Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի գործով ոչ մի զարգացում չկա․ փաստաբանը միջնորդություններ է ներկայացրել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓաստաբան Հովիկ Արսենյանի պնդմամբ՝ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի գործով ոչ մի զարգացում չկա։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 15-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ մեղադրանք է առաջադրել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Կճոյանի փաստաբան Հովիկ Արսենյանը նշեց․
«Հարցաքննվել է, դրանից հետո մեզ ո՛չ հրավիրել են, մեր մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չեն կատարել։ Դե նախաքննական մարմինն էլ եթե որևէ գործողություն է կատարում, բնականաբար մեզ տեղյակ չի պահում»։
Ըստ փաստաբանի՝ այս գործով Կճոյանի և այլ անձի միջև առերեսում նույնպես չի եղել, Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը չի բողոքարկվել պաշտպանական կողմից։
Հարցին՝ գործով ի՞նչ միջնորդություններ են ներկայացվել, Արսենյանը պատասխանեց․ «Արել եմ՝ էս-էս քննչական գործողությունները կատարեք, փաստաթղթերն առգրավեք․ այդպես»։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Նավասարդ Կճոյանը՝ 2010 թվականի ամռանն իր հետ քավոր-սանիկական հարաբերություններ ունեցող գործարարի հետ նախնական համաձայնությամբ, խարդախությամբ, Աֆրիկայում վերջինիս պատկանող ադամանդի հանքավայրերում 12 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով ներդրում կատարելու, արդյունահանված ադամանդի հումքը Հայաստանի վերամշակելու, վաճառելու պատրվակով, շահագրգռել է ՀՀ ձեռնարկատերերից մեկին ներդրում կատարելու հարցում։
Որից հետո ձեռք են բերվել վերջինիս ու նրա մերձավորներին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի (11 միլիարդ 442 միլիոն 68 հազար դրամ ընդհանուր արժողությամբ) մի շարք անշարժ գույքեր և գրավադրվել են առևտրային բանկում։ Դրանից ստացել և տնօրինել են 3 միլիարդ 664 միլիոն 175 հազար դրամ (շուրջ 9 միլիոն ԱՄՆ դոլար) և 361 միլիոն 5 հարյուր հազար դրամի վարկային միջոցներ՝ մի շարք բանկային և առևտրային գործարքներով, փոխանցումներով, փոխարկումներով թաքցնելով և խեղաթյուրելով դրանց ծագման աղբյուրը, տեղաշարժն ու պատկանելիությունը:
Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով խարդախության և փողերի լվացման մեջ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է երկրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը։ Պաշտպանական կողմը մեղադրանքը չի ընդունում՝ այն համարելով չհիմնավորված եւ երևակայության արդյունք։

По делу Кчояна нет никакого развития: адвокат подал ходатайство
По утверждению адвоката Овика Арсеняна, по делу архиепископа Навасарда Кчояна нет никакого развития.
Напомним, что 15-го апреля Служба национальной безопасности РА распространила сообщение, что выдвинуто обвинение архиепископу Араратской епархии Армянской Апостольской церкви Навасарду Кчояну.
В беседе с «А1+» адвокат Кчояна Овик Арсенян отметил:
«Был допрошен, после этого нас не пригласили, с нашим участием не было произведено никаких следственных действий. А если орган предварительного расследования производит какое-либо действие, разумеется, нас не информирует».
По словам адвоката, по этому делу также не было перекрестного допроса между Кчояном и иным лицом, решение о привлечении архиепископа Араратской епархии в качестве обвиняемого не было обжаловано стороной защиты.
На вопрос, какие ходатайства были поданы по делу, Арсенян ответил: «Сделал: выполните такие-то следственные действия, конфискуйте документы – так».
Напомним, что согласно информации, распространенной СНБ, Навасард Кчоян, летом 2010 года, по предварительному согласию с бизнесменом, с которым у него отношения крестного и крестника, мошенническим путем, под предлогом инвестиции в размере 12 миллионов долларов США в алмазных приисках в Африке, принадлежащих последнему, переработки  и продажи добытого алмазного сырья в Армении, заинтересовал одного из предпринимателей РА в вопросе производства инвестиций.
После чего были приобретены ряд недвижимого имущества, принадлежащие последнему и его близким в особо крупных размерах (общей стоимостью 11 миллиардов 442 миллионов 68 тысяч драмов), и заложены в коммерческих банках. От этого он получил и распоряжался 3 миллиардами 664 миллионами 175 тысячами драмов (около 9 миллионов долларов США) и кредитными средствами на сумму 361 миллионов 500 тысяч, посредством ряда банковских и коммерческих сделок, перечислений, обменов скрыв и исказив источник из происхождения, движение и принадлежность.
Епископ Араратской епархии обвиняется в мошенничестве и отмывании денег  в особо крупных размерах, по отношению к нему в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде из страны.