Հարցազրույց Քաղաքականություն Տնտեսություն
- Պարոն Մանուկյան, թեև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ այս շաբաթ քննարկել է Ռուսաստանից ստացած գազի գնի բարձր լինելու հարցը, և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ռուսական «Գազպրոմ» ընկերությանն առաջարկել էր գազի գնի նվազման շուրջ բանակցություններ սկսել, Հայաստանում այդ ընկերության դուստր ձեռնարկություն «Գազպրոմ Արմենիան» հայտարարել է, որ մտադիր է թանկացման հայտ ներկայացնել: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս հակադիր քայլերը:
- Նախ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում դեռ գները թանկացնելու վերաբերյալ հայտ չկա: Կա ընդամենը «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության  հայտարարությունը, թե մտադիր են դիմել գների վերանայման համար: Բայց հիշեցնեմ, որ դեռևս դեկտեմբերին կառավարությունը հայտարարել էր, որ մինչև ապրիլի 1-ը Հայաստանում գազի գնի փոփոխություն չի լինելու: Այսինքն ապրիլի 1-ից պետք է հին պայմանավորվածությունները ավարտվեին, նոր գների շուրջ բանակցությունները սկսվեին: Բայց եթե «Գազպրոմ Արմենիան» դիմի ՀԾԿՀ, դա միանշանակ գների թանկացում չի նշանակի: Իսկ եթե բավարարվի հայտը, 36 տոկոս թանկացում կլինի սոցիալապես անապահով խավի համար, որն օգտագործում է տարեկան մինչև 600 խորանարդ մետր գազ: Դա նրանց համար ծանր հարված կլինի: Այս խավն օգտագործում է շատ քիչ ծավալ, ՀՀ եկած գազի մինչև 2 տոկոսը և գումարային առումով ընկերությունն այդ թանկացումից գրեթե ոչինչ չի շահի:
Մոտ 17 տոկոս թանկացում կլինի նաև 10 հազար խորանարդ մետրից ավելի օգտագործող տնտեսվարողների համար` մասնավորապես արտադրության և ԱԳԼՃԿ-ների համար: Սա, անշուշտ, վնաս է բերելու արտադրությանը և գազով աշխատող մեքենաների վարորդներին: Արտադրողները սպառում են ՀՀ մտնող գազի 10-12 տոկոսը: Նրանց մոտ տեղի կունենա թանկացում, ինչն առանց այդ էլ այս ճգնաժամային իրավիճակում, երբ կորոնավիրուսի պատճառով աշխատողների կրճատումներ են լինում, կրկնակի հարված կլինի: Ծանր հարված կլինի նաև գազով էլեկտրաէներգիա արտադրողների համար` ՀՀ մտնող գազի մոտ 22-23 տոկոսն էլայդ ոլորտն է սպառում: Նրանց  մոտ էլ թանկացում կլինի: Բայց հանուն ճշմարտությանը պետք է ասել, որ գազը մի փոքր էժանանալու է շարքային սպառողների` մոտ 800 հազար ընտանիքների համար, որոնք 10 հազար խորանարդ մետրից քիչ, բայց 600 խորանարդ մետրից ավելի են օգտագործում:
- Իսկ ո՞րն է տրամաբանությունը, որ «Գազպրոմ Արմենիան» ցանկանում է գազը թանկացնել ամենաանապահով խավի համար:
- Չեմ կարող ասել, բայց ակնհայտ է, որ գազի գնի թանկացումը խստագույնս վնասելու է ՀՀ տնտեսությանը: Որքան հասկանում եմ, նաև Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենոյի հետ քննարկել են ԵՏՄ երկրների հետ գազի գինը սահմանին չթանկացնելու միասնական քաղաքականության հարցը: ՀՀ իշխանությունները պիտի փորձեն էժանացման ճանապարհով գնալ` ելնելով նոր իրավիճակից: Աշխարհի ղեկավարները խոշոր 20-յակի օնլայն հավաքի ժամանակ պայմանավորվել են բաց պահել բոլոր երկրների միջանցքները, որպեսզի որևէ երկիր կենսական անհրաժեշտության ապրանքների ներմուծման ու արտահանման դեպքում չտուժի: Գազի գնի դեպքում լուրջ կռիվ տալու խնդիր կա, հակառակ պարագայում ՀՀ տնտեսությունը շատ ծանր խնդիրների առաջ է կանգնելու:
- Բայց ՌԴ-ն գազի որպես քաղաքական գործոն է օգտագործում, և տնտեսական փոխկապակցված գործոնները, այդ թվում նավթի գների անկումը երբեմն դեր չեն ունենում:
- Ճիշտ է: Բայց զուտ ՌԴ տնտեսության շահերից ելնելով, նրանք էլ ցանկանում են իրենց տնտեսությունը հեռու պահել ցնցումներից: Բայց այստեղ հակառակ հարցն է առաջանում` բա մեր ռազմավարական գործընկերությո՞ւնը, բա միասնական տնտեսական համակարգում գտնվե՞լը: Սրանք փաստեր են, և ՌԴ-ն պետք է նման հարաբերությունների մեջ գտնվող երկրների հետ այլ քաղաքականություն վարի: Պետք է լուրջ բանակցություններ վարվեն, բացի այդ ՀԾԿՀ-ը պետք է մերժի այդ առաջարկը, որպեսզի մեր երկրի տնտեսությանը զերծ պահի նոր ցնցումներից:
- Բանակցությունները վարվում են 2019 թվականից: Փաստորեն հաջողություն չի՞ գրանցվել, որ բարձրացման հայտ է ներկայացվում:
- Այնպես չէ, որ լրիվ ձախողումներ են գնացել, հատկապես որ 2019թ. սահմանին գազը 15 դոլարով թանկացավ, բայց բաժանորդների համար մնաց նույնը: «Գազպրոմ Արմենիան» իր հաշվից է նվազեցրել:
- Նախկինում երբ Դուք ԱԺ-ում գազային հանձնաժողովի անդամ էիք, պնդում էիք, որ 20-25 տոկոսով էժանացնելու տեղ ունի:
- Իհարկե: Բայց ես ասում եմ, որ գոնե այս փուլում կանխել թանկացումը, հետո նոր քննարկել նվազեցման հարցը` բարեգործությունների, աշխատակիցների բարձր աշխատավարձերը, կորուստները և այլ շռայլ ծախսերը նվազեցնելու հաշվին: Ասեմ նաև, որ փորձը ցույց է տվել, որ 10-15 տոկոս թանկացումը բերում է գազի սպառման 5-6 տոկոս կրճատման: Այսինքն «Գազպրոմ Արմենիան» պետք է հասկանա, որ թանկացումը իր ներկրման ծավալների կրճատմանն է բերելու, և գումարային առումով իրենք ոչինչ չեն շահելու: Իսկ որոշ տեղերում էլ մարդիկ հրաժարվելու են գազ օգտագործելուց` անտառ կկտրեն և փայտ կվառեն, ինչը նախկինում արել են:

