Կոչ եմ անում դոլար չգնել. Թաթուլ Մանասերյան
- Պարոն Մանասերյան, արտակարգ դրության հաստատումից հետո դրամի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ դանդաղորեն արժեզրկվեց, բայց այս շաբաթ կրկին արժեվորվեց: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկու օր առաջ հայտարարեց, թե Կենտրոնական բանկը արտարժույթի շուկայից 8.1 միլիոն դոլար է գնել։ «Սա այլ բացատրություն, քան ֆինանսական շուկայի վստահություն կառավարության վարած հակաճգնաժամային քաղաքականությանը, չի կարող ունենալ»,- գրել էր վարչապետը: Բայց ՀՀԿ նախկին պատգամավոր Գագիկ Մինասյանն ասում է, թե ԿԲ-ն մոտ 125 մլն դոլար է վաճառել, որպեսզի թույլ չտա դրամի կտրուկ արժեզրկումը: Պաշտոնական տեղեկություն չկա, բայց ,Ձեր կարծիքով ,ԿԲ-ն նման միջամտություննե՞ր է անում, որ դրամի փոխարժեքը կտրուկ չնվազի:
- Այս պարագայում դրամի հանդեպ վստահությունը վերջին դերը չի խաղում, թեև չեմ բացառում, որ ցնցումներ թույլ չտալու համար ԿԲ-ն պատրաստ է օգտագործել իր տրամադրության տակ եղած գործիքակազմը: Բայց ընդհանուր իրավիճակը հուշում է, որ Հայաստանի նման կոմպակտ տնտեսություն ունեցող երկրներում այդպիսի մեծ տատանումներ չեն կարող լինել, ինչպես ավելի մեծ տարածք, տնտեսություն ունեցող երկրներում են լինում: Եթե նկատի ունենանք, թե ինչ արժեզրկում ունեցավ ռուբլին, ապա դրամը շահեկանորեն տարբերվում է: Վերջին տարիներին դրամն ընդհանրապես բավականին կայուն է եղել: Կարելի է ասել, որ հետխորհրդային տարածքում միակ արժույթն է, որ չի արժեզրկվել այնպես, ինչպես բոլորը` ընդ որում երկնիշ, որոշները նաև եռանիշ թվերով: Իսկ մեր հարևան Ադրբեջանում արժույթի արժեզրկման արդյունքում անգամ բանկեր փակվեցին:
- Այս տարի ամենայն հավանականությամբ արտագնա աշխատողները չեն մեկնի ՌԴ և փող չեն ուղարկի, զբոսաշրջիկները չեն գա ու այստեղ գումար չեն ծախսի, արտահանման խնդիր ենք ունենալու: Այսինքն՝ արտարժույթի ներհոսքը կտրուկ նվազելու է: Դա չի՞ ճնշելու դրամին, որ արժեզրկվի, կամ բարձրանա դոլարի փոխարժեքը:
- Իհարկե, ամեն ինչ հնարավոր է: Առաջին ոլորտը, որն ակնհայտորեն տուժում է, զբոսաշրջությունն է, բայց դա համաշխարհային բնույթ է կրում: Նաև` շինարարության ոլորտը, որը նախորդ տարի մեծ աշխուժություն էր գրանցել: Այս երկու ոլորտներն իրենց հետ փոխկապակցված ճյուղեր են զարգացնում և բացասական ազդեցություն են ունենալու դրանց վրա: Դոլարայնությունը և Հայաստանում, և ողջ աշխարհում է բարձր։ Եթե  ուշադրություն դարձնենք այդ արժույթի տատանումներին` պայմանավորված ամերիկյան տնտեսության զարգացմամբ, կնկատենք, որ դոլար-եվրո տատանումներն են կանխորոշում մնացած բոլոր արժույթների գինը: Իհարկե, ես չեմ բացառում ԿԲ-ի միջամտությունը,  համարում եմ, որ դա արդարացված կլինի ցնցումները կանխելու համար, բայց վերջին 10 տարիներին չեմ նկատել, որ վարված արժութային քաղաքականությունը բնական ընթացքին դեմ կամ հակառակ է: Սեփական արժույթի կայունությունը պետք է կարևորել և նյութականացնել, բայց, ցավոք սրտի, այդ նյութականացումը չեմ տեսնում տնտեսության կառավարման օղակներում:
- Ի՞նչ քայլեր պետք է անեին, որ չեն անում:
- Այն քայլերը, որոնք ներդրումներ են բերում, իսկ ներդրողները միայն ֆինանսական կայունության համար չէ, որ գալիս են: Միաժամանակ պետք է բարձր լինի ներդրումային դաշտի գրավչությունը, որի ուղղությամբ կառավարությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի: Դա կլինի ֆինանսական կայունության նյութականացում:
