Գործի հետ կապված որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ․ Տիգրան Եգորյանը՝ ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքի մասին
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը  այսօր ներկայացրել  է իր գրավոր խորհրդատվական կարծիքը՝ ՀՀ  Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի (Սահմանադրական կարգը տապալելը) վերաբերյալ։ Խորհրդատվության համար ՄԻԵԴ-ին դիմել էր ՀՀ Սահմանադրական դատարանը։
Հոդվածով մեղադրանք է առաջադրված ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։ Նա մեղադրվում է 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։
ՄԻԵԴ կարծիքի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ մահացած 10 անձանցից 9-ի իրավահաջորդների փաստաբան, տուժողների շահերի պաշտպան Տիգրան Եգորյանի հետ։
«Գործի (Ռոբերտ Քոչարյանի գործ - հեղ․) հետ կապված որևէ ազդեցություն չի կարող ունենալ, որովհետև ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիքն այն մասին է, որ գործը քննող դատարանը պետք է նստի և ուսումնասիրի գործի կոնկրետ փաստերն ու փաստական հանգամանքները և ինքը գնահատական տա այն հարցերին, որոնք ՍԴ-ն փորձել էր ուղարկել, փորձել էր պարզել ՄԻԵԴ-ից։ Եվ դրա կապակցությամբ Եվրոպական դատարանը հղում է կատարում իր ձևավորած դատական պրակտիկային և Եվրպայի խորհրդի անդամ տարբեր պետությունների պրակտիկաներին։ Մասնավորապես խոսքը վերաբերում է 3-րդ և 4-րդ հարցերին, որոնցով բարձրացվել էր քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի հետադարձ ազդեցության հարցը և առհասարակ 300․1 հոդվածի՝ Կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածում (Պատիժ` բացառապես օրենքի հիման վրա - հեղ․) համապատասխանության վերաբերյալ»,- ասաց փաստաբանը։
Խոսելով ՍԴ-ի կողմից ուղղված 1-ին և 2-րդ հարցերին ՄԻԵԴ պատասխանների մասին՝  Եգորյանը նշեց, որ Եվրոպական դատարանի դիվանագիտական լեզվով տարակուսանք է արտահայտվում Սահմանադրական դատարանի անունից այս հարցերը ձևակերպած անձանց մասնագիտական որակների կապակցությամբ, որովհետև դրանք, ինչպես արձանագրում է Եվրոպական դատարանը, նույնիսկ չեն էլ համապատասխանել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրության (16-րդ արձանագրությունը հնարավորություն է տալիս պայմանագրի կողմ պետությունների բարձրագույն դատարաններին խորհրդատվական կարծիքի համար դիմել ՄԻԵԴ-ին – հեղ․) չափանիշներին և դրանց չի պատասխանել։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանն այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ հետադարձ ուժի մասով ՄԻԵԴ կարծիքի մեջ նշվել է, որ պետք է ուշադրություն դարձնել ներպետական պրակտիկային։ Քոչարյանի շահերի պաշտպանը որպես հետադարձ ուժի կիրառման ներպետական պարկտիկա, նշել էր «Յոթ»-ի գործը և Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման դադարեցումը։
Վարդևանյանի պնդման մասով Եգորյանն ասաց, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը, և Եվրոպական դատարանը հստակ ասել է, որ գործը քննող դատարանը, գործի փաստական հանգամանքներից ելնելով, գնահատի հետևյալ մի քանի հարցերը և գտնի այդ հարցերի պատասխանները․
«Որո՞նք են՝ արդյո՞ք 300․1 հոդվածը, որը նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն կոնկրետ արարքների համար, ամբողջությամբ ծածկում է առաջադրված մեղադրանքը։
Հաջորդ հարցը․ արդյո՞ք այդ արարքները, որոնք մեղադրանքում շարադրված են, քրեականացված են եղել նաև 2008 թվականին գործող ՔՕ 300-րդ հոդվածով (Պետական իշխանությունը յուրացնելը – հեղ․):
Եվ հաջորդ հարցը․ արդյո՞ք 300․1 հոդվածով սահմանված քրեական պատասխանատվությունն ավելի խիստ չէ, քան նախկինում գործող 300-րդ հոդվածով սահմանվածը։ Եվ այս հարցերի պատասխանները պետք է տա գործը քննող դատարանը՝ ըստ Եվրոպական դատարանի և նաև Եվրոպական դատարանի ձևավորած պրակտիկայի»։
Այս ամենը, ըստ Տիգրան Եգորյանի, պարզ և հասկանալի էր մինչև Եվրոպական դատարանի խորհրդատվական կարծիքը, այնպես էլ խորհրդատվական կարծիքից հետո։

Не может иметь никакого влияния на дело: Тигран Егорян о рекомендательном мнении ЕСПЧ
Европейский Суд по правам человека сегодня представил свое письменное рекомендательное мнение относительно статьи 300.1 Уголовного кодекса РА (Свержение Конституционного строя). ЕСПЧ обратился за консультацией в Конституционный суд РА.