Интервью Политика Экономика
- Господин Манукян, несмотря на то, что премьер-министр Никол Пашинян на этой неделе обсудил с президентом Беларуси Александром Лукашенко вопрос высокой цены на полученный из России газ, и вице-премьер Мгер Григорян предложил российской компании «Газпром» начать переговоры по снижению цены на газ, дочерняя компания этой организации в Армении «Газпром Армения» заявила, что намерена подать заявку на подорожание. Как вы оцениваете эти противоположные шаги?
- Во-первых, в комиссии, регулирующей Общественные услуги, пока нет заявки о повышении цен. Есть всего лишь заявление компании «Газпром Армения» о том, что они намерены обратиться за пересмотром цен. Но напомню, что еще в декабре правительство заявила, что до 1-го апреля в Армении цена на газ не изменится. То есть с 1-го апреля должны были завершиться старые договоренности, начаты переговоры по новым ценам. Но если «Газпром Армения» обратится в КРОУ, это не будет однозначно означать повышение цен. А если иск будет удовлетворен, будет 36-процентное подорожание для социально неимущего слоя, который использует до 600 кубометров газа в год. Это будет для них тяжелым ударом. Этот слой использует очень небольшой объём, до 2% поступающего в РА газа, и суммарно компания почти ничего не выиграет от этого подорожания.
Будет подорожание приблизительно на 17% также для хозяйствующих субъектов, использующих более 10 тысяч кубометров. Это, бесспорно, нанесет ущерб производству и водителям автомобилей, работающих на газе. Производители потребляют 10-12% поступающего в РА газа. У них произойдет подорожание, что в и без того кризисной ситуации, когда из-за коронавируса происходят сокращения сотрудников, будет двойным ударом. Будет тяжелый удар и для производителей электроэнергии посредством газа, около 22-23% поступающего в Армению газа потребляет эта сфера. У них также будет подорожание. Но правды ради нужно сказать, что газ немного подешевеет для рядовых потребителей – около 80 тысяч семей, которые используют меньше 10 кубометров, но больше 600 кубометров.
- А какова логика того, что «Газпром Армения» хочет повысить цену на газ для самого неимущего слоя.
- Не могу сказать, но очевидно, что повышение цены на газ строжайшим образом нанесет ущерб экономике РА. Насколько я понимаю, с президентом Беларуси Александром Лукашенко также обсуждали вопрос единой политики неповышения цен на газ на границе со странами ЕЭАС. Власти РА должны пытаться пойти по пути удешевления, исходя из новой ситуации. Мировые лидеры во время онлайн собрания крупной двадцатки договорились оставить открытыми коридоры всех стран, чтобы ни одна страна не пострадала в случае импорта и экспорта товаров первой необходимости. В случае цены на газ нужно вести серьезную битву, в противном случае экономика РА встанет перед очень тяжелыми проблемами.
- Но РФ использует газ в качестве политического фактора, и взаимосвязанные экономические факторы, в том числе падение цен на нефть, иногда не играют роли.
- Правильно. Но исходя чисто из интересов экономики РФ, они также хотят удержать свою экономику от потрясений. Но здесь возникает обратный вопрос: а наше стратегическое партнерство, а нахождение в единой экономической системы? Это факты, и РФ должна вести иную политику с теми странами, с которыми она находится в подобных отношениях. Должны вестись серьезные переговоры, кроме того КРОУ должна отклонить это предложение, чтобы удержать экономику нашей страны от новых потрясений.
- Переговоры ведутся с 2019 года. Фактически не было достигнуто успеха, что подается заявка на повышение?
- Не то, чтобы были полные провалы, тем более, что в 2019г. газ на границе подорожал на 15 долларов, но для абонентов он остался тем же. «Газпром Армения» снизил за свой счет.
- Ранее, когда вы были членом газовой комиссии в НС, вы утверждали, что будет иметь место удешевление на 20-25%.
- Конечно. Но я говорю, что хотя бы на этом этапе нужно предотвратить подорожание, только потом обсуждать вопрос удешевления – за счет благотворительности, высоких зарплат сотрудников, снижения потерь и прочих расточительных расходов. Также скажу, что опыт показал, что подорожания на 10-15% приводят к сокращению потребления газа на 5-6%. То есть «Газпром Армения» должен понимать, что подорожание приведет к сокращению его объёмов импорта, и в суммарном плане они ничего не выиграют. А в некоторых местах люди откажутся от использования газа: будут рубить деревья и жечь дрова, как они делали раньше.