Պետք չէր արտակարգ դրություն հայտարարել, գերագնահատվեց համաճարակի մեծությունը. Արմեն Եղիազարյան (տեսանյութ)
Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Արմեն Եղիազարյանը գտնում է, որ Հայաստանի կառավարության կամ պարետատան նախաձեռնությունը, որ մայիսի 4 պետք է աշխատանքը վերսկսեն մի շարք բիզնես-ոլորտներ, չափազանց ուշացած որոշում է: Ավելին, նա պնդում է, որ նոր կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով պետք չէր արտակարգ դրություն հայտարարել: «Ա1+»-ի հետ զրույցում նա ասաց, որ համաճարակը գերագնահատվեց ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլև ողջ աշխարհի կողմից: Եվ որ խելամիտ գտնվեցին ու տնտեսական մեծ կորուստներ չունեցան Շվեդիան ու Բելառուսը, որոնք մյուսների նման չփակեցին իրենց բիզնեսը և տնտեսությանը թույլ տվեցին աշխատել:
Տնտեսագետը նաև գտնում է, որ համաճարակի տնտեսական հետևանքների դեմ կառավարության իրականացրած մեկ տասնյակից ավելի ծրագրերը բավարար չեն և բարդացված են: Նրա խոսքերով՝ մեկը եթե չի համապատասխանում սահմանված չափորոշիչներին, ամեն ինչ անում են, որ նա չընկնի ծրագրի մեջ: Եվ որ այդ աջակցությունը ոչ բոլոր կարիքավորներին է բաժին հասնում:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական աջակցության համար կառավարության հատկացրած ընդհանուր գումարին` 150 մլրդ դրամին, ապա գտնում է, որ դա չափազանց փոքր գումար է, անհրաժեշտ է 1,5 մլրդ դոլար բաժանել: «Եվ դա բարեգործական ակցիա չէ, դա անհրաժեշտ է տնտեսությունը վերագործակելու համար: Իսկ տնտեսագիտության տեսակետից էական չէ, թե ում պետք է տրվի այդ գումարը»,- հավելեց նա:
Ա.Եղիազարյանը նաև համոզված է, որ համաճարակի տարածման տեմպը մեր երկրում բավականին դանդաղ է, այն ավելի կարող է դանդաղել մի քանի շաբաթ հետո: Իսկ այն վիճակագրությունը, որ վերջին օրերին ավելացել է նոր հայտնաբերվող վարակակիրների քանակը, պայմանավորված է այլ երկրներից հայրենիք վերադարձած անձանցով` նրանք արդեն վարակված են վերադառնում: «Ենթադրում եմ, որ կա բնական արագություն, որը ժամանակի ընթացքում ընկնում է: Շվեդիայի ու Բելառուսի փորձն էլ դա է ցույց տալիս»,- եզրափակեց նա:

Не нужно было объявлять чрезвычайное положение, масштаб эпидемии был переоценен (видео)
Поддержи А1+!Бывший министр экономики Армен Егиазарян считает, что инициатива правительства или комендатуры Армении, что 4-го мая ряд бизнес-отраслей должны возобновить работу, является чрезвычайно запоздалым решением. Более того, он утверждает, что из-за новой коронавирусной эпидемии не нужно было объявлять чрезвычайное положение. В беседе с «А1+» он сказал, что эпидемия была переоценена не только правительством Армении, но и во всем мире. И что оказались разумными и не имели больших экономических потерь Швеция и Беларусь, которые не закрыли свой бизнес подобно остальным и разрешили экономике работать.
Экономист также считает что более десятка программ, осуществленных правительством против экономических последствий эпидемии, недостаточны и усложнены. По его словам, если кто-то не соответствует установленным критериям, делают все, чтобы он не попал в программу. И что эта помощь достается не всем нуждающимся.
Касательно общей суммы, выделенной правительством на экономическую помощь – 150 млрд драмов, он считает, что это чрезвычайно малая сумма, необходимо раздать 1,5 млрд долларов. «И это – не благотворительная акция, это необходимо для повторного запуска экономики. А с точки зрения экономики несущественно, кому должна быть дана эта сумма», - добавил он.
А. Егиазарян также уверен, что темп распространения эпидемии в нашей стране довольно медленный, он может еще более замедлиться через несколько недель. А статистика, согласно которой в последние дни увеличилось количество обнаруживаемых носителей вируса, обусловлено возвращающимися на родину из других стран – они возвращаются уже зараженными. «Предполагаю, что есть естественная скорость, которая со временем падает. Опыт Швеции и Беларуси тоже это показывает», - заключил он.