Մարդիկ չեն կարողանում կտրվել լրահոսից․ մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե գլոբալ նայենք՝ ամբողջ աշխարհում կտրուկ մի քանի բան է աճել։ Տեսանյութերի դիտումը՝ պայմանավորված մի քանի բանով․ առաջինը, որ կրթությունն ամեն տեղ է անցնում հեռավար, պյուս դրան՝ աշխատանքը, և այդ ամենն արվում են մի քանի հարթակների, տեսազանգերի միջոցով»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց մեդիափորձագետ, ԵՊՀ Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի դասախոս Սամվել Մարտիրոսյանը՝ անդրադառնալով համացանցի նկատմամբ հետաքրքրությանը՝ պայամավորված կորոնավիրուսի վիճակով։
Ըստ մեդիափորձագետի՝ կտրուկ աճել է նաև նորությունների դիտումների թիվը, տեսանորությունների դիտումների թիվը, և երրորդը՝ շատացել են ֆիլմերի օնլայն դիտումները։
Հիմնական հարթակները («Յութուբը», «Նեթֆլիքսը», «Ֆեյսբուքը» և այլն), ըստ Մարտիրոսյանի, նվազեցրել են տեսանյութերի որակը՝ ծանրաբեռնվածությանը դիմանալ կարողանալու համար։
«Եթե նայենք Հայաստանին, առանձնապես տարբերություն չկա։ Բնականաբար եթե «Գուգլ»-ում նայեք՝ թիվ մեկ թեման կորոնավիրուսն է։ Եթե նայենք այլ թեմաներին, ապա հեռավար ուսուցման հարթակների և սերիալների դիտումներն են շատ (չնայած սերիալների դիտումները միշտ էլ շատ են եղել), և հիմա ավելի շատ կնայեն, որովհետև ազատ ժամանակն ավելի շատ է։ Սրան պլյուս օնլայն առևտուրն է կտրուկ աճել, և շատ սպեցիֆիկ աճեր կան։ Օրինակ՝ «Պոռնհաբ» պոռնոկայքն ուժեղ մարքեթինգային թիմ ունի, և սկզբում Իտալիայի համար անվճար դարձրեց նախկինում վճարովի բաները։ Հիմա էլ ամբողջ աշխարհին է առաջարկում։ Բավականին լուրջ դիրքեր են գրավում, Հայաստանի դեպքում մյուս ամսվա կտրվածքով կտեսնենք, բայց ենթադրում եմ, որ այս հարցում աշխարհից ետ չենք ընկնի»,- շարունակեց նա։
Վերջինիս խոսքերով՝ համաշխարհային մակարդակով ցանցային հարձակումների աճ կա, կիբերկրիմինալը հիմա դուրս է եկել «որսի», քանի որ առցանց առևտուրը շատացել է, և բնականաբար հետաքրքրությունը դեպի այդտեղ շատ է, ցանցից շատ են օգտվում մարդիկ, էմոցիոնալ ֆոնն է շատ, մարդիկ վախեցած են, զգացմունքային են ամեն ինչ ընկալում, մեծ աճ կա խաբեությունների։
«Նաև թիրախավորվում են հայերը։ Հայալեզու պրոֆիլներ կան, Հենրիխ Մխիթարյանի նկարներով մրցույթներ, «Հայփոստ»-ի անունից։ Ադրբեջանցիները փորձում են ինչ-որ բաներ անել՝ հիմնականում կոտրելով հայ օգտատերի հաշիվները, փորձում են նրանց անունից խուճապային լուրեր տարածել, իրենց միշտ խառը վիճակներից փորձում են օգտվել, խուճապային թեմաներ են ընտրում, հայալեզու»,- մանրամասնեց նա։
Անդրադառնալով, թե համացանցում որ ֆիլմն է Հայաստանում ամենաշատը տարածում գտել, մեդիափորձագետը նշեց՝ ԱՄՆ 2011 թվականի արտադրության «Վարակում» ֆիլմը։
Առցանց ընթերցանության տարածման մասով Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց․
«Վիճակագրություն չկա։ Բայց ֆեյսբուքյան հարցումները, գրառումները ցույց են տալիս, որ մարդիկ որոնում են գրադարաններ, օնլայն կուրսեր, այնպես որ սա ազդեցութուն կունենա կրթական տեսանկյունից։ Բայց կարող է նաև, որ մարդ շատ ուզի կրթվել, բայց ծանր վիճակներում մի քիչ հիպնոզային էֆեկտներ է տալիս, մարդիկ չեն կարողանում կտրվել լրահոսից»։
Այսինքն, ըստ փորձագետի, մարդիկ ասում են՝ «մի հատ օնլայն կուրս գտնեմ-սովորեմ, բայց մտնեմ մի հատ նորությունները կարդամ», կարդում է, հետո մի հատ էլ է կարդում, հետո տեսնում է, որ քնելու ժամն է եկել և այդպես ամեն օր․ «Այս էֆեկտը բավականին ուժեղ է, և պետք է ինքդ քեզ կտրես լրահոսից»։
Ցանցային ահաբեկչության մասով՝ Սամվել Մարտիրոսյանն ասաց, որ այն երկար ժամանակ գոյություն ունի։
«Հիմա այնպիսի ժամանակներ են, որ ահաբեկչությունը հնարավոր է ֆիզիկապես էլեկտրահամակարգերի շարքից հանելու մասով, մյուսը՝ տեղեկատվական ահաբեկչությունն է, երբ կարող ես մի ամբողջ երկրում խուճապ առաջացնել։ Կեղծ լուրեր են տարածում՝ օգտվելով օրինակ՝ հայկական պրոֆիլներից․ դա տեղեկատվական ահաբեկչության տեսակ է։ Հետևանքները չեն երևում, որովհետև մեր բնակչությունը սկսել է այդ բաները հասկանալ, ձեռագիրը զգում է, քիչ մարդ կա, որ ռեալ հավատում է։ Բայց տեսականորեն այնպիսի վիճակ է, որ դա հնարավոր է։ Ես, իհարկե, բացարձակ չեմ ողջունում այս գրաքննությունը, որ հիմա կա, բայց տեսականորեն ինքն արտակարգ դրության պայմաններում մտցվում է նմանատիպ բաներից խուսափելու համար»,- եզրափակեց մեդիափորձագետը։

