Մինչեւ 20-ից 30 օր հայկական բեռնատար մեքենաները մնացել են ռուս-վրացական սահմանին․ «Գոստրանս Պլյուս» ընկերության տնօրեն
«Ա1+»-ը զրուցել է «Գոստրանս Պլյուս» բեռնափոխադրող ընկերության հիմնադիր տնօրեն Սաթենիկ Հակոբյանի հետ։
Ի՞նչ բնույթի բեռնափոխադրումներ է «Գոստարնս Պլյուս» ընկերությունն  իրականացնում այժմ, ի՞նչ խնդիրների է բախվել ընկերությունը կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակում, ինչպե՞ս է հաղթահարում դրանք։
-«Գոստրանս Պլյուս» ՍՊԸ-ն այժմ կատարում է հավաքական և ամբողջական բեռների  ցամաքային (ավտոմոբիլային ), ծովային, օդային բեռնափոխադրումներ: Այս ոլորտի  խնդիրներն իրականում շատ են եղել նույնիսկ մինչև կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակը, իսկ  վերջինս ուղղակի ավելացրել է դրանք: Չնայած ոլորտը ինքնին բավականին բարձր ռիսկեր պարունակող ոլորտ է, մենք միշտ հաղթահարել ենք և՛ ֆորս–մաժորային իրավիճակներ, և՛ լուծել ենք տարբեր բնույթի խնդիրներ, և՛ հաղթահարել դժվարություններ՝ փորձելով դուրս գալ, որքան հնարավոր է, «նվազագույն» կորուստներով , սակայն մեր ջանքերը ոչ միշտ են հաջողությամբ պսակվել։ Քանի որ Վրաստանը հանդիսանում է Հայաստանը աշխարհին կապող հիմնական մեծ միջանցքը, այդ իսկ պատճառով մենք բախվեցինք խնդիրների Վրաստանի սահմանների վերահսկողության ուժեղացման ընթացքում՝ ռուս-վրացական սահմանին և Վրաստանի տարբեր հատվածներում բեռնատար մեքենաների մեծ կուտակումների գոյացման հետևանքում։ Այնուհետև դժվարություններն ավելացան Վրաստանում արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելուց  հետո նոր սահմանափակումներով պայմանավորված։ Այդ ընթացքում բեռնատար մեքենաների  երթևեկությունը սահմանից սահման կատարվել է բացառապես ուղեկցումով: Այս ամենին զուգահեռ եղանակային պայմանները նույնպես վատացել են։ Մինչեւ 20-30 օր հայկական բեռնատար մեքենաները մնացել են ռուս-վրացական սահմանին և Վրաստանի տարածքում։ Այնուհետև իրավիճակը բարդացել է Մառնեուլիի շրջանի փակման և ուժեղացված վերահսկողության պատճառով, ինչի հետևանքով բեռնատար մեքենաները օրեր շարունակ մնացել են Բագրատաշենի անցակետում կուտակված:
-Հայաստանից դուրս ո՞ր պետություններում եք բեռնափոխադրումներ իրականացնում, և ի՞նչ նոր ուղղություններ եք ձեզ համար բացել այս տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում։
-Քանի որ ՀՀ-ից արտահանվող բեռների առյուծի բաժինը փոխադրվում է դեպի ՌԴ  և ԵԱՏՄ մյուս երկրներ,, եղան շատ մեծ կորուստներ հենց այդ երկրներ արտահանվող բեռների փոխադրման ժամանակ: Պտուղ-բանջարեղեն, ձուկ և պահպանման կարճ ժամկետ ունեցող այլ  ապրանքներ մինչև բեռնաթափման հասցեներ հասցնելն արդեն փչացել էին: Սկզբնական շրջանում խուսափում էինք Եվրոպայից բեռնափոխադրումներ իրականացնել, մինչև որոշակի չափով սկսեցինք ադապտացվել իրավիճակին, որից հետո վերականգնեցինք նաև այդ ուղղությունը։  Չինաստանի հետ շատ կարճ ընդմիջում է եղել, որից հետո աշխատանքները արագ վերականգնվել են: Հատուկ պետք է նշել, որ այս ընթացքում դժվարությունների մեծ մասը հաղթահարել ենք ի շնորհիվ մեր վարորդների՝ առաջնագծի այն մարտիկների, ովքեր այս դժվարին օրերին իրենց կյանքը վտանգելով՝ ցրտին, ճանապարհներին, անցակետերում, անմարդկային