Սա կոնկրետ անձին ոչնչացնելու սպառնալիք է. Խառատյանը՝ իր հասցեին հնչող հայտարարությունների մասին (տեսանյութ)
Հանրության ուշադրության կենտրոնում այս օրերին ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանն ու իր ընտանիքի անդամներն են: Նրանց հասցեին ուղղվում են սպառնալիքներ, նաև քաջալերանքի ու սատարումի խոսքեր:
Մասնավորապես՝ ֆեյսբուքի օգտատեր, «Վետո» նախաձեռնության հիմնադիր Նարեկ Մալյանն իր էջում վերջնագիր է ներկայացրել, որտեղ մի քանի այլ պահանջների շարքում պնդում է, որ Հրանուշ Խառատյանը պետք է հրաժարական տա Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդից, նշված ժամկետում իր պահանջը չկատարելու պարագայում, Մալյանը գրում է.
«Իմ հետագա գործողությունների ամբողջ պատասխանատվությունը մնում է փողով թուրք ներողների, ցեղասպանության զոհերի արյունը թուրքերին վաճառողների վրա: Նեղանալ չլինի, մերումանուկ եմ անելու առանց խղճի խայթի»:
Այս հայտարարության վերաբերյալ Խառատյանը դիմել է Գլխավոր դատախազություն և Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ պնդելով, որ հայտարարության մեջ  կյանքի համար վտանգավոր բռնության իրական սպառնալիք կա:
Արդեն «Ա1+»-ի հետ զրույցում ազգագրագետը մտավախություն է հայտնում, որ  սրանով  մեր հանրության մեջ քաոսի և տագնապի մթնոլորտը խտանում է և փորձ է արվում հանրային ուշադրությունը գլոբալ խնդիրներից մասնավորի վրա շեղելու.
«Վերցնել ու հայտարարել, որ մենք ունենք մեր երկրում թուրքական գործակալ և ահա այս անձն է, մարդկանց ամենազգայուն ներքին տագնապները բարձրացնելու միջոց է դարձել»:
Ինչ վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանի պնդումներին, թե Հրանուշ Խառատյանը և ինստիտուտի ներկայիս տնօրեն Հարություն Մարությանը խոշոր դրամաշնորհի դիմաց թանգարան-ինստիտուտի ֆոնդային կառուցվածքը վերաձևում են, Խառատյանն արձագանքեց.
«Սա հաղորդում է հանցագործության մասին, ես շատ կուզեի, որ սրանով նույնպես իրավապահները զբաղվեին»:
Դեմոյանը նաև պնդել է, որ ինստիտուտի ներկայիս տնօրենի նշանակումը տեղի է ունեցել Հրանուշ Խառատյանի և նրա որդու՝ Արսեն Խառատյանի անմիջական մասնակցությամբ և կոռուպցիոն գործարքներով: Ազգագրագետը պնդեց, որ որևէ առնչություն չի ունեցել հիմնադրամի տնօրենի նշանակման գործում:
Իսկ հայտարարության և դրդապատճառների վերաբերյալ ասաց՝  Դեմոյանի մեջ վաղուցվա խնդիր կա.
«Դեռ ուսանողական տարիներից խնդիր կա, դրան 6 մարդ է տեղյակ, և պարոն Դեմոյանը գիտի: Այդ 6 մարդը գտան, որ նա չի կարող ազգագրության գծով գիտութան մեջ մտել: Ես այդ ժամանակ ազգրության ամբիոնի վարիչ էի և պարոն Հայկ Դեմոյանը այն ժամանակից դեռ ներքին կոնֆլիկտ ուներ»:
Ինչ վերբերում է Դեմոյանից հրապարակային հերքում պահանջելուն, Խառատյանը նշեց,  որ դատի տալ չի պատրաստվում.
«Արատավոր երևույթի հետ հարաբերվելը ձեզ էլ է արտավորում»:
Այնուամենայնիվ՝ կարծում է՝ իր և ընտանիքի նկատմամբ ուղղորդված արշավ կա.
«Օրենքը, իրավունքը, ինստիտուները թող որոշեն դավաճանության-չդավաճանության, վաստակի-չվաստակի, կեղծիքի և իրականության դրսևորումները»:

Это угроза уничтожения конкретного человека: Харатян о звучащих в ее адрес заявлениях (видео)
Поддержи А1+!В эти дни в центре внимания общественности находятся этнограф Грануш Харатян и члены ее семьи. В их адрес звучат угрозы, а также слова поддержки.
В частности, пользователь фейсбук, основатель инициативы «Вето» Нарек Малян представил на своей странице ультиматум, где среди ряда прочих требований утверждает, что Грануш Харатян должна подать в отставку из совета попечителей Музея-института геноцида армян, в случае невыполнения его требования в указанный срок, Малян пишет:
«Вся ответственность за мои дальнейшие действия падает на тех, кто за деньги прощает турок, продает туркам кровь жертв геноцида. Пусть никто не обижается…».
Харатян обратилась касательно этого заявления в Генеральную прокуратуру и в Службу национальной безопасности, утверждая, что в заявлении есть реальная угроза опасного для жизни насилия.
Уже в беседе с «А1+» этнограф выражает опасение, что тем самым атмосфера хаоса и тревоги в нашем обществе сгущается, и делается попытка отвести внимание от глобальных проблем на частное:
«Взять и объявить, что у нас в стране есть турецкий агент – этот человек, стало способом поднять самые чувствительные внутренние тревоги людей».
Что касается утверждений бывшего директора Музея-института геноцида армян Айка Демояна, что Грануш Харатян и нынешний директор института Арутюн Марутян перекраивают фондовую структуру музея-института, обратившегося за крупным грантом, Харатян ответила:
«Это – сообщение о преступлении, и я очень хотела бы, чтобы этим также занимались правоохранительные органы».
Демоян также утверждал, что назначение нынешнего директора института произошло при непосредственном участии Грануш Харатян и ее сына Арсена Харатяна, при помощи коррупционных сделок. Этнограф утверждает, что не имела никакого отношения к назначению директора фонда.
А относительно заявления и мотивов сказала: у Демояна старая проблема:
«Еще со студенческих лет есть проблема, о ней знают 6 человек, и знает господин Демоян. Эти 6 человек сочли, что он не может войти в науку по линии этнографии. Я тогда была заведующей кафедрой этнографии, и у господина Айка Демояна еще с тех времен был внутренний конфликт».
Касательно требования публичного опровержения от Демояна, Харатян отметила, что не собирается подавать в суд:
«Иметь дело с порочным явлением порочит и вас».
Тем не менее, считает, что по отношению к ней и ее семье есть направляемая кампания:
«Закон, право, институты пусть определяют проявления измены – не измены, заслуг – не заслуг, фальши и действительности».
По утверждению этнографа, звучащие в ее адрес заявления – это угроза уничтожения конкретного человека.