По этой статье предъявлено обвинение 2-му президенту РА Роберту Кочаряну. Он обвиняется в свержении конституционного строя в 2008 году.
«А1+» побеседовал о мнении ЕСПЧ с адвокатом 9-и из 10-и правопреемников погибших во время первомартовских событий 2008 года, защитником интересов пострадавших Тиграном Егоряном.
«Не может иметь никакого влияния на дело (дело Роберта Кочаряна – авт.), поскольку рекомендательное мнение ЕСПЧ о том, что расследующий дело суд должен сесть и изучить конкретные факты и фактические обстоятельства дела и сам дать оценку вопросам, которые КС пытался отправить, пытался выяснить у ЕСПЧ. И в связи с этим Европейский суд ссылается на сформированную им судебную практику и практики различных государств-членов Совета Европы. В частности речь идет о 3-м и 4-м вопросам, которыми поднимался вопрос обратного влияния закона, предусматривающего уголовную ответственность и относительно соответствия статьи 300.1 7-й статье Конвенции (Наказание – исключительно на основании закона – авт.)», - сказал адвокат.
Говоря об ответах ЕСПЧ на 1-й и 2- вопросы, отправленные КС, Егорян отметил, что на дипломатическом языке Европейского суда выражается недоумение в связи с профессиональными качествами лиц, сформулировавших эти вопросы от имени Конституционного суда, потому что они, как констатирует Европейский суд, даже не соответствовали критериям 16-го протокола Европейской Конвенции по правам человека (16-й протокол дает возможность верховным судам государств, являющихся сторонами договора, обращаться в ЕСПЧ за рекомендательным мнением – авт.) и не ответил на них.
Адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян сегодня на пресс-конференции сказал, что по части обратной силы в мнении ЕСПЧ отмечалось, что нужно обратить внимание на внутригосударственную практику. Адвокат интересов Кочаряна в качестве внутригосударственной практики применения обратной силы отметил дело «Семи» и прекращение уголовного преследования в отношении Никола Пашиняна.
По части утверждения Вардеваняна Егорян сказал, что это не соответствует действительности, и Европейский Суд четко сказал, чтобы расследующий дело суд, исходя из фактических обстоятельств дела, оценил следующие несколько вопросов и нашел ответы на эти вопросы:
«А именно: покрывает ли полностью предъявленное обвинение статья 300.1, предусматривающая уголовную ответственность за конкретные действия?
Следующий вопрос: были ли эти действия, которые изложены в обвинении, криминализированы также по 300-й статье УК, действующего в 2008 году (Узурпация государственной власти – авт.).
И следующий вопрос: не является ли уголовная ответственность, предусмотренная статьей 300.1 более строгой, нежели предусмотренная ранее действующей 300-й статьей? Ответы на эти вопросы должен дать расследующий дело суд, согласно  Европейскому суду, а также сформированной Европейским судом практике».
Все это, по мнению Тиграна Егоряна, было ясно и понятно как до рекомендательного мнения Европейского суда, так и после рекомендательного мнения.