պայմաններում տասնյակ օրեր անցկացնելով, հեռու գտնվելով տնից, ընտանիքից, հարազատներից, ոչ միայն իրենց աշխատանքն են կատարել, այլ պայքարել են մեր ազգի համար՝ ապահովելով պարենով, դեղորայքով և կյանքի համար անհրաժեշտ այլ ապրանքներով: Այս տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում նոր ուղղություններ Գոստրանս Պլյուս ՍՊԸ-ն չի բացել, միայն կարող ենք ասել, որ ակտիվացել են  օդային բեռնափոխադրումները։ Որոշ ժամանակ  դադար գրանցելուց հետո կրկին ակտիվություն է նկատվում, սակայն առայժմ հիմնականում  Մոսկվա քաղաքից:
-Ընկերությունում հաստատվե՞լ են կորոնավիրուսի դեպքեր, եթե այո, ապա կարո՞ք եք թիվ նշել։ Այս պայմաններում ինչպե՞ս եք ընկերության աշխատանքները կազմակերպում։
-Բարեբախտաբար  մեր կազմակերպությունում կորոնավիրուսով վարակման դեպքեր չեն գրանցվել: Մինչև արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելը արդեն դադարեցրել էինք գրասենյակի աշխատանքները՝ փորձելով դրանք կազմակերպել տնից՝  հեռահար։ Աշխատանքները վերսկսել ենք վերջին շաբաթվա ընթացքում՝ պահպանելով առողջապահական  բոլոր պահանջները, անվտանգության բոլոր նորմերը: Մեր միակ զենքն այս պայքարի ընթացքում եղել և մնում է ինֆորմացիան։ Այն ստացել ենք հնարավոր և անհնար բոլոր միջոցներով՝  թե՛ սահմանափակումների, թե՛ ճանապարհների, թե՛ անցակետերի վերաբերյալ, որպեսզի ժամ առաջ կարողանանք լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները։ Եվ կարծում եմ՝ ինչ-որ չափով դա մեզ հաջողվել է:
-Ի՞նչ դիմումներ, առաջարկներ ունեք կառավարությանը, ի՞նչ կանխատեսումներ ունեք համաշխարհային, մասնավորապես հայաստանյան տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ։ Ըստ Ձեզ՝ ո՞ր ոլորտների վրա է պետք ուշադրություն դարձնել հնարավորինս քիչ տնտեսական վնասներով իրավիճակից դուրս գալու համար։
-Դիմում, առաջարկներ կառավարությանը այս պահին չունենք։ Միայն խնդրում ենք  տնտեսության զարգացման ռազմավարական նոր ծրագրեր մշակել, շարունակել սատարել և օգնել տնտեսվարողներին և քաղաքացիներին, որպեսզի միահամուռ ուժերով հաղթահարենք այս ճգնաժամը։ Այս պահին որևէ կանխատեսումներ անել կնշանակի գերագնահատել մեր տնտեսական գիտելիքներն ու փորձը, քանի որ թե՛ համաշխարհային, թե՛ մասնավորապես հայաստանյան  տնտեսությունը «վերակենդանացման» կարիք ունեն և երկար վերականգնման ճանապարհ պետք է անցնեն: Ըստ իս՝ պետք է հնարավորինս մեծ ուշադրություն դարձնել գյուղատնտեսությանը,  արտադրությանը և տուրիզմին, որոնք մյուս ոլորտների գոյության  պահպանման և զարգացման համար խթան կհանդիսանան: Կոչ եմ անում բոլորիս  լինել ուժեղ, միասնական, համախմբված, որպեսզի նվազագույն կորուստներով հաղթահարենք այս դժվարին համամարդկային փորձությունը: Առողջություն և բարօրություն բոլորիս ընտանիքներին:

От 20-и до 30-и дней армянские грузовики стояли на российско-грузинской границе: директор компании «Гостранс Плюс»
«А1+» побеседовал с учредительным директором грузоперевозочной компании «Гостранс Плюс» Сатеник Акопян.
- Какого рода грузоперевозки осуществляется сейчас компания «Гостранс Плюс»? С какими проблемами столкнулась компания в ситуации, обусловленной коронавирусом? Как она их преодолевает?
