Երկու հոգու պատճառով ողջ ինքնաթիռի ուղևորներն են վարակվել․ Արսեն Ղազարյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ա1+»-ի հարցերին պատասխանում է «Արդյունաբերողների և գործարարների միության» նախագահ Արսեն Ղազարյանը
- Պարոն Ղազարյան, կորոնավիրոսի համաճարակի այս շրջանում Հայաստանի բեռնափոխադրումներ իրականացնող ընկերություններն ի՞նչ խնդիրների առաջ են կանգնել:
- Բեռնափոխադրումների խնդիրները սկսվել են դեռևս մարտի սկզբներին, երբ ձնաբուքը 10-12 օր գրեթե անանցանելի էր դարձրել ճանապարհը, և մենք ունեցանք մեծ կուտակումներ թե արտահանման, թե ներկրման ուղղություններով: Ձնաբուքի ավարտից հետո արտակարգ իրավիճակի և կարանտինի կիրառման հետևանքով տարածաշրջանում առաջացավ երկրորդ տեխնիկական խոչընդոտը, որը շարունակվում է մինչ այսօր: Եվ ասել, թե Լարսում ունենք առանց խնդիրների բեռնափոխադրում, դեռ վաղ է: Բայց փոխադրումները չեն դադարում, պարզապես խնդիրն այն է, որ փոխադրման ժամկետն է երկարացել` եթե մինչև համաճարակը Երևանից Մոսկվայի տարածաշրջան հասնում էինք 3-4 օրում, հիմա մինչև Լարս տևում է 7-8 օր: Վրաստանի տարածքում կա կարանտինային ռեժիմ` վիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով մեքենաները տեղափոխվում են հատուկ ուղեկցումով, իսկ երեկոյան ժամը 21-ից մինչև առավոտյան ժամը 6-ը մեքենաները կանգնում են հատուկ կայանատեղիներում: Լարսում կրկին վիրուսի և կուտակումների պատճառով ռուսական մաքսակետը աշխատում է շատ զգուշավոր ու դանդաղ, և փոխադրումները երբեմն տևում են 12-14 օր: Բայց եթե տարածաշրջանում ռեժիմները չփոխվեն, Ռուսաստանն ու Վրաստանը նոր խստացումներ չմտցնեն, մեր բեռնափոխադրողներն արդեն ընտելացել են այս ռեժիմին: Վերջնական տեսքով բեռնափոխադրումների խաթարում չունենք:
- Ժամանակի երկարաձգումը բնականաբար թանկացնում է բեռնափոխադրման ինքնարժեքը:
- Ոչ էականորեն: Լրացուցիչ ծախսեր են առաջանում հիմնականում վարորդների գործուղման օրապահիկներն ավելացնելու առումով, բայց այս ընթացքում մենք ունեցանք վառելիքի գնի անկում թե ՌԴ-ում, թե Վրաստանում, թե Հայաստանում, և դա փոխհատուցում է տարանցիկության երկարաձգմանը: Պարզապես տարանցիկության երկարումը խանգարում է ընդհանուր ավտոպարկի էֆեկտիվ օգտագործմանը: Բայց մեր ընկերությունը և մեզ հետ աշխատող մոտ մեկ տասնյակ խոշոր փոխադրողներ այսօր իրականացնում են իրենց պատվերները, և բեռնափոխադրման շուկայում գների թանկացում չկա: Անցած շաբաթ ավարտվեց «Կոկա-կոլա» ընկերության մի խոշոր մրցույթ, որին մասնակցել ենք, և մեր ներկայացրած գներն ավելի ցածր էին, քան համաճարակից առաջ էին: Այսօր մենք` բոլորս հասկացանք, թե ինչ է նշանակում ֆորս-մաժորային պայմանները, ու այդ պայմաններում անկանխատեսելի խոչընդոտների ու արգելքների առաջացումը: Բայց որպես թե փոխադրող, թե «Արդյունաբերողների և գործարարների միության» նախագահ, որը մշտապես տեղեկություն է ստանում տնտեսության տարբեր ճյուղերից, կարող եմ ասել, որ փոխադրումների էական խնդիրներ չունենք:
Մեր հիմնական խնդիրն այնն է, որ մեր արտադրական ընկերություններում կորոնավիրուսի տարածում և մարդկանց զանգվածային մեկուսացում չլինի, որը կարող է արտադրական ցիկլի խաթարում առաջացնել: Թե չէ փոխադրումների առումով նավահանգիստը սպասարկում է, բեռներն անխափան գալիս են: Տարանցիկ շրջանն է մի փոքր ծանր, կարծես 90-ականների սկզբի վիճակին հասանք, երբ Փոթիից Երևան ապրանքը հասնում էր 10 օրից ոչ շուտ:
