Արթուր Վանեցյանը առաջիկայում կակտիվանա և ինչ-որ բաներ կհրապարակի․ Արմեն Բաղդասարյան
- Պարոն Բաղդասարյան, ԼՂՀ կարգավորման վերաբերյալ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունից հետո, ղարաբաղյան հակամարտության սեղանին դրված է հարցի փուլային լուծման տարբերակը, այսօր էլ այդ երկրի ԱԳՆ-ն է այդ հարցով նման հայտարարություն արել: Ինչո՞ւ է ՌԴ-ն իրար հետևից նման աղմկոտ հայտարարություններ անում:
- Խնդիրն այնն է, որ մի բան է բանակցություն վարելը, մեկ այլ բան է քննարկում վարելը այն սկզբունքների շուրջ, որոնց շրջանակներում պիտի տեղի ունենան բանակցությունները: Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման դեպքում ընդունվել են երեք սկզբունքներ` ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշման իրավունք: ՀՀ վարչապետն արդեն մի քանի անգամ հայտարարել է, որ մենք նախքան բանակցությունները սկսելը պետք է հասկանանք, թե սկզբունքներից յուրաքանչյուրի դեպքում ինչ է հասկանում Ադրբեջանը, և ինչ է հասկանում Հայաստանը: Մենք պիտի ճշտենք, թե ինքնորոշում ասելով` ի՞նչ է հասկանում Ադրբեջանը: Ղարաբաղը պետք է ինքնորոշվի Ադրբեջանի՞ կազմում, թե՞ պիտի ինքնորոշվի ընդհուպ մինչև լիակատար անկախացում: Քանի դեռ այս հարցերի շուրջ լիակատար հստակեցում չկա, խոսքը գնալու է քննարկումների և ոչ թե բանակցությունների մասին:
Ես կուզենայի հստակություն մտցնել նաև փուլային-փաթեթային խնդրի մասին: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվել, որ կա երկու փաստաթուղթ: Իրականում այդպես չէ: Իրականում անգամ փաթեթային տարբերակը ենթադրում է փուլային լուծում: Մենք հասկանում ենք, չէ՞, որ նույն օրը նույն ժամին չեն կարող և փախստականները վերադառնալ և կոմունիկացիաները բացվել: Պարզապես, այդ բոլոր հարցերը պետք է փաթեթով համաձայնեցվեն, բայց իրականացումը տեղի ունենա փուլերով: Հետևաբար, առաջանում է քայլերի կատարման հերթականություն: Այսինքն՝ անգամ փաթեթային կարգավորումը ենթադրում է փուլային լուծում:
- Նախկին իշխանությունների օրոք քննարկվող Մադրիդյան սկզբունքները նույնպես փուլային լուծում էին ենթադրում: Ավելին` ասվում էր, որ փախստականների ետ վերադարձից հետո երկրորդ փուլում` ինչ-որ անորոշ ժամանակում նոր պետք է ԼՂ-ին տրվեր կամաարտահայտման իրավունք:
- Այո: Մենք հասկանում ենք, որ փաթեթային տարբերակ, այսպես թե այնպես չկար: Այսինքն, բանակցություններն ընթանում էին, հիմա էլ, վստահ եմ, ընթանում են նույն սկզբունքով, որ ոչինչ որոշված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ որոշված չէ: Պայմանականորեն ասած` եթե քննարկվում է 100 հարց, և 99 հարցերի շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվում, բայց 100-րդ հարցի շուրջ ձեռք չի բերվում, նախորդ 99 համաձայնությունները չեղարկվում են: ՀՀ բոլոր իշխանությունների օրոք բանակցություններն իրականացվել են նույն սկզբունքով:
- Այդ դեպքում Ս.Լավրովի այդ հայտարարություններից հետո ինչո՞ւ քննադատեցին գործող իշխանություններին, թե բանակցում են փուլային տարբերակի շուրջ:
- Դա բացարձակապես կապ չունի ԼՂ կարգավորման հետ, դա կապ ունի ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակի հետ: Հայաստանում իրավիճակը բավականին լարված է` պայմանավորված կորոնավիրուսի համաճարակի և դրա պատճառով ստեղծված սոցիալ-տնտեսական խնդիրների հետ: Ընդդիմությունը գլուխ է բարձրացրել, և ՌԴ-ն, իմ պատկերացմամբ, աջակցում է նրանց: Խնդիրը միայն Ս.Լավրորվի հայտարարությունը չէ: Խնդիրն այն է, որ, օրինակ՝ ռուսական ընկերությունները անսպասելիորեն հայտարարում են, որ եթե վճարումներ չլինեն, կանջատեն հոսանքը և գազը: Սա նույն շղթայի մեկ օղակն է: ՀՀ-ում դժգոհություն առաջացնելու խնդիր է դրված` բողոքի ալիք բարձրացնել ինչպես ղարաբաղյան, այդպես էլ սոցիալական վիճակի դեպքում: Այսինքն` բոլոր կողմից հարվածել իշխանություններին: Ավելին, ես վստահ եմ, որ առաջիկայում այդ հարվածներին կավելանա ևս մեկը` Արթուր Վանեցյանը կակտիվանա և ինչ-որ բաներ կհրապարակի: Եթե հարվածները բոլոր կողմերից ու միանգամից են գալիս իշխանությունների վրա, ուրեմն հզոր կլինեն և հաջողության շանսը մեծ կլինի: Կարծում եմ, ՀՀ իշխանությունների դեմ տոտալ գրոհ է իրականացվում, այդ թվում նաև արտաքին խաղացողների կողմից:
- Ա.Վանեցյա՞նն էլ ՌԴ-ի ազդեցություն է կրում:
- Կամ ՌԴ-ի ազդեցությունն է կրում, կամ ՀՀ նախկին իշխանությունների: Եվ քանի որ այս դեպքում համընկնում կա, ապա էական չէ, թե նրան ով է հրահանգել դա անել:
- ՌԴ-ն ինչո՞ւ է սպասարկում ՀՀ ընդդիմության, նույնն է թե նախկին իշխանությունների շահերը:
- Խնդիրը նախկին իշխանությունները չեն, խնդիրն այնն է, որ ՀՀ գործող իշխանություններին ՌԴ-ում որպես յուրային չեն ընկալում:
- Ս.Լավրովն անդրադառնալով գազի գնի հարցին` ասաց, որ ՀՀ-ում «Հարավկովկասյան երկաթուղին» իրավական խնդիրներ ունի, և որ գազի գնի ու այդ ընկերության խնդիրը պետք է նույն համատեքստում լուծել: Այդպիսով Ս.Լավրովը առևտո՞ւր էր առաջարկում ՀՀ իշխանություններին, որ մոռանան ՀԿԵ չարաշահումները, ինչի դիմաց ՌԴ-ն չի թանկացնի կամ կեժանացնի գազը:
- Կարելի է նաև այդ համատեքստում ընկալել այն պատճառով, որ ռուսական ընկերություններն այստեղ բազմաթիվ աշխատողներ ունեն: Եվ եթե ՀՀ-ում բողոքի ակցիաներ լինեն, ապա ռուսական ընկերությունների աշխատողները դրա համար բավականին լուրջ ռեսուրս են:
- Իսկ լո՞ւրջ եք ընդունում այն հայտարարությունները, թե ՌԴ-ն ՀՀ-ի նկատմամբ նման կոշտ քաղաքականություն է վարում` պաշտպանելով Ռոբերտ Քոչարյանին:
- Դա շատ հետաքիքրիր է այն առումով, որ եթե ՌԴ-ն նպատակ ուներ ՀՀ-ից Ղարաբաղի հարցում զիջումներ պարտադրելը, ու քանի որ տեսականորեն ենթադրվում է, որ նման զիջումների դեպքում պետք է դիմադրություն լինի, որը կարող են ղեկավարել Ռ.Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, ուրեմն, հակառակը, պիտի ուզենա, որ Ռ.Քոչարյանը շարունակի մնալ անազատության մեջ: Բայց խոսում են հայկական կողմի ինչ-որ զիջումների մասին և միաժամանակ տարբեր մակարդակներով ու խողովակներով պահանջում են նրա ազատումը: Ուրեմն խնդիրը ոչ թե Արցախի հարցում զիջումներ պարտադրելն է, այլև այդ թեմայով ՀՀ-ում բողոքի ալիք բարձրացնելը և իշխանափոխության հասնելը:
- Իսկ ՌԴ-ն ՀՀ-ին կընդառաջի՞ գազի գնի հարցում:
- Կարծում եմ, ոչ, որովհետև դա ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական հարց է: Եվ այդ հարցում Հայաստանից կակնկալվեն քաղաքական զիջումներ:
- Իսկ Ս.Լավրովն ինչո՞ւ էր սխալ հայտարարություն անում, թե նախկինում Հայաստանին միջազգային գներից մի քանի անգամ ցածր գնով են գազը վաճառել:
- Կարծում եմ այդ առումով փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի պատասխանը բավականին ամբողջական էր:
- Նախկինում թեկուզ գազի գնի հարցով ՀՀ-ից նման կոշտ հակադարձում չէր եղել: ՀՀ իշխանությունների նման կեցվածքը դուր չի՞ գալիս ՌԴ-ին:
- Վստահաբար այո, ՌԴ-ն շարունակում է չհաշտվել ՀՀ իրողությունների հետ, ՌԴ-ին ավելի հոգեհարազատ է ավագ եղբոր կարգավիճակը: Բայց դա միայն ՌԴ-ին չէ հատուկ, ցանկացած գերտերություն այնքան էլ չի ողջունում փոքր երկրների ինքնուրույն դիրքորոշումները:
- Ի վերջո ՌԴ-ն կհաշտվի՞ ՀՀ իշխանությունների որոշակի ինքնուրույն կեցվածքի հետ, թե՞ ՀՀ իշխանությունները տեղի կտան:
- Դա ավելի շատ մեր հասարակությունից է կախված: Արդյո՞ք մեր հասարակությունը սոցիալական դժվարության և ինքնիշխանության միջև կընտրի ինքնիշխանության նվազեցումը: Մենք կհասկանա՞նք, թե ինչ է տեղի ունենում և կհամաձայնե՞նք, որ մեր կյանքը վատանա ու ինքնիշխանությունից որևէ սանտիմ չզիջենք: Այդ հարցում այնքան էլ լավատես չեմ: Կարծում եմ, այդ հարցում ՌԴ-ի հաղթաթղթերը բավականին հզոր են, և մեր իշխանություններին առաջիկայում շատ դժվար ժամանակներ են սպասվում: Բայց հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի այդ դժվարությունները հաղթահարել:

Артур Ванецян в ближайшее время активизируется и что-нибудь опубликует: Политический комментатор Армен Багдасарян
Интервью «А1+» с политическим комментатором Арменом Багдасаряном.
- Господин Багдасарян, после заявления министра ИД РФ Сергея Лаврова о нагорно-карабахском урегулировании, на столе карабахского конфликта лежит вариант поэтапного решения вопроса, и сегодня МИД этой страны сделал подобное заявление по этому вопросу. Почему РФ делает подобные шумные заявления одно за другим?
- Проблема в том, что одно дело вести переговоры, другое дело – вести обсуждение по тем принципам, в рамках которых должны иметь место переговоры. В случае урегулирования карабахского конфликта были приняты три принципа: неприменение силы, территориальная целостность и право на самоопределение. Премьер-министр РА уже несколько раз заявлял, что мы до переговоров должны понять, что в случае каждого из принципов что понимает Азербайджан и что понимает Армения. Мы должны уточнить, что понимает Азербайджан под самоопределением. Карабах должен самоопределиться в составе Азербайджана или должен самоопределиться вплоть до полной независимости? Пока нет полной конкретизации по этим вопросам, речь будет идти об обсуждениях, а не о переговорах.
Я бы хотел внести конкретику и в этапно-пакетную проблему. Создалось впечатление, что есть два документа. В действительности это не так. В действительности даже пакетный вариант предполагает поэтапное решение. Мы ведь понимаем, что в тот же день в тот же час не могут и беженцы вернуться, и коммуникации открыться. Просто, все эти вопросы должны быть согласованы пакетом, а осуществление происходить поэтапно. Следовательно, возникает последовательность выполнения шагов. То есть даже пакетное регулирование предполагает поэтапное решение.
- При прежних властях Мадридские принципы также предполагали поэтапное решение. Более того, говорилось, что после возвращения беженцев на втором этапе, в какое-то неопределенное время только НК должно было быть дано право на волеизъявление.
- Да. Мы понимаем, что пакетного варианта так или иначе не было. То есть переговоры шли, и сейчас, я уверен, идут по тому же принципу, что ничто не определен, пока все не определено. Условно говоря, если обсуждают 100 вопросов, и по 99 вопросам достигается согласие, но по 100-му вопросу не достигается, предыдущие 99 соглашений отменяются. При всех властях РА переговоры проводились по тому же принципу.