- Դուք հիշեցիք վերջին ամիսներին ռուսական ռուբլու արժեզրկումը: Մեր գործարարները դժգոհում են, որ դրամը ռուբլու հետ համարժեք չի արժեզրկվում, ինչի պատճառով իրենք Ռուսաստան արտահանելիս` տուժում են:
- Չկա նման բան, դա ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում է: Ամեն երկիր իր առանձնահատկությունն ունի, մենք ֆիքսված փոխարժեքի համակարգ չունենք, որ դրամն ինչ-որ երկրի արժույթի հետ համարժեք տատանումներ ունենա: Այս ընթացքում արտահանողների կրած վնասների պատճառը հիմնականում ՌԴ քաղաքացիների գնողունակության անկումն է: Նաև հիշեցնեմ, որ հայկական դրամը տեսականորեն կարող է խոչընդոտ լինել այն դեպքում, եթե հայկական ապրանքներն ու ծառայություններն այնքան բարձր մրցունակություն ունենան, որ ազդող վերջին գործոնը լինի արժույթը: Չեմ կարծում, որ դա արտահանման  զարգացման համար խոչընդոտ է:
- Այնուամենայնիվ չունե՞ք այն մտահոգությունը, որ այս խորը ճգնաժամային իրավիճակում դրամը կտրուկ արժեզրկելու է:
- Ամեն ինչ հնարավոր է, բայց դրամը պետք է դիտարկել ոչ որպես սպասարկող գործիք, մենք պետք է լուրջ վերաբերենք մեր պետական խորհրդանիշին: Հինգ տարի առաջ երբ դրամն արժեզրկվեց, գործընկեր ՌԴ-ում ռուբլին ավելի էր արժեզրկվել, իսկ դոլարն անորոշություն էր ցույց տալիս, և մեր արժույթն անհամեմատ ավելի նվազ տեմպերով արժեզրկվեց: Ինձ համար անհասկանալի հիվանդություն է, որ մարդիկ դրամը փոխում են դոլարով: Որքան էլ տարօրինակ է, դոլարը շատ ավելի անկայուն վարքագիծ է դրսևորել: Եվ դոլար գնելով` մարդիկ շատ դեպքերում կորցնում են գումար, քան շահում: Դա լինում է և փոխարկելիս, և դոլարի արժեզրկման ժամանակ, ինչը երբեմն լինում է ԱՄՆ արտահանմանը նպաստելու համար: Եվ ես չեմ հասկանում որոշ մարդկանց մոտ առկա` ամեն գնով դոլար գնելու տենդը: Բարեբախտաբար ազգաբնակչությունը միշտ չէ, որ գնում է դրան: Վատագույն դեպքում մենք կարող ենք ունենալ արժեզրկված դրամ, բայց ունենալ ազգային դրամանիշ: Հակառակ պարագայում մենք կունենանք լուրջ կախվածություն, որը չի սահմանափակվի միայն ֆինանսատնտեսական գործոններով: Մենք կունենանք անկախության որոշակի կորուստ:
- Այս ճգնաժամային իրավիճակո՞ւմ էլ կոչ եք անում դոլար չգնել:
- Իհարկե: Ես մշտապես եմ եղել այդ կարծիքին և իմ անձնական խնայողությունը երբեք դոլարի վերածելու ձգտում չեմ ունեցել: Եթե մարդիկ դոլարով սպասարկվող ծախսեր ունեն, դա այլ հարց է, բայց դոլար ձեռք բերել ու ավանդ կամ բարձերի տակ դնելը ճիշտ չեմ համարում: Հատկապես որ դրամային ավանդներն ավելի բարձր տոկոսադրույք ունեն:

Я призываю не покупать доллары: Татул Манасерян
- Господин Манасерян, после объявления чрезвычайного положения обменный курс драма к доллару медленно обесценился, но на этой недели вновь поднялся. Премьер-министр Никол Пашинян два дня назад заявил, что Центральный банк купил на валютном рынке 8,1 миллионов долларов. «Это не может иметь другого обьяснения, кроме доверия финансового рынка к антикризисной политике правительства», - написал премьер-министр. Но бывший депутат от РПА Гагик Минасян говорит, что ЦБ продал около 125 млн долларов, чтобы допустить резкое падение драма. Официальной информации нет, но, как по Вашему, делает ли ЦБ подобные интервенции для того, чтобы обменный курс драма резко снизился?
