845f9b4a88440ae080c497c66fb8d3ff
Պարենային ապրանքների թանկացումը հնարավոր է՝ պայմանավորված է երկու հանգամանքով․ առաջինն այն է, որ լոգիստիկ կապերը վնասվել են, երկրորդն էլ՝ շուկայում գների փոփոխություն կա։
Այս մասին Կառավարությունում հրավիրված ասուլիսին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։ Նա նշեց, որ Հայաստան ներկրվող ապրանքների մեծ մասը իրանական ու վրացական սահմանով են գալիս, իսկ ինչպես հայտնի է՝ վերջերս Լարսում կուտակումներ կային՝ եղանակով պայմանավորված, որը կարող է գների բարձրացման հանգեցրած լինի։
«Երբ մենք անցյալ շաբաթ մասնավոր հատվածը ներկայացնող կազմակերպությունների հետ քննարկում ունեցանք, եղավ պարզաբանում, որ հնդկաձավարի գները Ռուսաստանում սկսել էին բարձրանալ մինչև կորոնավիրուսի տարածումը։ Դա պայմանավորված է շուկայով, օրինակներ էին բերվում, որ նախորդ տարվա հունվար ամսվա նկատմամբ այս հունվարին արդեն երկու անգամ գնի բարձրացումը է եղել»,- ասաց նախարարն ու հավելեց ՝ հնարավոր են որոշ ապրանքների գների փոփոխություններ։
«Եթե որևէ դեպքում ՏՄՊՊՀ-ն նկատի, որ առանձին տնտեսվարող սուբյկետներ, օգտվելով իրավիճակից, չարաշահում են իրենց դիրքերը, ապա այն ունի բավարար գործիքներ նման երևույթները կանխելու համար»,- ասաց նա։
Նշենք, որ նախկինում հնդկաձավարի 1 կգ-ն տատանվում էր 300-ից 350-ի սահմանում, իսկ հիմա կան խանութներ, որտեղ 800-ից 850 դրամ է։ Տիգրան Խաչատրյանը նկատեց, թե այս պահին խուճապի մատնվելու կարիք չկա։
«Կլինեն որոշակի գնային տատանումներ, պետք է դրանց հանգիստ վերաբերվել, եթե մենք տեսնում ենք, որ ոսպի ու հնդկաձավարի գները բարձրանում են, ապա սպառողներս կարող ենք ընտրել դրա փոխարինիչները»,- ընդգծեց նա։

845f9b4a88440ae080c497c66fb8d3ff
Подорожание продовольственных товаров может быть обусловлено двумя обстоятельствами: первое в том, что логистические связи нарушены, второе – на рынке произошло изменение цен.
Об этом на созванной в Правительстве пресс-конференции сказал министр экономики Тигран Хачатрян. Он отметил, что большинство импортируемых в Армению товаров поступают через иранскую и грузинскую границу, а как известно, недавно в Ларсе были скопления, обусловленные погодой, что могло привести к повышению цен.
«Когда мы на прошлой неделе провели обсуждение с организациями, представляющими частный сектор, было пояснение, что цены на гречку стали повышается в России до распространения коронавируса. Это обусловлен рынком, приводились примеры, что по сравнению с январем прошлого года в январе этого года уже дважды было повышение цены», - сказал министр, добавив: возможны изменения цен на некоторые товары.
Отметим, что ранее 1 кг гречки колебался в пределах от 300 до 350-и, а сейчас есть магазины, где от 800 до 850 драмов. Тигран Хачатрян отметил, что на данный момент не нужно поддаваться панике.
«Будут некоторые ценовые колебания, нужно спокойно к ним относиться, если мы видим, что цены на чечевицу и гречку повышаются, потребители могут выбрать в замен им что-то другое», - подчеркнул он.