Պետք է մտածել ապրիլի կեսից տնտեսությունը փուլ առ փուլ աշխատեցնելու մասին. Աշոտ Թավադյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՈրոշակի անկում կունենանք, բայց մեկ-երկու տարում դա կշտկվի,- ասում է ՀՀ Վերահսկիչ պալատի առաջին նախագահ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը։ Նա պատասխանել է «Ա1+»-ի հարցերին։
- Պարոն Թավադյան, ինչպե՞ս եք գնահատում կորոնավիրուսի համաճարակի արդյունքում առաջացած տնտեսական ճգնաճամի հետևանքների մեղմացմանն ուղղված կառավարության քայլերը:
- Դրական եմ գնահատում: Հատկապես այս իրավիճակում,երբ տնտեսական կառավարումը նույնպես հնարավորությունների արվեստ: Այնպես չէ, որ հնարավոր է լուծել բոլոր հարցերը, փորձ է արվում լուծել առաջնային խնդիրները:
- Ե՞րբ հնարավոր կլինի թուլացնել սահմանափակումները և վերականգնել բիզնեսի, տնտեսության աշխատանքը:
- Իհարկե, յուրաքանչյուր մարդու կյանքը թանկ է, բայց կասեմ, որ մեզ մոտ մահացությունների թիվը շատ ցածր է: Երեկ լսեցի, որ կորոնավիրուսից մահացել է չարորակ ուռուցք ունեցող 93 -ամյա քաղաքացի, այդ մարդը կարող էր նաև սովորական հարբուխից մահանալ: Կարծում եմ, շուտով կգնանք ռեժիմի որոշակի թուլացման` պաշտպանելով բժիշկների առաջարկած բոլոր անհրաժեշտ քայլերը: Կարծում եմ, դա տեղի կունենա ապրիլի երկրորդ կեսին: Իհարկե, բուհերը, դպրոցները, լրագրողները, գիտական հիմնարկները կարող են հեռահար աշխատել, բայց գործարանները, ձեռնարկությունները պետք է աշխատեն, որպեսզի մենք թույլ չտանք ավելի ուժեղ անկում: Առայժմ կարողանում ենք լուծել տնտեսական որոշ խնդիրներ` գների էական աճ չունենք, բայց պետք է հնարավորություն տանք, որ ՀՆԱ-ի աճի տեմպը շատ չնվազի, որ գործազրկությունը էապես չաճի: Դա առանցքային խնդիր է:
- Եթե անգամ ապրիլի կեսից աշխատեն, դա կնշանակի, որ մեր գործարանները և այլ օբյեկտները չէին աշխատել մեկ ամիս: Ինչպե՞ս եք գնահատում մեկ ամիս չաշխատելու հետևանքը:
- Իհարկե, դա բացասական է, բայց ընտրվեց երկու չարիքներից փոքրագույնը` փորձելով առաջին հերթին լուծել առողջական և սոցիալական խնդիրները: Հիմա պետք է մտածենք մեր տնտեսությունը փուլային տարբերակով աշխատեցնելու մասին: Կառավարության նիստերց ակնհայտ է, որ խնդիր է դրված այս իրավիճակում էապես ակտիվացնել ներդրումները: Միջազգային շուկայում նվազել են էներգակիրների գները, իսկ դա նշանակում է, որ մեր արտադրանքի մեջ դրանց ծախսի գործոնը պետք է նվազեցնել: Ռուսաստանի հետ պայմանավորվածության խնդիր է, մեզ մոտ գազի գինը ֆիքսված է, բայց կարծում եմ պետք է անցնենք շուկայական մեխանիզմի: Ես կողմ եմ, որ մեր հարաբերությունները զարգացնենք բոլոր հնարավոր ուղղություններով, բայց մեր տնտեսական անկախության աստիճանը պետք է բարձր լինի, և տնտեսական հարաբերություններում խնդրողի դերում չպիտի լինենք: Մենք պետք է ՌԴ-ի առաջ խնդիր դնենք`կամ էներգակիրների գներին համապատասխան գին, կամ շուկայական գին, բայց հանած 30 տոկոս, որովհետև նրանք գազ արտահանելուց այդքան մաքսատուրք են վերցնում: Մինչդեռ ԵՏՄ-ում մենք մաքսատուրքից ազատված ենք:
Ներդրումների համար մյուսը կարևոր քայլը`իհարկե, ժամանակավոր է, բայց երբ էկանոմիկայի նախարարն ասում է, եթե անգամ վարկերը 14 տոկոսով լինեն, կառավարությունը տոկոսադրույքը կսուբսիդավորի: Այդ կարգի տոկոսադրույքները ուղղակի անընդունելի են: Բանկային համակարգը Կենտրոնական բանկի գլխավորությամբ չպետք է թանկ փողերի քաղաքականություն վարի: Տոկոսադրույքի սուբսիդավորումը պետք է ժամանակավոր լինի: Սուբսիդավորումը նշանակում է, որ մենք դրա համար այս կամ այն կերպ վճարում ենք: Աշխարհը էժան փողի քաղաքականություն է վարում, ԱՄՆ-ը զրոյացրել տոկոսադրույքը, անգլիական բանկը սահմանել է 0,1 տոկոս: Տնտեսությունն այնտեղ է զարգանում, որտեղ իրական վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2 տոկոսից ավելի չէ: Այսինքն ներդրումների համար պետք է ունենանք էժան ռեսուրսներ` այդ թվում` էներգակիրներ և էժան փող:
Ի դեպ` նաև կոռուպցիան: Մենք 105-րդ տեղից տեղափոխվեցինք 77-րդ տեղը, մեկ տարվա համար դա շատ լավ արդյունք է: 105-րդ տեղը նշանակում էր, որ կոռուպցիոն կամ սուբյեկտիվ գործոնների պատճառով ձեր ապրանքը 10-20 տոկոսով թանկ է, 77-րդ տեղի դեպքում այդ թիվն իջնում է 5-7 տոկոսի, բայց պետք է այնպես անենք, որ 1-2 տոկոսից դա չանցնի:
- ՌԴ-ն չի համաձայնում էժանացնել գազը, և այն ոչ թե տնտեսական, այլև քաղաքական ապրանք է համարում:
- Կարծում եմ կհամաձայնի: Մենք մեր շահերը պետք է հստակ պաշտպանենք, այստեղ անգամ կարող ենք միասնական գործել բավականին ակտիվ դեր ունեցող Բելոռուսի հետ:
- Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գազի գնի թեմայով հեռախոսազրույց էր ունեցել Բելոռուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
- Շատ ճիշտ է արել, նա հստակ կողմնորոշվել է, որ գազի հարցով պետք է Բելոռուսի հետ միասին բանակցել: Գազը կամ էժանացրեք էներգակիրների էժանացման արդյունքում, կամ անցնում ենք շուկայական գների` հանած 30 տոկոս մաքսատուրքը: Իհարկե, ՌԴ-ն որոշ կորուստներ կունենա, բայց կարծում եմ մենք դրան կհասնենք: Ես էլ որպես գիտնական` պատրաստ եմ համապատասխան վերլուծություններով այդ թեզը պաշտպանել:
- Իսկ համաձայն չե՞ք այն կարծիքների հետ, որ այս ճգնաժամի արդյունքում մեր ՀՆԱ-ն կորցնելու է մոտ 1,5 մլրդ դոլար` 10-11 տոկոսը:
- Ես կարծում եմ, այդքան կորուստ չենք ունենա, կարծում եմ, մենք դուրս կգանք այս իրավիճակից: Նման վատատեսական գնահատականները վերապահումով եմ ընդունում: Տնտեսագետների գործը ոչ թե զուտ բացասական կանխատեսումներ անելն է, այլև ճիշտ քայլեր ցույց տալը, թե ինպես կարելի է տնտեսությունը հանել այս վիճակից: Կառավարման արվեստը հենց այստեղ է պետք:
- Ամեն դեպքում որքա՞ն անկում կունենանք:
- Որոշակի անկում կունենանք, բայց մեկ-երկու տարում դա կշտկվի: Կառավարման մեխանիզմների ավելի արդյունավետության պայմաններում եթե դրամավարկային ճիշտ քաղաքականություն վարենք և կարողանանք ավելացնել ներդրումները, իրավիճակից դուրս կգանք նվազագույն կորուստներով:
- Այս ճգնաժամը համեմատում են 2009թ. համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետ, երբ ՀՀ-ն ունեցավ մոտ 15 տոկոս անկում: Եվ կարծիք կա, որ հիմա էլ կարող է նույնը կրկնվել:
- Կարծում եմ՝ այդպես չի լինի: Անցած անգամ այդպես եղավ, քանի որ խնդիրներ կար և հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության առումով: Հատկապես առկա էր դրանց կոորդինացման խնդիրը: Իհարկե ինչպես նշել է վարչապետը, անորոշության աստիճանը այժմ շատ բարձր է: Սակայն վստահ եմ այս իրավիճակում վատատեսական կանխատեսումները ունեն իրականացման ցածր հավանականություն և չեն նպաստում խնդիրների լուծման մեթոդների ձևավորմանը: Նշեմ նաև որ Համաշխարհային բանկը Հայաստանի առումով արել է հետևյալ կանխատեսումը` լավատեսական սցենարի պարագայում աճը կունենանք աճ 1,7 տոկոս: Մենք` ինչպես կառավարությունը, կենտրոնական բանկը, այնպես էլ մասնագետներս պիտի գործադրենք բոլոր միջոցները այդ սցենարը իրականացնելու համար:

Нужно думать о поэтапном запуске экономики с середины апреля: Ашот Тавадян
Поддержи А1+!У нас будет некоторый спад, но за пару лет это исправится, - говорит первый председатель Надзирательной палаты, доктор экономических наук, профессор Ашот Тавадян. Он ответил на вопросы «А1+».
- Господин Тавадян, как Вы оцениваете шаги правительства, направленные на смягчение последствий экономического кризиса, возникшего в результате эпидемии коронавируса?
- Оцениваю положительно. В особенности в ситуации, когда экономическое управление также является искусством возможностей. Не так, чтобы возможно решить все вопросы, но делается попытка решить первоочередные проблемы.
- Когда будет возможно ослабить ограничения и восстановить работу бизнеса, экономики?
- Конечно, жизнь каждого человека дорога, но скажу, что у нас число смертей очень низкое. Вчера услышал, что от коронавируса скончался 93-летний гражданин со злокачественной опухолью, этот человек мог бы умереть и от обычного насморка. Думаю, что вскоре мы придем к некоторому ослаблению режима, соблюдая все необходимые шаги, предложенные врачами. Думаю, это произойдет во второй половине апреля. Конечно, вузы, школы, журналисты, научные учреждения могут работать дистанционно, но заводы, предприятия должны работать, чтобы не допустить более сильного спада. Пока нам удается решить некоторые экономические проблемы: у нас нет существенного роста цен, но нужно дать возможность, чтобы рост темпа ВВП не снижался сильно, чтобы существенно не возросла безработица. Это – ключевая задача.
- Если даже будут работать с середины апреля, это будет означать, что наши заводы и прочие объекты не работали месяц. Как Вы оцениваете последствие месячного простоя?