- В этом случае доверия к драму играет не последнюю роль, хотя не исключаю, что для того, чтобы не допустить потрясений ЦБ готов использовать весь имеющийся в его распоряжении инструментарий. Но общая ситуация подсказывает, что в таких странах с компактной экономикой, как Армения, не может быть таких больших колебаний, какие бывают в странах, имеющих большую территорию, экономику. Если учесть, какое падение пережил рубль, драм выгодно отличается. В последние годы драм вообще был довольно устойчив. Можно сказать, что это – единственная валюта на постсоветском пространстве, которая не обесценивалась так, как все, причем на два порядка, некоторые даже на три порядка. А в нашем соседнем Азербайджане в результате девальвации валюты даже закрылись банки.
- В этом году по всей вероятности гастарбайтеры не выедут в РФ и не будут посылать денег, не приедут туристы и не потратят здесь денег, у нас будут проблемы с экспортом. То есть приток валюты резко сократится. Не окажет ли это давление на драм, чтобы он обесценился или вырос обменный курс доллара?
- Конечно, все возможно. Первая отрасль, которая очевидно страдает, это – туризм, но это носит мировой характер. Затем – строительная отрасль, которая в прошлом году зарегистрировала большую активность. Эти две сферы развивают взаимосвязанные с ними отрасли и окажут на них негативное воздействие. Долларовость и в Армении, и во всем мире высока. Если обратить внимание на колебания этой валюты, обусловленные развитием американской экономики, и заметим, что колебания доллар-евро предопределяют цену все остальных валют. Конечно, я не исключаю интервенцию ЦБ, считаю, что это будет оправдано для предотвращения потрясений, но за последние 10 лет я не замечал, чтобы проводимая валютная политика шла против нормального процесса. Нужно придавать большое значение стабильности собственной валюты и материализовать ее, однако, к сожалению, я не вижу этой материализации в правящих кругах экономики.
- Какие шаги должны были предпринять, чего не делают?
- Шаги, привлекающие инвестиции, а инвесторы приходят не только ради финансовой стабильности. В то же время должна быть высока привлекательность инвестиционного поля, в направлении чего правительство должно предпринять шаги. Это будет материализация финансовой стабильности.
- Вы отметили падение российского рубля в последние месяцы. Наши бизнесмены недовольны, что драм не обесценивается соразмерно рублю, из-за чего они терпят убытки при экспорте в Россию.
- Нет такого, это – непрофессиональный подход. У каждой страны свои особенности, у нас нет системы фиксированного обменного курса, чтобы драм колебался соразмерно валюте какой-либо страны. Причина убытков, которые потерпели экспортеры за этот период, в основном кроется в падении платежеспособности граждан РФ. Также напомню, что армянский драм теоретически может быть препятствием в том случае, если армянские товары и услуги будут иметь такую высокую конкурентоспособность, что последним действующим фактором будет валюта. Не думаю, что это – препятствие для развития экспорта.
- Тем не менее, нет ли у вас опасения, что в этой ситуации глубокого кризиса драм резко обесценится?
- Все возможно, но драм нужно рассматривать не как обслуживающий инструмент, мы должны серьезно относиться к нашему государственному символу. Пять лет назад, когда драм обесценился, в партнерской РФ рубль девальвировался еще больше, а доллар демонстрировал неопределенности, и наша валюта обесценилась несравнимо более медленными темпами. Для меня непонятная болезнь, что люди меняют драм на доллары. Как ни странно, доллар проявил гораздо более нестабильное поведение. И покупая доллары, люди во многих случаях теряют деньги. Это бывает и при обмене, и во время девальвации доллара, что иногда бывает для того, чтобы способствовать экспорту США. И я не понимаю стремление некоторых людей любой ценой покупать доллары. К счастью, население не всегда идет на это. В худшем случае мы можем иметь девальвировавший драм, но иметь национальную валюту. В противном случае у нас будет серьезная зависимость, которая не будет ограничиваться только финансово-экономическими факторами. У нас будет некоторая потеря независимости.
- И в этой кризисной ситуации вы призываете не покупать доллары?
- Конечно. Я всегда придерживался этого мнения и никогда не имел стремления перевести мои личные сбережения в доллары. Если у людей есть расходы, обслуживаемые в долларах, это – другой вопрос, но покупать доллары и класть их на депозит или под подушку я считаю неверным. В особенности когда драмовые вклады имеют более высокую ставку.