46752679_2843421725683858_5942939766369550336_o
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը լոբբինգ է անում, որ գնումների գործընթացից բանկերը 2-4 տոկոս եկամուտ ստանան․ Գարեգին Միսկարյան
«Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ գործադիր մարմնի անդամ Գարեգին Միսկարյանն նախօրեին Ֆեյսբուքի իր էջում գրառում էր արել՝ նշելով, որ «սկսում է պայքարը հեղափոխական ամբիոնից իրեն լկտիաբար խաբած քաղաքական թիմի և հեղափոխության ինքնահռչակ առաջնորդ, պոպուլիստ, ստախոս Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»։ Գրառման, ինչպես նաեւ այլ հարցերի շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է Գ․ Միսկարյանի հետ։
- Պարոն Միսկարյան, Դուք գրառում էիք կատարել` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրելով համակարգային կոռուպցիան հովանավորելու մեջ: Ինչո՞ւ եք այդպես կարծում:
- Այն, որ Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա կա, դրա մասին Ն.Փաշինյանն ինքն է խոսել: Երբ ասում էր, թե համակարգը դիմադրում է, դա հենց այնպես չի լինում` հենց կոռուպցիոն սխեմաներն են գործում, որոնք ունեն իրենց անձնական շահը` կառավարման համակարգում օգտվում են իրենց դիրքերից: Ու երբ ասում եմ, որ Ն.Փաշինյանն է հովանավորում, խոսքը ոչ թե ուղիղ հովանավորչության մասին է, այլ երբ երկու տարի գիտես, որ կա համակարգային կոռուպցիա, ու ոչ իրավական համակարգում են իրական բարեփոխումներ լինում, ոչ դատական համակարգում, անկախ քո կամքից դու ես դառնում դրա «հովանավորը»:
- Բայց Ն.Փաշինյանը բազմաթիվ անգամ է ասել, որ Հայաստանում կոռուպցիա կա, պարզապես այն նախկինի նման այլևս համակարգային չէ:
- Ոչ: Երբ Ն.Փաշինյանն ասում էր, թե համակարգը դիմադրում է, և մենք բարեփոխումները, փոփոխություններն անում ենք ի հեճուկս այդ համակարգի, ապա համակարգը հենց այնպես չի կարող դիմադրել: Կոռուպցիոն սխեմաների առկայությունն է, որը թույլ չի տալիս, որ փոփոխություններ լինեն: Եվ պնդել, որ Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա, առնվազն միամտություն է:
- Իսկ ո՞ր ոլորտներում է առկա այդ համակարգային կոռուպցիան:
- Առնվազն մի քանի ոլորտներում հստակ կա` Ոստիկանություն, կրթական և գնումների, մրցույթների ոլորտներում: Մեզ ասում էին, թե գնումների ոլորտում բանկային երաշխիքը դարձնելով 100 տոկոս` մենք երաշխավորում ենք, որ այդ գործընթացը կլինի վերահսկելի ու երաշխավորված: Այսօր փաստ է արձանագրել, երբ ճանապարհաշինության վերահսկողության վերաբերյալ մրցույթում շահել է մի ընկերություն, որը կեղծել է բանկային երաշխիքի փաստաթուղթը:
- Բայց հետո դա չեղյալ է համարվել: Դուք հավանաբար Երևանի քաղաքապետարանի բացահայտումները նկատի ունեք:
- Այո, բայց այդ գնումները վերաբերում են ողջ Հայաստանին: Իհարկե, պետք է չեղյալ համարվեն, բայց ստացվում է, առնվազն երեք ամիս ամբողջ հանրապետությունում ճանապարհաշինության ոլորտը կաթվածահար եղավ, կամ աշխատանքները կատարվելու էին առանց վերահսկելու և մեծ կոռուպցիոն ռիսկերի: Սա նշանակում է, որ գնումների համակարգում այն նպատակները, որոնք ի սկզբանե դրվել էին, չեն արդարացվում: Հետևաբար նպատակը ոչ թե վերահսկողությունը մեծացնելն էր, այլև պետական ամբողջ գնումներից բանկերին 2-4 տոկոս եկամուտ ստանալու հնարավորություն տալն էր: Իսկ դա ո՞վ էր լոբբինգ անում: Իհարկե, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Եվ ես վստահ եմ, որ այդտեղ կոռուպցիա կա:
- Իսկ Ոստիկանության և կրթության համակարգում համակարգային կոռուպցիան ինչպե՞ս է դրսևորվում:
- Ես չէի ուզի այդ ամենի մասին մանրամասն խոսել, որովհետև մեծ մասը խոսակցություններ են: Ուղղակի ես վստահ եմ, որ դրանք իրական հիմքեր ունեն:
- Դուք իշխանություններից վեթինգ եք պահանջում, բայց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտարարեց, որ այն առանց սահմանադրական փոփոխությունների չի կարող լինել, իսկ համաճարակի պատճառով հանրաքվեն, լավագույն դեպքում, կարող է լինել մեկ տարի հետո: Բայց նրա ներկայացմամբ վեթինգի գործիքներ կան Դատական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններում, ինչպես նաև` Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենքում:
- Վերջին օրենքը չի կարող փոխարինել վեթինգին մի պարզ պատճառով` վեթինգը վերաբերում է դատարաններին, Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենքը վերաբերում է բոլորին` այդ թվում դատավորներին: Բայց այդ դատավորներին ո՞վ պետք է դատի: Դատավորն ինքն իր մասին պետք է որոշո՞ւմ կայացնի, որ ապօրինի ճանապարհով է հարստացել, գող է և պիտի հեռանա: Ես դա չեմ պատկերացնում: Բացի այդ դրանք չաշխատող մեխանիզմներ են:
- Ինչո՞ւ:
- Շատ պարզ պատճառով` ԲԴԽ-ում դատավոր Հայկ Հովհաննիսյանին նկատողություն էին տվել: Եվ այսօր նա, որը ԲԴԽ-ում դատավոր է ու բարձրաձայնել է դատավորների շրջանում առկա կոռուպցիայի մասին, հայտնվել է զավեշտալի ու ողբերգական վիճակում: Այսինքն եթե դատական համակարգն ինքն իրենով պետք է մաքրվի, ավելի շատ եզակի ազնիվները, և ոչ թե կոռումպացվածները դուրս կմնան համակարգից:
- Դուք սատարում էիք հեղափոխությանը, Ն.Փաշինյանին, Սուրեն Սահակյանի հետ հանդիպեցիք նրա հետ: Ինչո՞ւ հանկարծ որոշեցիք այդպես քննադատել:
- Ես հիմա էլ եմ սատարում հեղափոխական ուժին, բայց նա ցանկանում է հեղափոխությունը իշխանափոխության վերածել: Այսինքն համակարգային փոփոխություններ չեն անում, ինչը հեղափոխությունն էր ենթադրում: Առանց բարեփոխումների անձերի փոփոխությունը պարզ իշխանություն է: Անկեղծ ասած` ես նաև շատ բարկացա, երբ  Ն.Փաշինյանն իր վերջին ասուլիսում բարեփոխումները համեմատեց խորովածի գործընթացի հետ: Ստացվում է, երկու տարի հյուր ենք եկել ու սպասում ենք, որ խորովածը լինի, բայց մեզ բլինչիկով են կերակրում: Եվ դեռ ասում են, մի երկու տարի էլ պետք է սպասեք, քանի որ հանրության կողմից խորովածի պահանջ չկա:
- Դուք նաև գրել էիք, թե «սկսում եք ձեր պայքարը հեղափոխական ամբիոնից ձեզ լկտիաբար խաբած քաղաքական թիմի և հեղափոխության ինքնահռչակ առաջնորդ, պոպուլիստ, ստախոս Նիկոլ Փաշինյանի դեմ»: Ինչպե՞ս եք պայքարելու համաճարակի ու արտակարգ դրության պայմաններում:
- Ժամանակը ցույց կտա: Կարծում եմ, այդ գրառումն արդեն մեկնարկ է: Երբ դու փոխում ես քո ասելիքի բովանդակությունն ու խստությունը, քննադատությունը ոչ թե առաջարկներով ես անում, այլև հարցը սուր ես դնում, դա արդեն պայքարի մի ձև է: Մինչև հիմա շատ ձայն չէինք հանում, մտածում էինք, թե հեսա կսկսեն, ժամանակ է պետք, բայց ինչպես հասկանում ենք, այդ պահանջը նոր պիտի ձևավորվի: Իրենք ուզում են, հանրային պահա՞նջ ձևավորվի, որ նոր բարեփոխումներ անեն: Կարծում եմ, այդ պահանջը շատ արագ կձևավորվի:

Вице-премьер Мгер Григорян лоббирует, чтобы банки получали 2-4% доход от процесса закупок: Гарегин Мискарян
Поддержи А1+!Член исполнительного органа СДП «Решение гражданина» Гарегин Мискарян накануне разместил запись на своей странице в фейсбук, отметив, что «начинает борьбу против самопровозглашенного лидера подло обманувшей его с революционной трибуны политической команды, популиста, лжеца Никола Пашиняна». Об этом и других вопросах «А1+» побеседовал с Г. Мискаряном.
- Господин Мискарян, Вы разместили запись, обвиняя премьер-министра Никола Пашиняна в спонсировании системной коррупции. Почему Вы так думаете?