Люди не могут оторваться от новостной ленты: медиаэксперт Самвел Мартиросян
Поддержи А1+!«Если посмотреть глобально, во всем мире резко возросло несколько вещей. Просмотр видеоматериалов, в связи с несколькими вещами: во-первых, что образование везде становится дистанционным, плюс работа, и все это делается посредством нескольких платформ, видеозвонков», - в беседе с «А1+» сказал медиаэксперт, преподаватель Кафедры прикладной социологии ЕГУ Самвел Мартиросян, обратившись к интересу к интернету, обусловленному ситуацией с коронавирусом.
По словам медиаэксперта, резко возросло также число просмотров новостей, число просмотров видеоновостей, и в третьих, увеличились просмотры фильмов онлайн.
Основные платформы («Ютуб», «Нетфликс», «Фейсбук» и др.), по мнению Мартиросяна, снизили качество видеоматериалов, чтобы выдержать нагрузку.
«Если посмотреть на Армению, особой разницы нет. Разумеется, если смотреть «Гугл», тема номер один – коронавирус. Если посмотреть на другие темы, то просмотры дистанционных обучающих платформ и сериалов много (несмотря на то, что просмотров сериалов всегда было много), и сейчас будут смотреть еще больше, потому что больше свободного времени. Плюс к этому резко возросла онлайн торговля, и есть очень специфические росты. К примеру, у порносайта «Порнхаб» сильная маркетинговая команда, и сначала он сделал для Италии бесплатным то, что ранее было платным. Теперь предлагает всему миру. Они занимают достаточно серьезные позиции, в случае Армении посмотрим в разрезе следующего месяца, но предполагаю, что в этом вопросе мы не отстанем от мира», - продолжил он.
По словам последнего, на мировом уровне есть рост сетевых атак, сейчас вышел «на охоту» киберкриминал, поскольку возросла онлайн торговля, и разумеется к ней большой интерес, люди много пользуются сетью, большой эмоциональный фон, люди напуганы, все воспринимают эмоционально, большой рост обмана.
«Также мишенью становятся армяне. Есть профили на армянском языке, конкурсы с фотографиями Генриха Мхитаряна, от имени «Айпоста». Азербайджанцы пытаются что-то сделать, в основном взламывая счета армянских пользователей, пытаются от их имени распространять слухи с паникой, пытаются воспользоваться их всегда сложными ситуациями, выбирают панические темы, на армянском языке», - детализировал он.
Обратившись к тому, какой фильм нашел наибольшее распространение в интернете в Армении, медиаэксперт отметил: американский фильм «Заражение» 2011 года.
По части онлайн-чтения Самвел Мартиросян сказал:
«Статистики нет. Но опросы, записи в фейсбук показывают, что люди ищут библиотеки, онлайн курсы, так что это будет иметь влияние с образовательной точки зрения. Но может также, что человек очень захочет получить образование, но в тяжелых ситуациях немного дает гипнотический эффект, люди не могут оторваться от новостной ленты».
То есть, по мнению эксперта, люди говорят: «найду онлайн-курс, буду учиться, но зайду почитаю новости», читает, потом снова читает, потом видит, что пора спать, и так каждый день: «Этот эффект достаточно силен, и ты должен сам оторваться от новостной ленты».
По части сетевого терроризма Самвел Мартиросян сказал, что он давно существует.
«Сейчас такие времена, что терроризм возможен по части выведения из строя электросистем физически, другой – информационный терроризм, когда можешь вызвать панику по всей стране. Распространяют фейковые новости, пользуясь, к примеру, армянскими профилями, это – разновидность информационного терроризма. Последствия не видны, потому что наше население начало понимать эти вещи, чувствует почерк, мало кто реально верит. Но теоретически такая ситуация, что это возможно. Я, конечно, абсолютно не приветствую эту цензуру, которая есть сейчас, но теоретически она вводится в условиях чрезвычайного положения во избежание подобных вещей», - заключил медиаэксперт.