Նոր կառավարությունն ինչպե՞ս կարող է ասել, թե «Ա1+»-ի նկատմամբ խտրականություն չի եղել․ Արա Ղազարյան (տեսանյութ)
«Ես դժվարությամբ եմ պատկերացնում, թե նոր կառավարությունն ինչպես կարող է ասել, որ «Ա1+»-ի նկատմամբ խտրականություն չի եղել։ Սա սիմվոլիկ գործ է։ Եթե այն, ինչ տեղի է ունեցել Հայաստանում, իսկապես հեղափոխություն էր, ուրեմն կառավարությունը պետք է ասի, որ «Ա1+»-ի նկատմամբ տեղի է ունեցել խտրականություն և քողարկված քաղաքական հետապնդում»,- ասում է փաստաբան Արա Ղազարյանը։
«Ա1+»-ը իր ոտնահարված իրավունքները վերականգնելու և ՀՌԱՀ-ի ու ՀՀ դատարանների որոշումներն առոչինչ ճանաչելու համար դիմել է Վարչական դատարան։ Հունիսի 4-ին նշանակված է առաջին դատական նիստը։ «Վարչական ակտերը պետք է ճանաչել առոչինչ, քանի որ մինչև մրցույթի կազմակերպումը «Ա1+»-ի նկատմամբ եղել է խտրական վերաբերմունք, ինչը հարված է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների հիմնաքարին»,- ասում է փաստաբանը։
Բայց նա զարմանում է, որ օպոնենտները՝ 7 հեռուստաընկերություններն ու երրորդ կողմ հանդիսացող կառավարությունը որևէ պատասխան չեն տվել։ Նա հույս ունի, որ հունիսի 4-ի դատական նիստին գոնե կառավարության ներկայացուցիչը կմասնակցի ու իր կարծիքը կհայտնի «Ա1+»-ի եթերազրկման վերաբերյալ։
«Շատ կուզենայինք նաև լսել, թե ինչպես է կայացվել «Ա1+»-ի փակման որոշումը, հետկուլիսային պայմանավորվածությունները պետք է ջրի երես դուրս գան։ Հասարակությունը շատ լավ գիտի, թե ովքեր են եղել դերակատարները, ովքեր են իրենց կամովին առաջարկել որպես գործիք, որպեսզի «Ա1+»-ը փակվի։ Նրանք մարդիկ են, որոնք, այնուհետև մենք տեսանք, որ իրենց վրա որևէ քաղաքացիական պատասխանատվություն չվերցրեցին։ Նրանց հետաքրքրում էր իրենց բիզնեսը, և օգտվեցին «Ա1+»-ի ձախողումից»,- հավելում է Ա․Ղազարյանը։
Փաստաբանը նաև անդրադարձավ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքին, որը հրապարակվել էր անցած շաբաթ։
«Սա ուղեցուցային որոշում է։ ՄԻԵԴ-ը շարադրեց այն սկզբունքները, որով ազգային դատարանը պետք է շարունակի գործը քննել և որոշում կայացնել։ Մենք տեսանք, այն, ինչ ՄԻԵԴ-ը կրկնում է վերջին 20-30 տարիներին, որ քրեական նորմը պետք է ճշգրիտ լինի, մանրամասն և ընդհանրացված չլինի, որովհետև դա չի ապահովում կանխատեսելիություն։ Եվ երկրորդը, որ քրեական նորմը չի կարող հետադարձ կիրառվել։ Մնացածը թող որոշի ազգային դատարանը»,- ասաց նա։

Как новое правительство может сказать, что не было дискриминации по отношению к «А1+»: Ара Казарян (видео)
Поддержи А1+!«Я с трудом представляю, как новое правительство может сказать, что не было дискриминации по отношению к “A1+”. Это - символическое дело. Если то, что произошло в Армении, действительно было революцией, значит, правительство должно сказать, что по отношению к “A1+” имела место дискриминация и скрытое политическое преследование», - говорит адвокат Ара Казарян.
«А1+» для восстановления своих попранных прав и признания ничтожными решений НКТР и судов РА обратился в Апелляционный суд. На 4-е июня назначено первое судебное заседание. «Признать административные акты ничтожными, поскольку до организации конкурса по отношению к “А1+” было дискриминационное отношение, что является ударом по институту демократии, правам человека», - говорит адвокат.
Но он удивлен, что оппоненты – 7 телекомпаний и выступающее в качестве третьей стороны правительство – не дали ответа. Он надеется, что в судебном заседании 4-го июня хотя бы примет участие представитель правительства и выразит свое мнение относительно лишения «А1+» эфира.
«Мы также очень хотели бы услышать, как было принято решение о закрытии “А1+”, закулисные договоренности должны всплыть на поверхность. Обществу очень хорошо известно, кто были игроки, кто добровольно предложили себя в качестве инструмента, чтобы “А1+” закрылся. Это люди, которые, мы затем увидели, не взяли на себя никакой гражданской ответственности. Их интересовал их бизнес и они воспользовались неудачей “А1+”»,- добавил А. Казарян.
Адвокат также обратился к рекомендательному мнению ЕСПЧ относительно бывшего президента Роберта Кочаряна, которое было опубликовано на прошлой неделе.
«Это ориентирующее решение. ЕСПЧ изложил те принципы, по которым национальный суд должен продолжать расследовать дело и принять решение. Мы увидели то, что ЕСПЧ повторяет последние 20-30 лет, что уголовная норма должна быть точной, не быть детализированной и расширенной, потому что это не обеспечивает предсказуемости. И в третьих, что уголовная норма не может применяться с обратной силой. Остальное пусть решает национальный суд»,- сказал он.