Պաշտոնական. Տոկիո-2020 օլիմպիական խաղերը մեկ տարով կհետաձգվեն
Աջակցիր «Ա1+»-ին2020թ Օլիմպիական խաղերը կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով կկայանան մեկ տարի անց, 2021թ ամռանը: Այդ մասին հայտնում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը և Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն այսօր հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ համաձայնության են եկել խաղերը հետաձգել մեկ տարով: Որոշվել է այն անցկացնել ամենաուշը 2021թ ամռանը: ՄՕԿ-ը նաև հայտնում է, որ խաղերը կկրեն նույն անվանումը՝ 2020թ Օլիմպիական խաղեր:
Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի կամզմկոմիտեն մարտի 30-ին Տոկիոյում կանցկացնի գործադիր կոմիտեի նիստ, որի ժամանակ կորոշվեն հետագա անելիքները: Հավելենք, որ երեք երկրներ՝ Կանադան, Ավստրալիան և Նորվեգիան, հայտարարել էին օլիմպիական խաղերը բոյկոտելու մասին, եթե այն չհետաձգվեր ՄՕԿ-ի կողմից:
Հիշեցնենք, որ կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով մեկ տարով հետաձգվել է նաև ֆուտբոլի Եվրոպայի 2020թ առաջնությունը:

Официально: Олимпийские игры Токио-2020 будут перенесены на один год
Поддержи А1+!Глава Международного олимпийского комитета Томас Бах и премьер-министр Японии Синдзо Абэ сошлись во мнении, что летние Олимпийские игры в Токио нужно перенести на 2021 год, передает РИА новости.
"В нынешних обстоятельствах и на основе информации, предоставленной сегодня ВОЗ, президент МОК и премьер-министр Японии пришли к выводу, что Олимпиада в Токио должна быть перенесена на дату после 2020 года, но должна состояться не позже лета 2021 года", — говорится в сообщении на сайте МОК.
Ранее Абэ обратился к Баху с предложением о переносе, подчеркнув, что речь об отмене Олимпиады не идет.
"Исходя из соображений, чтобы атлеты пришли к Олимпиаде в наилучшей форме, а для зрителей это были безопасные соревнования, мы предложили рассмотреть вопрос о том, чтобы отложить Олимпиаду примерно на год", — сказал Абэ.