Առաջին նախագահը գործարք է առաջարկում՝ սառեցնել ապրիլյանը, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը չմասնակցի նիստին․ Անդրանիկ Քոչարյան (տեսանյութ)
Ազգային ժողովի՝ 2016 թ.-ի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը չի սառեցնելու իր աշխատանքները։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հոդվածին, որում նա առաջարկում է սառեցնել Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքը, որովհետև այն ավելորդ գրգռություն է առաջացնում երկրի՝ առանց այդ էլ գերլարված մթնոլորտում։
«Եթե սառեցնելու ճանապարհով գնանք, գերլարված մթնոլորտի տրամաբանությամբ, պետք է մեր երկրում գործող բոլորը ծրագրերը սառեցնենք։ Առաջին նախագահի մտահոգությունները՝ պայմանավորված կորոնավիրուսով, կիսում եմ։ Ապրիլյանի սառեցումը ունի մեկ նպատակ, երբ որ առավոտյան Սերժ Սարգսյանը հաստատեց իր գալը, ոնց որ թե այս քայլով առաջին նախագահը գործարք է առաջարկում՝ սառեցնել ապրիլյանը, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը ամսի 16-ին չկարողանա գալ ու մասնակցել մեր աշխատանքներին։ Բայց մենք չենք սառեցնելու, հակառակը՝ ավելի ենք տաքացել, որովհետև մոտենում ենք մեր աշխատանքի ավարտին»,- ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Աշխատանքը սառեցնելու հորդորը, Անդրանիկ Քոչարյանի համոզմամբ, խնդիրների լուծման ճանապարհ չէ, հակառակը՝ երկրում լարվածության մթնոլորտը պահպանվելու է։
«Մարդիկ կան, որոնք գրգռվում են այս հարցից, բաց մարդիկ էլ կան, որոնք սպասում են այս հարցի հանգուցալուծմանն ու եզրակացությանը»,- շեշտեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ ապրիլի 7-ին ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից հայտնել են, որ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է ապրիլի 16-ին մասնակցել ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի նիստին, սակայն պայմանով՝ եթե նիստը ձայնագրվելու է, ապա ձայնագրության մեկ օրինակը նիստից հետո տրամադրվելու է ՀՀ երրորդ նախագահին, իսկ եթե ոչ, ապա երրորդ նախագահին ձայնագրելու հնարավորություն տալ։
Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնեց, որ այսօր հանձնաժողովն աշխատանքային քննարկում է ունեցել, որտեղ քննարկել են երրորդ նախագահի գրասենյակի առաջարկությունները և գրավոր պատասխան են ուղարկել։
«Դա պետք է խոչընդոտ չհանդիսանա ապրիլի 16-ի մեր հանդիպման համար։ Մենք հաստատել ենք, որ ապրիլի 16-ին, ժամը 14։00-ին հանձնաժողովը Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ նշանակել է հերթական նիստը։ Մենք պատրաստվում ենք ապրիլի 16-ի մեր աշխատանքին»,- հավելեց նա։

Первый президент предлагает сделку: заморозить апрельскую, чтобы Серж Саркисян не участвовал в заседании: Андраник Кочарян (видео)
Следственная комиссия Национального собрания, изучающая обстоятельства военных действий в апреле 2016 году, не заморозит свою работу. В беседе с «А1+» об этом сказал председатель комиссии Андраник Кочарян, обратившись к статье первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, в которой он  предлагает заморозить работу следственной комиссии, изучающей обстоятельства Апрельской войны, потому что она излишне будоражит и без того сверхнапряженную атмосферу в стране.
«Если пойти по пути замораживания, по логике сверхнапряженной атмосферы, мы должны заморозить все программы, действующие в нашей стране. Беспокойства первого президента, обусловленные коронавирусом, я разделяю. Замораживания апрелькой имеет одну цель, когда утром Серж Саркисян подтвердил свой приход, как будто этим шагом первый президент предлагает сделку: заморозить апрельскую, чтобы Серж Саркисян не смог прийти 16-го апреля и участвовать в нашей работе. Но мы не заморозим, наоборот, еще больше разогреем, потому что мы приближаемся к завершению нашей работы»,- подчеркнул Андраник Кочарян.
Призыв к замораживанию работы, по убеждению Андраника Кочаряна, это – не лучший путь решения проблем, напротив, атмосфера напряженности в стране сохранится.
«Есть люди, которых этот вопрос будоражит, есть и такие, которые ждут разрешения и заключения по этому вопросу»,- подчеркнул Андраник Кочарян.
Напомним, что вчера, 7-го апреля, из офиса третьего президента РА сообщили, что Серж Саркисян готов 16-го апреля участвовать в заседании комиссии, расследующей обстоятельства апрельской войны, однако при усливии: если заседание будет записываться, то один экземпляр записи после заседания будет предоставлен третьему президенту РА, а если нет – то дать возможность записи третьему президенту.
Андраник Кочарян заявил, что сегодня состоялось рабочее обсуждение комиссии, на котором обсуждались предложения офиса третьего президенбта и они отправили письменный ответ.
«Это не должно являться препятствием для нашей встречи 16-го апреля. Мы подтвердили, что 16-го апреля, в 14:00 комиссия при участии Сержа Саркисяна назначила очередное заседание. Мы готовимся к нашей работе 16-го апреля»,- добавил он.