- Конечно, это негативный фактор, но было выбрано меньшее из двух зол, с попыткой в первую очередь решить здравоохранительные и социальные проблемы. Сейчас нужно думать о том, чтобы поэтапно задействовать нашу экономику. Из заседаний правительства очевидно, что стоит задачу существенно активизировать в этой ситуации инвестиции. На международном рынке снизились цены на энергоносители, а это значит, что нужно снизить фактор расхода на них в нашей продукции. Проблема договоренности с Россией, у нас цена на газ фиксированная, но думаю, нужно перейти к рыночному механизму. Я за то, чтобы мы развивали наши отношения по всем возможным направлениям, но степень нашей экономической независимости должна быть высокой, и мы не должны быть в роли просителя в экономических отношениях. Мы должны поставить перед РФ задачу: либо цена, соответствующая ценам на энергоносители, либо рыночная цена, но с вычетом 30%, потому что они берут такую таможенную пошлину при экспорте газа. Между тем, в ЕЭАС мы освобождены от таможенной пошлины.
Другой важный шаг для инвестиций, конечно, временный, но когда министр экономики говорит, если даже кредиты будут под 14%, правительство будет субсидировать процентную ставку. Такие процентные ставки просто неприемлемы. Банковская система во главе с Центральным банком не должна вести политику дорогих денег. Субсидирование процентной ставки должно быть временным. Субсидирование означает, что мы так или иначе платим за это. Мир ведет политику дешевых денег, США обнулил процентную ставку, английский банк установил 0,1%. Экономика развивается там, где реальная ставка рефинансирования не выше 2%. То есть для инвестиций мы должны иметь дешевые ресурсы, в том числе энергоносители и дешевые деньги.
Кстати, также коррупция. Мы переместились с 105-го на 77-е место, для одного года это – очень хороший результат. 105-е место означало, что из-за коррупционных или субъективных факторов ваш товар на 10-20% дороже, в случае 77-го места это число снижается до 5-7%, но нужно сделать так, чтобы это не превысило 1-2%.
- РФ не соглашается снизить цену на газ, и считает его не экономическим, а политическим товаром.
- Думаю, согласится. Мы должны четко защищать наши интересы, здесь даже мы можем действовать вместе с играющей довольно активную роль Беларусью.
- Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор на тему цены на газ с президентом Беларуси Александром Лукашенко.
- Очень правильно сделал, но четко сориентировался, что по вопросу газа нужно вести переговоры вместе с Беларусью. Либо снизите цену на газ в результате удешевления энергоносителя, либо переходим на рыночные цены, с вычетом 30% таможенной пошлины. Конечно, у РФ будут некоторые потери, но думаю, мы этого добьемся. Я как ученый, готов защищать этот тезис посредством соответствующих анализов.
- А не согласны ли вы с мнениями, что в результате этого кризиса наш ВВП потеряет около 1,5 млрд долларов – 10-11%?
- Думаю, что у нас не будет таких потерь, думаю, что мы выйдем из этой ситуации. Подобные пессимистические оценки я принимаю с оговорками. Дело экономистов – это не просто делать негативные прогнозы, а показать правильные шаги, как можно вывести экономику из этого состояния. Искусство управления нужно именно здесь.
- В любом случае какой у нас будет спад?
- У нас будет некоторый спад, но за пару лет это исправится. В условиях эффективности механизмов управления, если будем вести правильную денежно-кредитную политику и сможем увеличить инвестиции, мы выйдем из ситуации с минимальными потерями.
- Этот кризис сравнивают с мировым финансово-экономическим кризисом 2009г., когда у РА был примерно 15%-ый спад. И есть мнение, что сейчас может повториться то же самое.
- Думаю, что этого не будет. В прошлый раз случилось так, поскольку были проблемы и в плане налогово-бюджетной, и в плане денежно-кредитной политики. В особенности была проблема их координации. Конечно, как отметил премьер-министр, степень неопределенности сейчас очень высока. Однако я уверен, что в этой ситуации негативные прогнозы обладают низкой вероятностью осуществления и не способствуют формированию методов решения задач. Также отмечу, что Всемирный банк сделал следующий прогноз по части Армении: в случае оптимистического сценария будем иметь рост 1,7%. Мы, как правительство, центральный банк, так и специалисты должны приложить все меры для реализации этого сценария.