- То, что в Армении есть системная коррупция, об этом Н. Пашинян говорил сам. Когда говорил, что система сопротивляется, это не бывает просто так - действуют именно коррупционные схемы, у которых есть личный интерес: они пользуются своими положениями в системе. И когда я говорю, что Н. Пашинян спонсирует, речь идет не о прямом спонсорстве, а когда ты на протяжении двух лет знаешь, что есть системная коррупция, и нет реальных реформ ни в правовой системе, ни в судебной системе, невольно ты становишься «спонсором» этого.
- Но Н. Пашинян неоднократно говорил, что в Армении есть коррупция, просто она больше не системная, как прежде.
- Нет. Когда Н. Пашинян говорил, что система сопротивляется, и мы проводим реформы, изменения вопреки этой системе, система не может сопротивляться просто так. Наличие коррупционных схем не позволяет, чтобы были перемены. И утверждать, что в Армении нет системной коррупции, по меньшей мере наивно.
- А в каких отраслях имеется эта системная коррупция?
- По меньшей мере в нескольких отраслях точно есть: Полиция, образование и в сферах закупок, тендеров. Нам говорили, что сделав 100% банковскую гарантию в сфере закупок, мы гарантируем, что этот процесс будет контролируемым и гарантированным. Сегодня зафиксирован факт, когда в конкурсе, относящемся к дорожному контролю, выиграла компания, сфальсифицировавшая документ о банковской гарантии.
- Но потом это сочли недействительным. Вы вероятно имеете в виду разоблачения Ереванской мэрии.
- Да, но эти закупки относились ко всей Армении. Конечно, должны быть отменены, но получается, что как минимум три месяца по всей республике дорожно-строительная отрасль была парализована, или работы должны были проводиться без контроля и с большими коррупционными рисками. Это значит, что в системе закупок те цели, которые были изначально поставлены, не оправдываются. Следовательно целью было не повышение контроля, а предоставление возможности банкам получать 2-4% от всех закупок. А кто это лоббировал? Конечно, вице-премьер Мгер Григорян. И я уверен, что там есть коррупция.
- А как проявляется системная коррупция в системе Полиции и образования?
- Я не хотел бы подробно говорить обо всем этом, потому что большая часть – это разговоры. Просто я уверен, что у них есть реальные основания.
- Вы требуете от властей веттинга, но министр юстиции Рустам Бадасян заявил, что его не может быть без системных изменений, а из-за эпидемии референдум, в лучшем случае, может быть через год. Но по его словам, инструменты веттинга есть в поправках к Судебному кодексу, а также в законе О конфискации незаконного имущества.
- Последний закон не может заменить веттинг по простой причине: веттинг относится к судам, закон О конфискации незаконного имущества относится ко всем, в том числе к судьям. Но кто должен судить этих судей? Судья должен сам вынести решение о себе, что он незаконно обогатился, он – вор и должен уйти? Я этого не представляю. Кроме того, это – не работающие механизмы.
- Почему?
- По очень простой причине: в ВСС судье Айку Ованнисяну сделали замечание. И сегодня он, будучи судьей в ВСС и поднял вопрос коррупции среди судей, оказался в ироничной и трагической ситуации. То есть если судебная система должна сама собой очиститься, из системы выпадут немногие честные, а не коррумпированные.
- Вы поддерживали революцию, Н. Пашиняна, вместе с Суреном Саакяном встретились с ним. Почему вдруг решили так критиковать?
- Я и сейчас поддерживаю ту силу, которая хочет превратить революцию в смену власти. То есть они не осуществляют системных изменений, которые предполагала революция. Без реформ смена личностей – это просто смена власти. По правде говоря, я очень рассердился, когда Н. Пашинян на последней пресс-конференции сравнил реформы с процессом приготовления шашлыка. Получается, мы два года как пришли в гости и ждем шашлыка, а нас кормят блинчиками. И к тому же говорят, что мы должны подождать еще пару лет, потому что со стороны общества нет потребности в шашлыке.
- Вы также писали, что «начинаете борьбу против самопровозглашенного лидера подло обманувшей его с революционной трибуны политической команды, популиста, лжеца Никола Пашиняна». Как Вы будете бороться в условиях эпидемии и чрезвычайного положения?
- Время покажет. Думаю, что эта запись – уже начало. Когда ты меняешь содержание и строгость своих слов, критикуешь, не делая предложения, а остро ставишь вопрос, это – уже форма борьбы. До сих пор мы мало говорили, думали, сейчас начнут, нужно время, но как понимаем, это требование только сейчас должно быть сформировано.
Они хотят, чтобы сформировалось общественное требование, чтобы только потом проводить реформы? Думаю, это требование очень быстро сформируется.