Մենք կարող ենք բախվել պարենային անվտանգության բավականին լուրջ խնդրի. Բագրատ Ասատրյան (տեսանյութ)
Կորոնավիրուսի համաճարակի արդյունքում առաջացած ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով բիզնեսին, տնտեսությանն ու խոցելի խմբերին աջակցելու համար կառավարության քայլերը բավարար չեն: «Ա1+»-ի հետ զրույցում տնտեսագետ, 1994-1998թթ. ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Բագրատ Ասատրյանն ասում է, որ այլ երկրներ իրենց ՀՆԱ-ի համեմատ շատ ավելի մեծ`15-20 տոկոսի չափ խրախուսման ծավալներ են իրականացրել: Մինչդեռ Հայաստանի կառավարության քայլերը այս պահին կարելի է գնահատել ընդամենը 3-5 տոկոսի չափով: «Բայց պետք է բազմապատկել, ինչը հույսով եմ առաջիկայում կտեսնենք»,- ասում է նա:
Տնտեսագետը վաղ է համարում գնահատել, թե այս ճգնաժամի արդյունքում Հայաստանի տնտեսությունն ինչ վնասներ կկրի կամ ինչ չափի անկում կունենա: Նա ասում է, որ պետք է մտածել այնպիսի ծրագրեր իրականացնելու մասին, որոնց արդյունքում կպահպանվի տնտեսական ակտիվությունը, և շատ խորը անկումներ չլինեն: Համեմատելով 2008-2009թթ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ, որի ժամանակ ՀՀ-ն մոտ 15 տոկոս տնտեսական անկում ունեցավ` Բ.Ասատրյանն ասում է, թե այս անգամ համաշխարհային տնտեսության անկումը կրկնապատիկ մեծ է լինելու:
«Պետք է վերագնահատենք, թե ինչ տեղի ունեցավ այն ժամանակ, և պետք է մտածենք, թե մեր սահմանափակ ռեսուրսներն ինչի վրա ծախսեք, որ լուրջ անկում չլինի»,- հավելում է նա:
Տնտեսագետը շատ ավելի լուրջ է համարում գործազրկության խնդիրը, և հատկապես մոտ քառասուն-հիսուն հազար հոգու հասնող այն խավի խնդիրը, որը սեզոնային աշխատանքի էր մեկնում Ռուսաստան, բայց այս տարի չի մեկնելու: Գտնում է, որ նրանց պետք է ներգրավել շինարարության և գյուղատնտեսության մեջ` այդ ոլորտներում նախաձեռնելով լայնածավալ ծրագրեր:
«Շատ հողատարածքներ կան չմշակված, պետք է մշակել: Մենք կարող ենք բախվել բավականին լուրջ խնդրի` պարենային անվտանգության խնդրի»,- ասում է նա:
Բ.Ասատրյանը նաև ավելացնում է, թե կառավարությունը պետք է ոչ միայն անի այնպիսի ծրագրեր, որոնք սոցիալ-տնտեսական անկումը մեղմացնեն կամ թույլ չտան, այլև հետագա զարգացմանն ուղղված հեռանկարային ծրագրեր իրականացնեն:
«Մենք նեղն ենք ընկել, և այս իրավիճակում պետք է մատչելի եղանակով ելքեր գտնենք: Մենք շատ ավելի ծանր վիճակներ ենք տեսել իննսունականներին, իհարկե, նաև կորուստներ ենք ունեցել: Իսկ հիմա մենք կարող ենք նաև առանց կորուստների դուրս գալ»,- եզրափակում է տնտեսագետը:

Мы можем столкнуться с довольной серьезной проблемой продовольственной безопасности: Баграт Асатрян (видео)
Поддержи А1+!Правительственные шаги для поддержки бизнеса, экономики и уязвимых групп с целью преодоления кризиса, возникшего в результате пандемии коронавируса, недостаточны. В беседе с «А1+» экономист, председатель Центрального банка РА в 1994-1998гг. Баграт Асатрян говорит, что другие страны осуществили гораздо большие объёмы поощрения по сравнению со своими ВВП – 15-20%. Между тем правительственные шаги Армении на данный момент можно оценить всего в размере 3-5%. «Но нужно умножить, что я надеюсь мы в ближайшем будущем увидим», - говорит он.
Экономист считает, что пока рано оценивать, какие убытки понесет Армения в результате этого кризиса или какой будет упадок. Он говорит, что нужно думать о проведении таких программ, в результате которых сохранится экономическая активность, и не будет очень глубоких спадов. Сравнивая с всемирным финансово-экономическим кризисом 2008-2009гг., во время которого РА пережила примерно 15%-й экономический спад, Б. Асатрян говорит, что на этот раз спад всемирной экономики будет в разы больше.
«Мы должны переоценить, что произошло тогда, и должны думать, на что тратить наши ограниченные ресурсы, чтобы не было серьезного спада»,- добавил он.
Экономист считает гораздо более серьезной проблему безработицу, и в особенности проблему сорока-пятидесяти тысяч человек, которые выезжали на сезонные работы в России, но в этом году не выедут. Считает, что их нужно привлечь к строительство и сельскому хозяйству, инициировав широкомасштабные программы в этих отраслях.
«Есть множество необработанных земельных территорий, нужно обработать. Мы можем столкнуться с довольно серьезной проблемой – проблемой продовольственной безопасности»,- говорит он.
Б. Асатрян также добавляет, что правительство не только должно проводить такие программы, которые смягчат или не допустят социально-экономический спад, но и проводить перспективные программы, направленные на дальнейшее развитие.
«Мы попали в сложную ситуацию, и в этой ситуации мы должны найти выход доступным образом. Мы видели гораздо более тяжелые ситуации в девяностых, конечно, у нас были и потери. А сейчас мы можем выйти и без потерь»,- заключает экономист.