Մարդկանց մոտ վարքային մոդելն էլ կփոխվի․ գործարար Վահրամ Միրաքյանը՝ տնտեսական ճգնաժամի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրուսով պայմանավորված՝ տնտեսական ճգնաժամն արդեն սկսվել է։ Արդեն իսկ ակնհայտ է՝ շատ ընկերություններ փակվելու են, փոքր և միջին շատ բիսնեսներ ընկնելու են պարտքերի տակ։
«Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամ է սկսում, և այս պահի դրությամբ կանխատեսումները տանում են նրան, որ 2008 թվականին համարժեք կամ ավելի ծանր տնտեսական ճգնաժամ է լինելու։ Նույնիսկ մարդիկ կան, որ ենթադրում են 1929 թվականին համարժեք ճգնաժամ է լինելու (Ամերիկայում որ եղավ և ամբողջ աշխարհին խփեց)»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Չոր մարքեթինգ» կազմակերպության հիմնադիր, «ՄԱՆԹԱՇՈՎ գործարարների միության» նախագահ, գործարար Վահրամ Միրաքյանը։
Այս իրավիճակում, մարքեթոլոգի գնահատմամբ, ՀՀ իշխանությունների գործողությունների տրամաբանությունը ճիշտ ուղղության վրա է, բայց պարզ է, որ կան էլի քայլեր, որ կարելի է անել։
Նա բերեց Գերմանիայի օրինակը ․ «Գերմանիայում վերցնում են փոքր և միջին բիզնեսը, ասում են՝ «հարկային հաշվետվությունը որքան է», «ըստ հարկային հաշվետվության որքան շահույթ է ստացել» ու փոխհատուցում չաշխատած ժամերի համար։ Ենթադրենք՝ անցյալ տարի ստացել է 5000 եվրո ամսեկան շահույթ, այդ 5000 եվրո շահույթը փոխհատուցում են»։
Այս իրավիճակում, Միրաքյանի խոսքերով, կարող են շահել այն ոլորտները, որոնք կապված են օնլայնի, առաքման հետ։
«Մարդկանց մոտ վարքային մոդելն էլ կփոխվի։ Այսինքն՝ եթե մարդիկ նախկինում սովոր չէին սուպերմարկետի պրոդուկտը պատվիրել, և բերեին իրենց մոտ, հիմա մարդկանց մոտ հենց այս փուլում վարքային մոդել է փոխվում․ իրենք սկսում են սովորել, էքստրեմալ պայմաններում սկսում են սովորել»,- ընդգծեց նա։

Коронавирус изменит поведение людей: Ваграм Миракян (видео)
Экономический кризис, обусловленный коронавирусом, уже начался. Уже очевидно: многие компании закроются, многие малые и средние бизнесы погрязнут в долгах.
«Начинается мировой экономический кризис, и по положению на данный момент прогнозы ведут к тому, что будет экономический кризис, равный кризису 2008 года или еще тяжелее. Даже есть такие люди, которые предполагают, что будет кризис, равный тому, который был в 1929 году (который произошел в Америке и ударил по всему миру)», - сказал в беседе с «А1+» учредитель организации «Сухой маркетинг», председатель «Союза бизнесменов МАНТАШОВ», бизнесмен Ваграм Миракян.
В этой ситуации, по оценке маркетолога, логика действий властей РА на правильном пути, но ясно, что еще есть шаги, которые можно сделать.
Он привел пример Германии: «В Германии берут малый и средний бизнес, говорят: «каков налоговый отчет», «сколько прибыли получил по налоговому отчету», и компенсируют за нерабочие часы. К примеру, в прошлом году была месячная прибыль 5000 евро, эти 5000 евро компенсируют».
В этой ситуации, по словам Миракяна, могут выиграть те сферы, которые связаны с онлайн, с поставкой.
«У людей изменится и поведенческая модель. То есть если у людей раньше не было привычки заказывать продукты из супермаркетов, сейчас у людей именно на этом этапе меняется поведенческая модель, они начинают учиться, в экстремальный условиях начинают учиться», - подчеркнул он.