Մեկ ամսից ավելի փակ սրճարանը փորձել է ելք գտնել
Մի քանի օրից  կլրանա մեկ ամիսը, ինչ Հայաստանում դադարեցվել է սրճարանների եւ ռեստորանների գործունեությունը։
Impresso Restaurant Cafe Bar  սրճարանի տնօրեն Հեղինե Հարությունյանն  «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է , որ իրենք ավելի վաղ՝  մարտի 16-ից որոշեցին չաշխատել։ Առաջարկը  աշխատակիցների մեծամասնության կողմից էր, քանի որ նոր կորոնավիրուսը հենց այդ շրջանում սկսվեց ակտիվ տարածվել և քաղաքացիների վախերը «սրացել» էին։
Դեռ չեն հաշվարկել, թե վնասներն ինչքան են կազմում, բայց կռահում են՝ մեծ կլինի։ Ամբողջական պատկեր կունենան, երբ վերսկսեն սրճարանի գործունեությունը։
«Ենթադրում ենք, որ լիարժեք կյանքին վերադառնալուց հետո էլ ամիսներ շարունակ դեռ ամբողջովին չենք վերականգնվի»,-նկատեց Հեղինե Հարությունյանը։
Սրճարանը 22 աշխատակից ունի: Հարկադիր պարապուրդի մատնված աշխատակիցներին չեն կարողացել վարձատրել։
«Վարձատրել կարողացանք աշխատանքային օրերին համապատասխան, այսինքն` մինչև մարտի 16-ը»,- նշեց սրճարանի տնօրենը։
Կառավարության կողմից  Կորոնավիրուսի սոցիալական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերից չի կարող օգտվել ընկերությունը, բայց աշխատակիցները հնարավոր է օգտվեն։
«Դեռ ոչ մի աշխատակից ոչինչ չի ստացել: Ռեգիստրում գրանցման և ծրագրերում նշված հիմնարկների անվանման տարբերության պատճառով ստիպված ենք ապացուցել, որ սրճարան ենք («Իմպրեսո» ՍՊԸ-ն այլ գործունեությամբ չի զբաղվել)»,-նշեց տնօրենը։
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունը  կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 8-րդ միջոցառումով  հանրային սննդի ոլորտի (և ոչ միայն) ընկերությունների աշխատակիցներին կտրամադրի 68000-136000 դրամ միանվագ փոխհատուցում՝ կախված աշխատավարձի չափից։
Թեև ստեղծված իրավիճակն այդքան էլ նպաստավոր չէ, բայց շոկ ապրելուց հետո,  ինչպես ասում է սրճարանի տնօրենը, հասկացան, որ կարող են փորձել վերաբացել սրճարանի խանութի հատվածը:  Սրճարանի հավատարիմ հաճախորդներն ու ոչ միայն նրանք ապրիլի 18-ից հնարավորություն ունեն գնել թխվածք, սուրճ։
Այս ընթացքում 22 աշխատակցից միայն երկուսն են աշխատում։
Սրճարանի տնօրենը վստահեցնում է, որ սանիտարական բոլոր պայմանները 100%-ով համապատասխանում են պարետատան կողմից խանութներին պարտադրվող պայմաններին:
Խանութի բացումից հետո հաճախորդներ ունեցել են, բայց շատ քիչ: Հուսով են, որ հաճախորդներն էլ իրենց նման ուրախ են հանդիպմանը։

Кафе, которое было закрыто на протяжении более месяца, попыталось найти выход
Через несколько дней исполнится месяц с тех пор, как в Армении прекратилась деятельность кафе и ресторанов.
Директор кафе Impresso Restaurant Cafe Bar  Эгине Арутюнян в беседе с «А1+» говорит, что они еще раньше, с 16-го марта, решили не работать.  Предложение поступило от большинства сотрудников, поскольку новый коронавирус начал активно распространяться именно в этот период и страхи граждан «обострились».
Пока не подсчитали, сколько составили убытки, но догадываются, что они будут большими. Полную картину получат тогда, когда возобновят деятельность кафе.
«Предполагаем, что после возврата к полноценной жизни еще несколько месяцев мы не сможем полностью восстановиться», - заметила Эгине Арутюнян.
В кафе работают 22 работника. Они не смогли выплатить зарплату работникам, отправленным в вынужденный отпуск.
«Мы смогли заплатить в соответствии с проработанными днями, т.е. до 16-го марта», - отметила директор кафе.
Компания не может воспользоваться правительственными программами по нейтрализации социальных последствий Коронавируса, но работники возможно воспользуются.
«Пока ни один работник ничего не получил. Из-за различия в регистрации в регистре и наименовании, указанном в программах, мы вынуждены доказывать, что являемся кафе (ООО «Импресо» не занималось иной деятельностью)», - отметила директор.
Напомним, что по 8-му мероприятию по нейтрализации экономических последствий коронавируса Правительства предоставит единовременную компенсацию 68000-136000 драмов работником компаний общепита (и не только), в зависимости от размера зарплаты.
Несмотря на то, что создавшаяся ситуация не очень благоприятно, но после того, как пережили шок, как говорит директор кафе, поняли, что могут попытаться открыть часть магазина кафе. Лояльные и не только клиенты кафе с 18-го апреля могут купить печеное, кофе.
В этот период работают только двое из 22 работников.
Директор кафе заверяет, что все санитарные нормы на 100% соответствуют условиям, предъявляемым к магазинам со стороны комендатуры.
После открытия магазина клиенты были, но очень мало. Надеются, что клиенты как и они сами рады встрече.