Ինչ հեղափոխություններ էլ լինեն,թատրոնը կմնա թատրոն․ Հակոբ Ղազանչյան
Այսօր Թատրոնի միջազգային օրն է և «Ա1+»-ը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ, Հ. Պարոնյանի անվան Երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հակոբ Ղազանչյանի հետ:
– Պարոն Ղազանչյան,այսօր, մարտի 27-ին՝ Թատրոնի միջազգային օրը, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում պետք է կայանար ՀԹԳՄ «Արտավազդ» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որն, ի դեպ նշում է քսանամյակը և նվիրված է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանի հիշատակին։ Հասկանալի է, որ «Արտավազդ»-ը, մյուս բոլոր միջոցառումների ճակատագրին արժանացավ և տեղափոխվեց անորոշ ժամանակով:
– Այսօր, ցավոք, ոչ ոք չի կարող կռահել, թե երբ կանցնենք բնականոն աշխատանքի: Իհարկե տխուր է, որ այսպես եղավ, որ մեր տոնը, որին սպասում էինք մի ամբողջ տարի, համընկավ այս ժամանակների հետ, բայց ողջ քաղաքակիրթ մարդկությունն է այս վիճակում, մենք էլ մասնիկն ենք կազմում այդ քաղաքակիրթ մարդկության և պետք է որոշակի կանոնների ենթարկվենք, որպեսզի գոնե հետագայում կարողանանք առողջ աշխատենք, մեր գործը շարունակենք:
Փառատոնն ամեն դեպքում տեղի կունենա, մենք պատրաստ ենք: Փորձագետների խումբը 40-ից ավել ներկայացում է դիտել արդեն, մնացել է չորս ներկայացում նայի և մենք քվեարկության փուլը անցած աշխատանքները կհրապարակենք, կտանք մեր եզրակացությունը: Տեխնիկապես պատրաստ ենք: Այս տարի շատ շքեղ ենք տոնելու «Արտավազդ»-ը, քանի որ փառատոնի 20-ամյակն է:
Շնորհակալ ենք քաղաքապետարանին, Հայկ Մարությանին, որ այս տարի աջակցեց միջոցառմանը, որպեսզի այն շատ ավելի շքեղ ֆորմատով կարողանա ներկայանալ, քան մինչ այդ էր: Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Ազգային օպերայի և բալետի թատրոնում մենք պետք է իրականացնենք միջոցառումը: Տեսնենք, որքան կտևի այս արհավիրքը, հույս ունենք՝ ոչ շատ երկար, հույս ունենք, որ, այնուամենայնիվ, մարդկությունը կառնի իր դասերը, կդիմակայի վիրուսին, կգա ժամանակը և մենք կսկսենք նորմալ աշխատել և ստեղծագործել:
- On-Line հարթակն այսօր գերիշխում է և մշակույթն էլ կարծես, գնում է դեպի նոր տիրույթներ: Թատրոնի հեռանկարն ինչպիսի՞ն եք տեսնում:
- Թատրոնն իր ստեղծման օրից, սկսած անտիկ ժամանակներից մինչև մեր օրերը կա և կլինի: Պրոֆեսիոնալ թատրոնին ոչինչ չի սպառնում: On-Line հարթակները ընդամենը ժամանակի պահանջներից բխող միջոցառումներ են, ինչին անձամբ ես և ոչ միայն ես, այլև ողջ պրոֆեսիոնալ աշխարհը դեմ է, որովհետև թատրոնը մնում է թատրոն: Դերասանի և հանդիսատեսի անմիջական կապը մեր հաջողության գրավականն է, դերասանը պետք է տեսնի հանդիսատեսի աչքերը, հանդիսատեսը պետք է տեսնի դերասանի աչքերը: Դա կարևորագույն պայման է: Ինչ հեղափոխություններ էլ լինեն, ինչ տեխնոլոգիական նվաճումներ էլ լինեն, թատրոնը կմնա թատրոն, թատրոնը կմնա որպես մշակույթի տեսակ, որը հավերժ է և կրկնում եմ, ոչ մի զարգացումներ, ոչ մի նվաճումներ տեխնոլոգիական աշխարհում չեն կարող թատրոնին զրկել իր անմիջական հանդիսատեսից:
–Ձեր կարծիքով, ի՞նչ պիեսներ պետք է բեմադրվեն այս արհավիրքից դուրս եկած մարդկանց համար, փիլիսոփա-խոհական, թե՞ ավելի «դյուրամարս» ժանրի: Ինչպիսի՞ն կլինի պահանջարկը:
– Առաջ վազել այս հարցերում հարկավոր չէ: Ես կարծում եմ, որ համամարդկային թեմաները միշտ արդիական կլինեն, և ամեն ժամանակ կպահանջի իր հերոսին, իր տեսակին: Աշխարահռչակ պիեսները, դասականների գործերը յուրաքանչյուր ժամանակաշրջանում նորովի կբացահայտվեն, և կներկայացվեն հանդիսատեսին: Ես անձամբ բեմադրում եմ այն, ինչ ինձ դուր է գալիս: Ժամանակն էլ իր հերթին կթելադրի, թե ինչ նորմերով մենք պետք է ապրենք, ինչ բեմադրենք:
– Պարոն Ղազանչյան ինչ կասեք ժամանակավոր On-Line հարթակում ներկայացվող բեմադրությունների մասին: Կա՞ արդյոք պահանջարկ, ո՞րքան են դիտումները:
– Բոլոր թատրոնները, այդ թվում նաև մենք, ինչ-որ բան անում են: Անձամբ մենք ցուցադրում ենք արդեն տեսագրված ներկայացումները: Դա ժամանակի պահանջն է: Երեք օր առաջ Հակոբ Պարոնյանի թատրոնի խաղացանկից մի ներկայացում ցուցադրեցինք, որը 2000-ից ավել դիտում ունեցավ: Այնպես որ, պահանջարկը կա: Ընդհանուր առմամբ, ես լավատես եմ և համոզված եմ, որ շատ շուտով այս դժվար ժամանակները կանցնեն, հանդիսատեսը կգա թատրոն և այստեղ կդիտի մեր ներկայացումները:

Даже в эпоху новых технологий театр останется разновидностью культуры: А. Казанчян
Сегодня Международный день театра и «А1+» провел телефонный разговор с председателем Союза театральных деятелей Армении, главным режиссером Театра музыкальной комедии имени А. Пароняна, заслуженным деятелем искусств РА Акопом Казанчяном.