- ООО «Гостранс Плюс» сейчас производит сухопутные (автомобильные), морские, воздушные грузоперевозки сборных и цельных грузов. Проблем в этой сфере в действительности было много и до ситуации, обусловленной коронавирусом, а последняя просто их увеличила.  Несмотря на то, что отрасль сама по себе содержит высокие риски, мы всегда преодолевали и форс-мажорные ситуации, и решали разного рода задачи, и преодолевали трудности, пытаясь выйти насколько возможно с «минимальными» потерями, однако наши усилия не всегда увенчивались успехом. Поскольку Грузия является единственным коридором, связывающим Армению с миром, поэтому мы столкнулись с проблемами при усилении контроля на грузинской границе, вследствие большого скопления грузовиков на российско-грузинской границе и на различных участках Грузии. Затем трудности добавились в связи с новыми ограничениями после объявления в Грузии чрезвычайного положения. За это время движение грузовых автомобилей от границы к границе производилось исключительно с сопровождением. Наряду со всем этим погодные условия также ухудшились. Приблизительно от 20-и до 30-и дней грузовые автомобили оставались на российско-грузинской границе и на территории Грузии. Затем ситуация осложнилась из-за закрытия Марнеульского района  и усиленного контроля, вследствие чего грузовые автомобили сутками оставались скопившись на Баграташенском пропускном пункте.
- В каком государстве за пределами Армении вы осуществляете грузоперевозки? И  какие направления вы открыли для себя в условиях этого экономического кризиса?
- Поскольку львиная доля экспортируемых из РА грузов перевозится в направлении РФ и других стран ЕЭАС, было очень много потерь при перевозке грузов, экспортируемых именно в эти страны. Фрукты и овощи, рыба и прочие товары с коротким сроком хранения испортились до того, как были довезены до места разгрузки. На начальном этапе мы избегали осуществлять грузоперевозки из Европы, пока не адаптировались к ситуации в некоторой степени, после чего восстановили и это направление. Был очень короткий перерыв с Китаем, после чего работы были быстро восстановлены. Нужно особо отметить, что в этот период большинство трудностей мы преодолели благодаря нашим водителям – бойцам на передовой, которые подвергая опасности свою жизнь в эти тяжелые дни – проводя десятки дней в холоде, на дорогах, на пропускных пунктах, будучи вдали от дома, от семьи, от родных, не только выполняли свою работу, но и боролись за наш народ, обеспечивая продовольствием, медикаментами и прочими необходимыми для жизни товарами. В условиях этого экономического кризиса ООО Гостранс Плюс не открыло новых направлений, мы лишь можем сказать, что активизировали воздушные перевозки. После непродолжительной паузы вновь заметна активность, однако пока в основном из Москвы.
- Были ли в компании зафиксированы случаи коронавируса? Если да, можете ли указать их количество? Как компания организует работу в этих условиях?
- К счастью, в нашей организации не зарегистрировано случаев заражения коронавируса. До объявления режима чрезвычайного положения мы уже прекратили офисные работы, пытаясь организовать их из дома – удаленно. Мы возобновили работы в течение последней недели, соблюдая все требования здравоохранения, все нормы безопасности. Нашим единственным оружием во время этой борьбы было и остается информация. Мы получали ее всеми возможными и невозможными способами – и об ограничениях, и о дорогах, и о пропускных пунктах, чтобы как можно скорее решить стоящие перед нами задачи. И думаю, что в какой-то мере это нам удалось.
- Какие обращения, предложения у вас есть правительству? Какие прогнозы о мировой и, в частности, армянской экономической ситуации? Как по-Вашему, на какие отрасли нужно обратить внимание, чтобы выйти из ситуации с минимальными экономическими потерями?
- Обращений, предложений к правительству у нас на данный момент нет.  Только просим разработать новые стратегические программы развития экономики, продолжать поддерживать и помогать хозяйствующим субъектам и гражданам, чтобы совместными усилиями преодолеть этот кризис. Делать какие-то прогнозы на данный момент будет значить переоценивать свои экономические знания и опыт, поскольку и мировая, и в частности армянская экономика нуждается в «реанимации» и должны пройти долгий восстановительный период. По-моему, нужно максимально уделять внимание сельскому хозяйству, производству и туризму, которые послужат стимулом для сохранения и развития других отраслей. Призываю всех быть сильными, едиными, сплоченными, чтобы с минимальными потерями преодолеть это трудное общечеловеческое испытание. Здоровья и благоденствия всем нашим семьям.