- В этом случае после этих заявлений С. Лаврова почему вы критиковали действующие власти за то, что они ведут переговоры по поэтапному варианту?
- Это абсолютно не имеет отношения к нагорно-карабахскому урегулированию, это имеет отношение к внутриполитической ситуации в РА. Ситуация в Армении довольно напряженная, в связи с эпидемией коронавируса и создавшимися из-за нее социально-экономическими проблемами. Оппозиция подняла голову, и РФ, по моему представлению, ее поддерживает. Проблема не только в заявлении С. Лаврова. Проблема в том, что, к примеру, российские власти неожиданно заявляют, что если не будет платежей, отключат электричество и газ. Это – звено той же цепи. Стоит задача вызвать в РА недовольство: поднять волну протеста как в случае карабахского конфликта, так из-за социального положения. То есть со всех сторон наносить удары по властям. Более того, я уверен, что в ближайшее время к этим ударам прибавится еще один: Артур Ванецян активизируется и что-нибудь опубликует. Если удары по властям поступают со всех сторон и одновременно, значит они будут мощны и шанс успеха будет велик. Думаю, против властей РА проводится тотальная атака, в том числе и со стороны внешний игроков.
- Несет ли А. Ванецян на себе влияние РФ?
- Либо несет влияние РФ, либо прежних властей РА. И поскольку в этом случае есть совпадение, то несущественно, кто распорядился, чтобы он это делал.
- Почему РФ обслуживает интересы оппозиции РА, что тоже самое – прежних властей?
- Проблема не в прежних властях, проблема в том, что действующие власти РА не принимаются в РФ за своих.
- С. Лавров, обратившись к вопросу цены на газ, сказал, что в РА у «Южнокавказской железной дороги» есть правовые проблемы, и что проблему цены на газ и этой компании нужно решать в одном и том же контексте. Таким образом С. Лавров предлагает торги властям РА, чтобы забыли злоупотребления ЮКЖД, за что РФ не повысит или понизит цену на газ?
- Можно рассматривать и в этом контексте из-за того, что у российских компаний здесь многочисленные работники. И если в РФ будут акции протесты, работники российских компаний – довольно серьезный ресурс для этого.
- Относитесь ли вы серьезно к заявлению о том, что РФ ведет подобную жесткую политику по отношению к РА, защищая Роберта Кочаряна?
- Это очень интересно в том плане, что если у РФ была цель навязать РА уступки по Карабахскому вопросу, и поскольку теоретически предполагается, что в случае подобных уступок должно быть сопротивление, которое могут возглавить Р. Кочарян и Серж Саркисян, значит, напротив, должна хотеть, чтобы Р. Кочарян продолжал оставаться в заключении. Но говорят о каких-то уступках армянской стороны и в то же время на различных уровнях и по различным каналам требуют его освобождения. Значит проблема не в том, чтобы навязать уступки в арцахском вопросе, а в том, чтобы поднять в РА волну протеста на эту тему и достичь смены власти.
- Пойдет ли РФ навстречу РА в вопросе цены на газ?
- Думаю, что нет, поскольку это – не экономический, а политический вопрос. И в этом вопросе от Армении будут ожидать политических уступок.
- А почему С. Лавров делал неверное заявление, что раньше Армении газ продавали по цене в несколько раз ниже мировых цен?
- Думаю, в этом плане ответ вице-премьера Мгера Григоряна был достаточно полным.
- Раньше хотя бы по вопросу цены на газ от РА не было столь жесткого противодействия. Подобное поведение властей РА не нравится РФ?
- Безусловно да, РФ по прежнему не смиряется с реалиями в РА, для РФ ближе статус старшего брата. Но это свойственно не только РФ, любые сверхдержавы не приветствуют самостоятельные позиции малых стран.
- В конечном итоге смирится ли РФ с несколько самостоятельной позицией властей РА или власти РА уступят?
- Это больше зависит от нашего общества. Выберет ли наше общество между социальными трудностями и суверенитетом уменьшение суверенитета? Поймем ли мы, что происходит и согласимся ли, чтобы наша жизнь стала хуже и не уступить ни сантиметра суверенитета? В этом вопросе я не столь оптимистичен. Думаю, что в этом вопросе у РФ довольно сильные козыри, и наши власти в ближайшем будущем ждут очень трудные времена. Но надеюсь, что нам удастся преодолеть эти трудности.