– Господин Казанчян, сегодня, 27-го марта, в Международный день театра, в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиарова должно было состояться ежегодное награждение СТДА «Артавазд», которой кстати отмечает двадцатилетие и посвящен памяти народного артиста РА Ерванда Казанчяна. Понятно, что «Артавазд» удостоился судьбы всех остальных мероприятий и был перенесен на неопределенный срок.
– Сегодня, к сожалению, никто не может предсказать, когда мы перейдем к нормальной работе. Конечно, печально, что случилось так, что наш праздник, которого мы ждали весь год, совпал с этими временами, но все цивилизованное человечество находится в этом состоянии, мы составляем часть этого цивилизованного человечества и должны подчиняться неким правилам, чтобы хотя бы в дальнейшем могли здоровыми работать, продолжать наше дело.
Фестиваль в любом случае состоится, мы готовы. Группа экспертов уже просмотрела более 40-а представлений, осталось, чтобы посмотрела четыре представления, и мы опубликуем работы, прошедшие этап голосования, дадим наше заключение. Технически мы готовы. В этом году мы очень помпезно отметим «Артавазд», поскольку это 20-летие фестиваля.
Мы благодарны мэрии, Айку Марутяну, что в этом году содействовал мероприятию, чтобы он мог предстать в более роскошном формате, чем было до того. В Национальном театре оперы и балета имени Александра Спендиарова мы должны провести мероприятие. Посмотрим, сколько продлится это бедствие, надеемся, что не очень долго, надеемся, что тем не менее, человечество почерпнет свои уроки, противостоит вирусу, наступит время и мы начнем нормально работать и творить.
-  Сегодня преобладает On-Line среда, и культура также, похоже, движется в новые области. Каковой вы видите перспективу театра?
-  Театр со дня своего создания, с античных времен до наших дней есть и будет. Профессиональному театру ничего не угрожает. On-Line платформы – это всего лишь мероприятия, вытекающие из требований времени, чему я и не только я, но и весь профессиональный мир против, потому что театр остается театром. Непосредственная связь между актером и зрителем – залог нашего успеха, и актер должен видеть глаза зрителя, зритель должен видеть глаза актера. Это – важнейшее условие. Какие бы ни были революции, какие бы ни были технологические достижения, театр останется театром, театр останется видом культуры, который вечен и повторяю, никакие события, никакие достижения в техническом мире не могут лишить театр его непосредственных зрителей.
–Какие пьесы, по Вашему, должны быть поставлены для людей, переживших бедствие – философские или более «легкоперевариваемого» жанра? Каков будет спрос?
– Забегать вперед в этих вопроса невозможно. Я думаю, что общечеловеческие темы всегда будут актуальны, и каждое время будет требовать своего героя, свой тип. Всемирно известные пьесы, произведения классиков будут по-новому раскрываться  и представляться зрителям в каждый период. Лично я ставлю то, что мне нравится. Время же в свою очередь продиктует, по каким нормам мы должны жить, что ставить.
– Господин Казанчян, что вы скажете о постановках, представляемых на временной On-Line платформе? Есть ли спрос, сколько просмотров?
– Все театры, в том числе и мы что-то делаем. Лично мы демонстрируем уже записанные представления. Это – требование времени. Три дня назад мы показали один спектакль из репертуара театра Акопа Пароняна, у которого было свыше 2000 просмотров. Так что спрос есть. В общей сложности, я – оптимист, и уверен, что очень скоро трудные времена пройдут, зрители придут в театр, и будут здесь смотреть наши представления.
– Спасибо, г-н Казанчян за телефонный разговор. В очередной раз поздравляю Вас с профессиональным праздником.