև մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ևս թափանցիկության անհրաժեշտություն է տեսնում, ասում է` խոսքն այստեղ բոլորիս տվյալների հավաքագրման և մշակման մասին է, մինչդեռ այս հարցում ամեն քայլ արվում է այնպես, որ մարդկանց մոտ ավելի շատ կասկածներ առաջանան:
«Այս հարցը չպետք է լուծվի տնավարի, պետք է հայտնի լինի` ով է արել, դա երկրորդական կլիներ, եթե հայտնի լիներ` ով է աուդիտ արել»:
Փորձագետն ասում է` պատասխանատվություն կրող կառույցը պետք է հանրությանը հայտնի լինի և վստահություն ներշնչի:
Համակարգը մեդիափորձագետի մոտ արդեն մատնանշված հարցերից զատ, մի շարք այլ հարցեր էլ է առաջացրել.
«Ինչպե՞ս է կարգավորվում մուտքը այդ համակարգ, ովքե՞ր ունեն հնարավորություն օգտվելու, ինչպե՞ս է ապահովվում, որ այդ տվյալները չօգտագործվեն այլ նպատակով»:
Մասնագետը ներկայացնում է համակարգի գործարկման տեխնիկական կողմը և կրկին հարցադրումներ անում` անհայտ կազմակերպությունը երեք օպերատորներից հավաքագրել է բոլոր տվյալները, պահպանում է, իսկ այստեղ խոսքը գնում է երկարաժամկետ պահպանման մասին և մշակում է.
«Հարց է առաջանում` արդյո՞ք այս համակարգը ստեղծող կազմակերպությունը շարունակում է վերահսկել այդ տվյալները, թե՞ փոխանցել է ԱԱԾ-ին և ինքը կապ չունի դրա հետ` մենք չգիտենք»:
Համակարգի հանդեպ անվստահությունը հասկանալի է, ասում է  Մարտիրոսյանն ու հիշեցնում.
«Համակարգը ստեղծելուց մի քանի  օր առաջ Կառավարությունը առաջարկեց մարդկանց ներբեռնել հավելված, որը հետագայում, ինչպես պարզվեց, Իրանում է ստեղծված և աշխարհում արդեն տեղեկատվական անվտանգությունով զբաղվող բազմաթիվ կազմակերպությունների կողմից ահազանգվել էր, որ դա պարունակում է իր մեջ լրտեսական ծրագրեր»:
Հիշեցնենք` ապրիլի սկզբին Ազգային ժողովն ընդունեց համաճարակի հետևանքով հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ քաղաքացիների զանգերը և տեղաշարժը վերահսկող նախագիծ: Օրենսդրական փոփոխությունների հիմնական նպատակը, ըստ Կառավարության անդամների, վարակակրի հետ շփում ունեցած անձանց շրջանակը հայտնաբերելը և կորոնավիրուսի տարծման շղթաները վերահսկելի դարձնելն էր:
Ծրագրի արդյունավետության մասին տեղեկատվություն փորձեցինք պարզել ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանից, սակայն նրա հետ կապ հաստատել չհաջողվեց:
Ապրիլի  վերջին հայտարարվել էր, որ քաղաքացիների տեղաշարժն ու հեռախոսազանգերի շրջանակը ֆիքսող համակարգի  միջոցով հայտնաբերվել են շուրջ 4 հազար 500 կոնտակտավորներ:

Кто авторы программы определения местонахождения? Правительство не раскрывает, специалисты видят риски
Поддержи А1+!Цифровая программа, внедренная для контроля над телефонными звонками законным путем в рамках борьбы с распространением коронавируса в РА, вызвала вопросы и разногласия среди специалистов.
Какая компания и/или человек (люди) разработали эту программу? Неизвестно. Для получения ответа на этот вопрос председатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян и эксперт Изабелла Саркисян обратились в правительство РА, однако в офисе вице-премьера Тиграна Авиняна отказались предоставить необходимую информацию, мотивируя тем, что подобного процесса не было, приложение разработали индивидуальные программисты, на добровольных началах.
В беседе с «А1+» один из авторов запроса Шушан Дойдоян подчеркнула, что общественный контроль над этим процессом необходимо, что предполагает предоставление обществу точной и конкретной информации:
«Если нет общественного контроля, опасность нарушений и злоупотреблений растет, если нет конкретной и точной информации, создается благоприятная почва для дезинформации и фейковых новостей, и приверженность теориям заговора развивается именно от дефицита информации».
Дойдоян выразила надежду, что Правительство, чтобы избежать различных предположений, раскроет указанную информацию:
«Если у нас вообще нет правового регулирования волонтерства, как государство взяло столь важный ресурс ба добровольных началах? Заплатило или не заплатило? Заключило ли договор, по которому сторона взяла на себя определенные обязательства и не может, к примеру, перепродать программу третьей стороне?»- поднимает вопросы Дойдоян, ожидая получить ответы.
Они не собираются обращаться в суд за получением информации, но если не получат ответа, обратятся к защитнику прав человека.
Специалист в области информационной безопасности Самвел Мартиросян также видит необходимость в прозрачности, говорит: здесь идет речь о сборе и обработке данных всех нас, между тем, в этом вопросе каждый шаг делается таким образом, чтобы у людей возникло еще больше сомнений.
«Этот вопрос не должен решаться по-домашнему, должно быть известно, кто сделал, это было бы второстепенным, если б было известно, кто проводил аудит».
Эксперт говорит: структура, несущая ответственность, должна быть известна общественности и внушать доверие.
Система вызвала у эксперта, помимо уже указанных вопросов, ряд других:
«Как регулируется доступ к этой системе? Кто обладает возможностью ею пользоваться? Как обеспечивается, чтобы эти данные не использовались с иной целью».
Специалист представляет техническую сторону использования программы и вновь задает вопросы: неизвестная организация собрала все данные у трех операторов, хранит их, а здесь речь идет о длительном хранении, и обрабатывает:
«Возникает вопрос: продолжает ли организация, создавшая эту систему, контролировать эти данные? Или передала в СНБ и не имеет к ней отношения? Мы не знаем».
Недоверие к системе понятно, говорит Мартиросян, и напоминает:
«За несколько дней до создания системы Правительство предложило людям скачать приложение, которое, как выяснилось в дальнейшем, создано в Иране, и многочисленные организации по всему миру, занимающиеся информационной безопасностью, уже били тревогу о том, что она содержит в себе шпионские программы».
Напомним, что в начале апреля Национальное собрание приняло проект, контролирующий звонки и перемещение граждан во время чрезвычайного положения, объявленного вследствие пандемии. Основная цель законодательных изменений, по словам членов Правительства, заключается в обнаружении круга лиц, общавшихся с носителем инфекции, и контроль над цепочками распространения коронавируса.
Информацию об эффективности программы мы попытались выяснить у пресс-секретаря вице-премьера РА, коменданта Тиграна Авиняна – Ваана Унаняна, однако установить с ним связь не удалось.