- Իսկ ինչպե՞ս են ցորենի ներմուծման տեմպերը: Կարծիք կա, թե համաճարակի այս շրջանում կարող է ցորենի խնդիր ունենանք, որն էլ կառաջացնի հացի խնդիր:
- Առ այսօր դեռ խնդիր չկա: Մեր հիմնական շուկան, որտեղից մեր 4-5 խոշոր ներկրողները վերջին 3-4 տարիներին ցորեն են ներկրել, ՌԴ-ն է, պարզապես ԵԱՏՄ կանոնակարգերով ռեժիմ է սահմանվել, որ արգելվում է ցորենն արտահանել ոչ ԵԱՏՄ երկրներ: Մենք` որպես արդյունաբերողներ, կառավարությանն առաջարկել ենք, որ մեր խոշոր հացահատիկ ներկրողները նախկինի պես նավերով աշխատեն, պարզապես դրա ինքնարժեքը ՌԴ-ից մեքենաներով տեղափոխելու համեմատ 25-28 դոլարով կթանկանա: Առաջարկել ենք, որ կառավարությունն այդ տարբերությունը փոխհատուցի, որ կարողանանք գների աճ թույլ չտալ: Տնտեսության մեջ մեր հիմնական խնդիրը սպասարկման, տուրիզմի ոլորտներն են: Նաև գրեթե դադարել են էլեկտրոնիկայի և ռադիոտեխնիկայի ապրանքների պատվերները: Եթե մայիսի կեսերից այս ոլորտներն էլ արգելափակումից հանենք, մեկ ամսում ծավալները կվերականգնվեն:
- Ձեր տվյալներով կամ թեկուզ «Ապավեն» ընկերության օրինակով մարտ ամսին բեռնափոխադրումները որքա՞ն են նվազել:
- Մեր ընկերության օրինակով չեմ կարող օրինաչափություն ասել, մեզ մոտ ներմուծման 15-20 տոկոս անկում կա, արտահանման անկում չի եղել: Եռամսյակը նոր է ավարտվել, և վիճակագրական դեռ տվյալները չեն ամփոփել:
- Շուտով գյուղմթերքի արտահանման թեժ սեզոնն է գալու, և ի՞նչ խնդիրների առաջ են կանգնելու արտահանողները:
- Հիմնական խնդիրը լինելու է ոչ թե փոխադրումը, այլև շուկաների գնողունակությունը: Մեր գյուղմթերքի շուկայի 90 տոկոսը ՌԴ-ն է, այդ խնդիրը կարող է առաջանալ ՌԴ գնողունակությունից, Աստված չանի` ՌԴ տնտեսական անկումից կամ կոլապսից: Եթե այդ շուկան կարողանա իրեն պահել, մենք խնդիր չենք ունենա: Անգամ խմիչքը, որը կենսական նշանակություն չունի, բայց ՌԴ-ում վաճառքը 25 տոկոսով աճել է: Այսինքն ՌԴ-ում մեր խմիչքն առայժմ պահանջարկ ունի :
- Այսինքն համաճարակի այս օրերին ռուսները նստել են տանը և խմո՞ւմ են:
- Այո: Դա իրենց մոտ ազգային մշակույթ է: Խնդիրն այնն է, որ նրանց գնողունակությունը չընկնի, ռուբլին ավելի չարժեզրկվի, և մեր արտահանողները ֆինանսական մեծ կորուստ չունենան: Մեր արտահանողների պայմանագրերի զգալի մասը ռուբլով են կնքվում: Բայց հիմնական մտահոգությունը վիրուսի տարածումն է: ՌԴ-ից մեր հայրենակիցներին տեղափոխել են, և երկու հոգու պատճառով ողջ ինքնաթիռի ուղևորներն են վարակվել: Եվ շատ ուրախ եմ, որ հարևան Վրաստանը դեռ կարողանում է ավելի զուսպ թվերի մեջ մնալ: Թեև, որպես փոխադրող, ես կորուստներ եմ ունենում, բայց գոհ եմ, որ նման խիստ ուղեկցումներ են անում, և արդեն մեկ ամիս է, մեր վարորդները գնում-գալիս են, որևէ մեկը չի հիվանդացել:
- Կառավարության հետ ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավորներից մեկը հարց բարձրացրեց, որ Լարսի ռուսական անցակետում անհարկի ստուգումներ ու ձգձգումներ շատ են լինում: Ռուսական կողմն ի՞նչ լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացնում:
