Հարցազրույց Քաղաքականություն Հասարակություն
Արա Բաբլոյանը բոլորին, նաև իր ընկերներին կոչ է անում կորոնավիրուսը չքաղաքականացնել ու սխալ տեղեկություններ չտարածել
Կորոնավիրուսի դեպքերի ավելացման, վարակի դեմ պայքարին ուղղված կառավարության քայլերի ու այլ թեմաների շուրջ «Ա1+»-ը զրուցել է Առողջապահության նախկին նախարար, ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ։
- Պարոն Բաբլոյան, երեկվա համեմատ այսօր կորոնավիրուսով վարակակիրների թիվը գրեթե կրկնապատկվել և հասել է 351-ի: Դա սահմանափակումների թուլացմա՞մբ, թե այլ հանգամանքով է պայմանավորված:
- Ցավում եմ, որ գործընթացն այնպես չի գնում, ինչպես ենթադրում էինք մենք` որպես առողջապահության կազմակերպիչներ: Այս դեպքում երկու պատասխանատու կողմ կա` կառավարությունն ու մյուս պատկան մարմինները, և հանրությունը, որը պետք է հետևի պետության կողմից առաջարկվող կարգուկանոնին: Ցավում եմ, որ մենք չենք կարողացել հասնել մեր հանրության այն վարքագծին, որ ամեն մարդ կամ գոնե մեծամասնությունը կարողանար հասկանար ու իրականացներ անհրաժեշտ սահմանափակումները, որպեսզի կարողանայինք կանխարգալելել վարակի տարածումը:
- Պատճառն այն է, որ կառավարությունն ու այլ պատկան մարմիննե՞րը ճիշտ միջոցներ չեն կիրառել, թե՞ մենք կարգապահ  հանրություն չենք:
- Ես հետևում եմ բոլոր քննադատություններին ու կարծիքներին ու դրանք կարող եմ բաժանել երեք մասի: Մի մասը բավականին կառուցողական առաջարկություններ են, բայց դրանք ներկայացնելիս` փորձում են օգտագործել քաղաքական երանգ: Երկրորդ խումբն ունի առաջարկություններ, որոնք ոչինչ չեն ներկայացնում, բայց ունեն քաղաքական նշանակություն: Եվ երրորդ խումբն ունի առաջարկներ, որոնք չունեն քաղաքական նշանակություն: Վերջինս իր հերթին երկու մասի է բաժանվում. մի մասը բանիմաց մարդկանց կողմից պիտանի առաջարկներն են, և գործից չհասկացող մարդիկ, ինչ ասես, կարող են խոսել և օգուտ չտալ:
Մենք այս պահին այնպիսի վիճակում ենք, որ անկախ այն հանգամանքից` ինձ դուր է գալիս Նիկոլ Փաշինյանի կառավարումը, թե`ոչ, պետք է միավորվենք մի հարցի շուրջ` ինչպես աջակցենք ու ապահովենք կարգուկանոնը, կանխարգելենք համաճարակի տարածումը: Սա հարց է, որն այս պահին կապ չունի մեր քաղաքական դիրքորոշումների հետ: Շատ վտանգավոր են այն մարդիկ, որոնք կամ չեն հասկանում կամ էլ հասկանալով` դիտավորյալ ոչ ճիշտ տեղեկատվություն են տարածում ու նշում, թե վիրուսը վտանգավոր չէ, որ մեծ մասն առանց սիմպտոմների` թեթև է տանում, որ ժողովուրդը թող հիվանդանա ու իմունիտետ ձեռք բերի:
Ասում են, այս ամենը արել են, որ պատվաստանյութ ու դիմակ վաճառեն: Իսկ քաղաքացին հակված է լսել այն խորհուրդը, որը հեշտացնում է իր կյանքը: Դրա համար մենք պետք է կարողանանք շատ նուրբ աշխատել մեր քաղաքացիների հետ: Եթե դու այսքան ժամանակ երեխայիդ բերել ես Արա Բաբլոյանի մոտ և հավատացել ես, որ կբուժվի, ինչո՞ւ չես ուզում հավատալ, որ մի փոքր պետք է քեզ սահմանափակ պահես, որ երեխադ չհիվանդանա:
- Նման քաղաքական երանգներով քննադատություններ հնչում են նաև նախկին իշխանությունները, Ձեր կուսակից ընկերները:
