Վաճառքի կետը փակել են, ծաղիկներն ուղարկել բուժաշխատողներին. ի՞նչ խնդիրներ կան այս ոլորտում
Կանանց մեկամսյակին սովորաբար ծաղկի առեւտուրն աշխուժանում է․ այս տարի, սակայն, պատկերն այլ է՝ գնորդ  գրեթե չկա:  Արտակարգ դրությունն ու կորոնավիրուսի տարածման վտանգը հետեւանքներ են թողել նաև ծաղիկների վաճառքի ոլորտում:
«Ա1+»-ի հետ զրույցում ծաղիկների վաճառքով և առաքմամբ զբաղվող «BouQuet» ընկերության տնօրեն Մարիամ Մարտիրոսյանն ասում է՝ երբ   արտակարգ դրություն մտավ, թեև իրենց գործունեությունը արգելված չէր, բայց ստիպված փակեցին վաճառքի կետը, ծաղիկներն էլ ուղարկեցին բուժաշխատողներին:
Մարիամը պատմում է՝ ծաղիկներ գրեթե չէին վաճառվում, բայց տարածքի վարձակալության գումարը ստիպված էին վճարել։
Ընկերությունն այս գործունեությամբ զբաղվում է մոտ 10 ամիս, Մարիամն ասում է՝ արտակարգ դրության ավարտից հետո սրահն անպայման վերաբացելու են, թեև ստիպված են լինելու նոր ներդրումներ կատարել.
«Վարկեր ենք վերցրել՝ գործը սկսելու համար, անպայման կվերաբացենք, բայց մոտակա մի քանի ամիսների հեռանկարում լավատես չենք, մտավախություն ունեք, որ դժվար է լինելու, որովհետև արտակարգ դրության ավարտից հետո այնպես չէ, որ ամեն ինչ շատ արագ կաշխուժանա, կարծում եմ՝ առնվազն մի քանի ամիս կտևի»:
Ընկերությունը նաև առցանց վաճառքով է զբաղվել, ունեցել են մի շարք նախնական պայմանավորվածություններ, որոնք այս պահին սառեցված են:
Ծաղիկներ վերցրել են շուկայից, խոշոր մատակարարներից և ջերմոցատերերից, ընկերության տնօրենի խոսքով՝ նրանց մոտ ևս իրավիճակը մեղմ  ասած բարվոք չէ.
«Տևական ժամանակ է՝ շուկան չի գործում, ջերմոցներն էլ փորձում են ինչ-որ կերպ կարգավորել իրենց խնդիրները: Գարնանը իրենք պետք է վճարեն գազի վարձավճարը, քանի որ ձմռանը ջեռուցել են, որպեսզի բերք ստանան, բայց այսօր իրենք էլ բավականին մեծ հարվածի տակ են»:
Ծաղիկների գները, ըստ Մարիամի, դժվար թե առաջիկայում բարձրանան՝ պահանջարկը դժվար, թե մեծ լինի։
Ինչ վերաբերում է Կառավարության առաջարկած տնտեսական և սոցիալական աջակցության փաթեթներին, ընկերության տնօրենն ասաց, որ փաթեթներից մեկով կարող են Կառավարությունից օժանդակություն ստանալ․ ՊԵԿ-ից արդեն տեղեկացվել են։ Այս պահին ընկերության հաշվապահը ճշտում է, թե կոնկրետ որ փաթեթից և որքան օժանդակություն կարող են ստանալ:

Пункты продажи закрыли, цветы отправили медработникам: какие проблемы имеются в этой отрасли?
Во время женского месячника обычно активизируется торговля цветами, однако в этом году картина иная: почти никто цветы не покупает. Чрезвычайное положение и угроза распространения коронавируса оставили свои последствия в сфере продажи цветов.
В беседе с «А1+» директор компании «BouQuet», занимающейся продажей и доставкой цветов, Мариам Мартиросян говорит: когда только ввели чрезвычайное положение, несмотря на то, что их деятельность не была запрещена, они вынуждено закрыли пункт продажи, а цветы отправили медработникам.
Мариам рассказывает: цветы почти не продавались, но они были вынуждены платить за аренду территории.
Компания занимается этой деятельностью около 10 месяцев, Мариам говорит: после завершения чрезвычайного положения они обязательно вновь откроют салон, хоть и будут вынуждены делать новые инвестиции:
«Мы взяли кредиты для того, чтобы начать дело, обязательно откроем, но в ближайшие несколько месяцев мы не оптимистичны, у нас есть опасение, что будет трудно, потому что после завершения чрезвычайного положения все не активизируется очень быстро, думаю, продлится как минимум несколько месяцев».
Компания также занималась продажей онлайн, у них были ряд предварительных договоренностей, которые на данный момент заморожены.
Цветы брали с рынка, от крупных поставщиков и теплиц, по словам директора компании, у них ситуация тоже, мягко говоря, не благополучная:
«Длительное время рынок не действует, теплицы пытаются как-то урегулировать свои проблемы. Весной они должны платить за газ, поскольку зимой топили, чтобы получить урожай, но сегодня и они находятся под довольно большим ударом».
Цены на цветы, по мнению Мариам, вряд ли в ближайшем будущем повысятся: вряд ли будет большой спрос.