- Երբ խոսում ենք դեպի ՌԴ ավտոմեքենաներով արտահանում-ներկրում իրականացնելու մասին, մեր Աքիլեսյան գարշապարը Լարսի անցակետի հավերժ չլուծվող տեխնիկական և վարչարարական խնդիրներն են: Ես մեր բոլոր կառավարություններին ասել եմ, որ դաշնային իշխանությունները շատ թույլ ազդեցություն ունեն Լարսի, Օսեթիայի իշխանությունների վրա: Եվ այդ անցակետը ոչ միայն տեխնիկապես է թույլ` լեռնային նեղ ճանապարհ է, թույլ է նաև վարչարարությունը` համակարգիչների աշխատանքը, մաքսավորների վարքագիծը, կոռումպացվածությունը, այսօր դրանց ավելանում են ստուգումներն ու ախտահանումները: Բայց այդ խնդիրները պայմանավորված են նաև ավտոփոխադրող ընկերությունների կազմակերպվածությունից, կարգապահությունից, նշված կանոնակարգերին ենթարկվելուց: Այս ամենը թնջուկ է, որի մասին որքան էլ մենք բարձրաձայնում ենք, որքան էլ կառավարությունը ելքեր է փնտրում, դեռ պահպանվում է: Դրան գումարվում է նաև այն, որ նույն Լարսով Թուրքիայից է մեծաքանակ ապրանք է արտահանվում դեպի ՌԴ և Միջին Ասիա: Եվ հերթերն այդպես են ավելանում:

Почему грузоперевозки Ереван-Москва длятся 12-14 дней вместо 3-4
- Господин Казарян, в этот период коронавирусной пандемии перед какими проблемами встали армянские компании, осуществляющие грузоперевозки?
- Проблемы с грузоперевозками начались еще в начале марта, когда из-за метели дорога на протяжении 10-12-и дней была почти непроходимой, и у нас были большие скопления и в направлении экспорта, и в направлении импорта. После окончания метели вследствие применения чрезвычайного положения и карантина в регионе возникло второе техническое препятствие, которое продолжается до сих пор. И говорить, что в Ларсе у нас есть беспроблемные грузоперевозки, пока рано. Но перевозки не прекращаются, просто проблема в том, что удлинился срок перевозки: если до пандемии из Еревана в Московскую область мы добирались за 3-4 дня, сейчас до Ларса длится 7-8 дней. На территории Грузии есть карантинный режим: с целью предотвращения распространения вируса автомобили перемещаются со специальным сопровождением, а с 21-и часов вечера по 6 часов утра останавливаются на специальных стоянках.  На Ларсе вновь из-за вирусов и скоплений российская таможня работает очень осторожно и медленно, и перевозки иногда длятся 12-14 дней. Но если в регионе режимы не изменятся, Россия и Грузия не введут новых ужесточений, наши грузоперевозчики уже привыкли к этому режиму. В конечном виде у нас нет нарушения грузоперевозок.
- Увеличение времени разумеется повышает себестоимость грузоперевозки.
- Несущественно. Дополнительные расходы возникают в основном в плане увеличения суточных водителей, но за это время у нас было снижение цены на топливо и в РФ, и в Армении, и это компенсирует продление транзита. Просто продление транзита мешает эффективному использованию общего автопарка. Но наша компания и  около десятка крупных перевозчиков, работающих с нами, сегодня выполняют свои заказы, и на рынке грузоперевозок нет повышения цен. На прошлой недели завершился крупный конкурс компании «Кока-кола», в котором мы принимали участие, и представленные нами цены были ниже, чем до пандемии. Сегодня все мы поняли, что значит форс-мажорные условия, и возникновение непредсказуемых препятствий в этих условиях. Но и как перевозчик, и как председатель «Союза промышленников и бизнесменов», который постоянно получает информацию из разных отраслей экономики, могу сказать, что существенных проблем с перевозками у нас нет.