- Եթե մեր պետության, մեր ժողովրդի անվտանգության համար պետք է այն, ինչ ես եմ պատկերացնում, չեմ բաժանում, թե ում կուսակիցներն են: Բոլորին եմ ասում: Եթե իմ ընկերները ճիշտ չեն, նրանց էլ ասում: Կներեք, գոյություն ունի վիճակագրություն, որը ցույց է տալիս, որ մահացությունն ավելացել է, և մենք չենք կարող մարդկանց կյանքի ու առողջության հաշվին թույլ տալ հանրային հանգստության բերող գործընթաց: Մենք պետք է կարողանանք անցնել այս պրոցեսը: Այո, պետք է քայլ առ քայլ հանել սահմանափակումները: Մեր կենտրոնը մշակել է մոտ 30 էջից բաղկացած մի կանոնակարգ, որով պետք է ձգտենք կանխարգելել վիրուսի տարածումը: Յուրաքանչյուր գործատուի պատասխանատվությունն է այնպես կազմակերպել աշխատանքը, որ կարողանա շուտ հայտնաբերել վիրուսակրին, մեկուսացնել ու նպաստել կանխարգելմանը:
Քննադատում են, թե դիմակ չկրող մարդուն ինչու են այդքան մեծ գումարով տուգանում: Ես հասկանում եմ, որ այդ գումարը հիմա բոլորի համար նշանակություն ունի, բայց պետք է սովորել, որ որպես քաղաքացի յուրաքանչյուր ոք պատասխանատու է ոչ միայն իր ու իր ընտանիքի, այլև իր շրջապատի առողջության համար:
- Վարակակիրների ավելացման միտումը շարունակվելո՞ւ է:
- Այո, ես վախենում եմ: Եթե շարունակվի այն պահվածքը, ինչպես ես երեկ տեսա հեռուստատեսությամբ կամ համացանցով, որ առանց դիմակների ու խմբերով են շրջում, ապա լուրջ խնդիրներ ենք ունենալու: Ինձ համար հանելուկ է, թե ինչպես մի ժողովուրդ, որը կարողացավ դիմակայել պատերազմին ու շրջափակմանը, երբ էլեկտրականություն ու դեղ չկար, համաճարակներ չունեցանք, հիմա չի կարող իրեն մի փոքր նեղություն տալ ու սահմանափակ ապրել: Այս պահին ինչ էլ անի կառավարությունն ու ԱՆ-ն, ոչնչի չի կարող հասնել, եթե բոլորս միասին չանենք: Բացի այդ մենք թեստավորման քանակը պետք է շատ ավելացնենք:
- Ձեր կարծիքով աշխարհը կորոնավիրուսի զարգացման պիկին հասե՞լ է, թե՞ դա դեռ առջևում է:
- Ես ասել եմ, որ եթե հոկտեմբերին գտնվի պատվաստանյութը, դա կլինի ֆանտաստիկ երևույթ: Ժամանակի մեջ տարածումը կարող է նվազել կամ ավելանալ, բայց չի վերանա, եթե չգտնվի պատվաստանյութը: Իսկ հիմա, երբ մենք շփումները սահմանափակում ենք, սահմանափակում ենք վիրուսի տարածումը: Մենք դրա առկայությունը դեռ չենք կարող վերացնել, բայց կարող ենք սահմանափակել:
- ԱՀԿ-ն կամ ԱՆ-ն կարծես թե կորոնավիրուսի մասին բացասական տեղեկությունը դոզավորված են բաց թողնում: Վերջին անգամ ասացին, որ կորոնավիրուսի հաղթահարման մասին կարող ենք խոսել հինգ տարի հետո, կամ որ այն ՁԻԱՀ-ի նման կարող է միշտ մեզ հետ լինել: Մե՞ծ է այդ սցենարի հավանականությունը:
- Ոչ թե դոզա-դոզա են բաց թողնում, այլև այս վիրուսը նոր տիպի է, ոչ ոք նրան չի ճանաչել, չգիտի վաքագիծն ինչպիսին է, վարակելու աստիճանը որքան է: Մասնագետները ժամանակի ընթացքում որքան հասցնում են ճանաչել, դա է ներկայացվում: Սկզբից պարզապես շատ բան չգիտեին:
- Պարոն Բաբլոյան, իմունիտետ զարգացնելու համար ի՞նչ խորհուրդ կտաք հանրությանը, որ վարակվելու հավանականությունը ցածր լինի:
-Այս պահին պատկերացումները, տեղեկություննեը դեռ հակասական են, այդ պատճառով դժվար է ասել, թե ինչպես պետք է հասնենք  իմունիտետի համար, որ այս վիրուսի դեմ պայքարն արդյունավետ լինի: Կան աշխատություններ, որոնք ասում են, այն երկրներում, որտեղ ԲՑԺ պատվաստումն արել են, այնտեղ այս վիրուսն ավելի թեթև ու անվտանգ են տանում: Գիտությունն այս պահին չի կարող ասել` դուք ձեզ այսպես պահեք: Առայժմ միակ բանը, որ կարողանում է ասել` իրարից հեռու եղեք, ձեռքերը մշակեք, խոսելուց դիմակ հագեք: Ես հիմա չեմ կարող խորհուրդ տալ, թե այս վիրուսի դեմ իմունիտետը բարձրացնելու համար ինչ է պետք անել, որովհետև չգիտեմ, թե որ միջոցն է ավելի արդյունավետ: Անգամ այն, որ երեխաներն ավելի թեթև են տանում, դեռ ուսումնասիրման փուլում է:

Ара Баблоян призывает всех, в том числе своих товарищей, не политизировать коронавирус и не распространять неверную информацию
Поддержи А1+!Об увеличении случаев коронавируса, шагах правительства, направленных на борьбу с инфекцией, и на другие темы «А1+» побеседовал с бывшим министром здравоохранения, бывшим председателем НС Ара Баблояном.
- Господин Баблоян, по сравнению со вчерашним днем, сегодня число инфицированных коронавирусом почти удвоилось и достигло 351. Это обусловлено смягчением ограничений или чем-то другим?
- Сожалею, что процесс идет не так, как предполагали мы как организаторы здравоохранения. В этом случае есть две ответственные стороны: правительство и прочие компетентные органы и общественность, которая должна следовать предлагаемым государством правилам. Сожалею, что мы не смогли достичь такого поведения в нашем обществе, чтобы каждый человек или хотя бы большинство могло понять и осуществить необходимые ограничения, чтобы мы смогли предотвратить распространение инфекции.
- Причина в том, что правительство и прочие компетентные органы не применили правильные меры или мы – не дисциплинированное общество?
- Я слежу за всей критикой и мнениями и могу разделить их на три части. Часть из них – довольно конструктивные предложения, но представляя их, пытаются использовать политическую окраску. У второй группы есть предложения, которые ничего из себя не представляют, но имеют политическое значение. И у третьей группы есть предложения, не имеющие политического значения. Последние в свою очередь делятся на две части: часть из них – это полезные предложения от знающих людей, а не понимающие в деле люди могут говорить что угодно и не принести пользы.
Мы в настоящий момент находимся в таком положении, что независимо от того, нравится мне правление Никола Пашиняна или нет, мы должны объединиться вокруг одного вопроса: как помочь и обеспечить порядок, предотвратить распространение эпидемии. Это вопрос, который в настоящий момент не имеет отношения к нашим политическим позициям. Очень опасны люди, которые либо не понимают, либо, понимая, намеренно распространяют неверную информацию и говорят, что вирус не опасен, что большинство переносят без симптомов, легко, что пусть народ заболевает и приобретает иммунитет.
