Հայաստանում մինչև 18 տարեկան 270 վարակակիր կա (տեսանյութ)
Կառավարությունում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ այս պահին առաջնահերթություն է բուժօգնություն ցուցաբերել այն քաղաքացիներին, որոնք ունեն իրական բուժօգնության կարիք:
Նրա խոսքով ՝ այս պահին դեպքերը շատ են, ուստի բոլոր կոնտակտավորներին բացահայտելը և մեկուսացնելը տևում է որոշակի ժամանակ:
Նախարարն ասաց, որ և՛ Առողջապահության նախարարությունում, և՛ մյուս նախարարություններում կան հաստատված դեպքեր, կոնտակտավորներ և ինքնամեկուսացվածներ: Անհրաժեշտության դեպքում թեստավորել են կոնտակտավորներին:
Աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Շվեյցարիայում, երեխաների շրջանում հայտնաբերվել է Կավասակի համախտանիշի բռնկում, որը կապվում է կորոնավիրուսային համաճարակի հետ:
Նախարարը նշեց, որ մեզ մոտ նման խնդիր չկա, համապատասխան դեղորայքով արդեն ապահովված ենք, եթե այդպիսի դեպքեր արձանագրվեն:
Նախարարը ներկայացրեց նաև մեր երկրում կորոնավիրուսով վարակած երեխաների վիճակագրությունը, շեշտեց, որ այս պահին վարակված է 270 մինչև 18 տարեկան քաղաքացի: Նրանցից երկուսը ունեն թեթև թոքաբորբ: Վարակված է նաև 23 հղի, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
375 բժշկական հաստատությունների աշխատողներ ևս վարակված են:
Նախարարը հրապարակեց այն գումարների չափը, որը մինչ այսօր ծախսվել է համավարակի դեմ պայքարի միջոցառումների համար՝ 2.4 մլրդ դրամ, ինչը, ըստ Թորոսյանի, շատ փոքր թիվ է:
Տեղեկացրեց, որ տարբեր հաշվարկներով՝ մեր երկրին մինչև տարեվերջ պետք է լինելու մոտ  300 մլն դոլար:
«Ա1+»-ի հարցադրմանն ի պատասխան նախարարն ասաց, որ տեղորոշման համակարգը մինչ օրս գործում է, և նրա արդիականությունն ավելի է մեծանում, քանի որ կարանտինային վայրերում մեկուսացում չի իրականացվելու:
Արսեն Թորոսյանը կարծում է, որ երբ դրական ախտորոշումով քաղաքացին կգնա տուն, նա ավելի շատ պաշտպանիչ միջոցներ կկիրառի, նրանց տրվելու են նաև համապատասխան ուղեցույցներ:
Ինչ վերաբերում է այն հյուրանոցներին, որտեղ այսօր մնում են դրական դեպքերով պացիենտները, նախարարն ասաց, որ եղել են հյուրանոցներ, որոնք իրենց տարածքները տրամադրել են անհատույց, մնացած բոլոր հյուրանոցներին կտրամադրվի համապաասխան վճարում:
Նաև հայտնեց, որ ռեանիմացիոն մահճակալների թիվը 203 է այս պահի դրությամբ:
Արսեն Թորոսյանի խոսքով՝ այս տարի նախորդ տարվա համեմատ ունենք մահվան ավելի ցածր միջին թիվ՝ 5-6 մահով ավելի քիչ, սակայն սա չպետք է հույս ներշնչի, և պետք է ջանքեր գործադրենք այլ երկրների վատ պրակտիկան չկրկնելու համար:
Վստահեցրեց, որ որևէ դեպք չն հայտնաբերել, թե տարածված լուրերի համաձայն՝ մահացած հիվանդի հարազատին գումար են առաջարկել, որպեսզի մահը արձանագրեն կորոնավիրուսի պատճառով:
Այնուամենայնիվ, վստահեցրեց՝ իրավապահ համակարգը զբաղվում է նման լուրերի տարածման մոտիվը պարզելով:
Ներկայացրեց նաև այն միջազգային օգնությունները, որնք մեր երկիրը ստացել է՝ դրանք հիմնականում դեղորայքների և թեստերի տեսքով են: Կան նաև դրամաշնորհային աջակցություններ:

В Армении 270 инфицированных младше 18 лет (видео)
На созванной в Правительстве пресс-конференции министр здравоохранения Арсен Торосян отметил, что на данный момент необходимо оказывать медицинскую помощь тем гражданам, которые действительно в ней нуждаются.
По его словам, на данный момент случаев много, следовательно, обнаружение и изоляция всех контактировавших занимает определенное время.
Министр сказал, что и в Министерстве здравоохранения, и в других министерствах есть подтвержденные случаи, контактировавшие, самоизолировавшиеся. При необходимости тестировали контактировавших.
В различных странах мира – в США, Франции, Италии, Великобритании, Германии, Швейцарии – была обнаружена вспышка синдрома Кавасаки среди детей, которую связывают с пандемией коронавируса.
Министр отметил, что у нас подобной проблемы нет, мы уже обеспечены необходимыми медикаментами, если будут зафиксированы такие случаи.
Министр также представил статистику детей, зараженных коронавирусом, в нашей стране, подчеркнул, что на данный момент инфицировано 270 граждан младше 18 лет. У двоих из них легкое воспаление легких. Заражены также 23 беременные, их жизни не угрожает опасность.
Инфицированы также 375 сотрудников медучреждений.
Министр опубликовал размер тех сумм, которые до сих пор были потрачены на мероприятия по борьбе с эпидемией – 2,4 млрд драмов, что, по мнению Торосяна, очень немного.
Сообщил, что по различным подсчетам, до конца года нашей стране понадобится около 300 млн долларов.
В ответ на вопрос «А1+» министр сказал, что система определения местонахождения до сих пор действует, и актуальность ее все больше растет, поскольку не будет осуществляться изоляция в местах карантина.
Арсен Торосян считает, что когда гражданин с положительным диагнозом пойдет домой, он будет применять больше защитных мер, ему будут даны также соответствующие директивы.
Касательно гостиниц, где сегодня остаются пациенты с положительными случаями, министр сказал, что некоторые отели предоставили свои территории безвозмездно, всем остальным гостиницам будет предоставлена соответствующая оплата.
Он также сообщил, что на данный момент число реанимационных коек – 203.
По словам Арсена Торосяна, в этом году у нас более низкое среднее число смертности – на 5-6 смертей меньше, однако это не должно внушать надежду, и нужно прилагать усилию, чтобы не повторить плохую практику других стран.
Заверил, что не было обнаружено таких случаев, когда, согласно распространенным слухам, родственникам умершего больного предлагали деньги, чтобы зафиксировать смерть как результат коронавируса.
Тем не менее, заверил: правоохранительная система занимается выяснением мотива распространения подобных слухов.
Представил международную помощь, которую получила наша страна – в основном, в виде медикаментов и тестов. Есть и грантовая поддержка.