Наша основная проблема в том, чтобы в наших производственных компаниях не было распространения коронавируса и массовой изоляции людей, что может вызвать нарушение производственного цикла. В плане перевозок порт обслуживает, грузы беспрепятственно поступает. Немного тяжелый переходный период, мы словно достигли ситуации в начале 90-х, когда товар добирался из Поти в Ереван не раньше 10 дней.
- А каковы темпы импорта пшеницы? Существует мнение, что на этом этапе пандемии у нас может возникнуть проблема с пшеницей, что вызовет проблему с хлебом?
- До сих пор пока проблем нет. Наш основной рынок, откуда наши 4-5 крупных инвесторов импортировали пшеницу за последние 3-4 года, это РФ, просто по регламентам ЕЭАС установлен режим, запрещающий экспорт пшеницы в страны, не являющиеся членами ЕЭАС. Мы, как промышленник, предложили правительству, чтобы наши крупные импортеры зерновых работали как раньше с судами, просто их себестоимость повысится на 25-28 долларов по сравнению с перевозками из РФ автомобилями. Предложили, чтобы правительство компенсировало эту разницу, чтобы мы могли не допустить роста цен. Основная наша проблема в экономики – это сферы обслуживания, туризма. Также почти прекратились заказы на электронику и радиотехнические товары. Если с середины мая мы снимем запрет на эти сферы, объёмы за месяц восстановятся.
- По Вашим данным или хотя бы на примере компании «Апавен» насколько снизились грузоперевозки в марте?
- Я не могу указать закономерность на примере нашей компании, у нас 15-20% спад импорта, спада экспорта не было. Квартал завершился только что, и пока не подытожены статистические данные.
- Вскоре наступит горячий сезон экспорта сельскохозяйственной продукции, и с какими проблемами столкнутся экспортеры?
- Основной проблемой будет не перевозка, а платежеспособность рынков. 90% нашего рынка сельскохозяйственной продукции – РФ, эта проблема может возникнуть из-за платежеспособности РФ. Не дай бог, от экономического спада или коллапса РФ. Если этот рынок сможет удержаться, у нас не будет проблем.  Даже алкогольные напитки, которые не имеют жизненно важного значения, но в РФ продажи выросли на 25%. То есть в РФ наш алкоголь до сих пор пользуется спросом.
- То есть в эти дни пандемии русские сидят дома и пьют?
- Да. Это у них национальная культура. Проблема в том, чтобы не упала их платежеспособность, рубль не обесценился бы еще больше, и наши экспортеры не имели бы больших финансовых потерь. Значительная часть договоров наших экспортеров заключаются в рублях. Но основное беспокойство – распространение вируса. Из РФ мы перевезли наших соотечественников, и из-за двух человек заразились пассажиры всего самолета. И я очень рад, что соседней Грузии пока удается оставаться в более сдержанных цифрах. Несмотря на то, что у меня, как перевозчика, есть потери, я доволен, что вводят столь строгие сопровождения, и уже месяц как ездят наши водители, и никто не заболел.
- Во время вопросов-ответов НС с Правительством один из депутатов поднял вопрос о том, что на российском пропускном пункте в Ларсе бывает много ненужных проверок и задержек. Какие дополнительные проблемы создает российская сторона?
- Когда мы говорим об экспорте-импорте на автомобилях в РФ, нашей Ахиллесовой пятой являются вечно нерешаемые технические и административные проблемы пропускного пункта в Ларсе. Я говорил всем нашим правительствам, что у союзных властей очень слабое влияние на власти Ларса, Осетии. И этот пропускной пункт слаб не только технически: это узкая горная дорога, слабо и администрирование: работа компьютеров, поведение таможенников, коррумпированность, сегодня к этому прибавляются проверки и дезинфекции. Но эти проблемы обусловлены также организованность, дисциплинированностью компаний автоперевозчиков, их подчинением указанным регламентам.
Все это – запутанный клубок, сколько б о нем мы ни говорили, сколько б правительство не искало выхода, он сохраняется. К этому добавляется и то, что через тот же Ларс экспортируется большое количество товаров из Турции в РФ и Среднюю Азию. И таким образом растут очереди.