Говорят, что все это сделали для того, чтобы продавать вакцину и маски. А граждане склонны прислушиваться к тому совету, который облегчает им жизнь. Поэтому мы должны суметь очень тонко работать с нашими гражданами. Если ты все это время приводил своего ребенка к Ара Баблояну и верил, что он излечится, почему не хочешь верить, что должен соблюдать небольшие ограничения, чтобы твой ребенок не заболел?
- Подобную критику с политическим окрасом озвучивают и бывшие власти, Ваши однопартийцы.
- Если для безопасности нашего государства, нашего народа нужно то, что представляю я, я не разделяю, чьими однопартийцами они являются. Я говорю всем. Если мои товарищи неправы, говорю и им. Простите, существует статистика, показывающая, что смертность возросла, и мы не можем за счет жизни и здоровья людей допустить процесс, приводящий к общественному спокойствию. Мы должны суметь пройти этот процесс. Да, нужно шаг за шагом снимать ограничения. Наш центр разработал регламент, состоящий приблизительно из 30 страниц, по которому мы должны стремиться предотвратить распространение вируса. Ответственностью каждого работодателя является такая организация работы, чтобы он смог рано обнаружить носителя вируса, изолировать его и способствовать урегулированию.
Критикуют, почему штрафуют человека, не носящего маску, на такую большую сумму. Я понимаю, что эти деньги сейчас для всех имеют значение, но нужно учиться, что как гражданин каждый ответственен не только за свое здоровье и здоровье своей семьи, но и за здоровье окружающих.
- Тенденция к увеличению носителей вируса продолжится?
- Да, боюсь, что так. Если продолжится то поведение, которая я вчера видел по телевизору и интернету, что ходят без масок и группами, у нас будут серьезные проблемы. Для меня остается загадкой, как народ, который смог противостоять войне и блокаде, когда не было электричества и лекарств, у нас не было эпидемий, сейчас не могут себя немного ограничить. На данный момент чего бы ни делало правительство и МЗ, ничего не сможет достичь, если мы не будем делать все вместе. Кроме того, мы должны значительно увеличить количество тестирований.
- Как по-Вашему, мир достиг пика развития коронавируса или это еще впереди?
- Я говорил, что если в октябре найдется вакцина, это будет фантастическое явление. Со временем распространение может уменьшиться или увеличиться, но не исчезнет, если не будет найдена вакцина. А сейчас, когда мы ограничиваем общением, мы ограничиваем распространение вируса. Мы пока не можем устранить его существование, но можем ограничить.
- ВОЗ или МЗ, похоже, дозированно пропускают негативную информацию о коронавирусе. В последний раз сказали, что мы сможем говорить о преодолении коронавируса через пять лет или что он, подобно СПИД-у, может быть всегда. Велика ли вероятность этого сценария?
- Не дозированно пропускают, а это – вирус нового типа, никто его не знает, не знает, каково его поведение, какова вирулентность. Насколько специалистам удается с течением времени узнать – это представляется. В начале просто многого не знали.
- Господин Баблоян, чтобы Вы посоветовали общественности для развития иммунитета, чтобы вероятность заражения была низкой?
- На данный момент представления, информация пока противоречивы, поэтому трудно сказать, что нужно делать для иммунитета, чтобы борьба против этого вируса была эффективной. Были труды, в которых говорилось, что в тех странах, где делали прививку БЦЖ, там вирус переносят легче и безопаснее. Наука на данный момент не может сказать: ведите себя таким-то образом. Пока единственное, что могут сказать: держитесь подальше друг от друга, обрабатываете руки, при разговоре надевайте маску. Я сейчас не могу посоветовать, что нужно сделать для повышения иммунитета против этого вируса, потому что не знаю, какое средство более эффективно. Даже то, что дети переносят легче, пока находится на стадии изучения.