WCoBDYoGNO6IoovX79WhyhgjpX
ԵՊՀ Փիլիսոփայության պատմության ամբիոնի ասիստենտ, կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանը կարծում է՝ մեր կրթական համակարգը պատրաստ չէր այս իրավիճակին։
Անդրադառնալով հեռավար կրթությանը, որն անհրաժեշտ է դարձել կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակում՝ նա նշում է՝ մյուս կողմից էլ ժամանակ չկա, որ այս իրավիճակներում ասես՝ «լավ, դուք մի ամիս սպասե՛ք, մինչև մի բան կսարքենք»։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Սերոբ Խաչատրյանն ասաց՝ սա էր պատճառը, որ այսպես հախուռն կերպով սկսեցին․ ով ինչպես կարող էր, անցկացրեց հեռահար դասընթացներ, ով ինչ կարող էր, ինչ հարթակի ծանոթ էր, ոմանք նոր բաներ սովորեցին, այսինքն՝ հախուռն գնաց։
«Մյուս կողմից որոշ հախուռն բաներ «Հ1»-ով էին ընթանում։ Այսինքն՝ նախկինում նկարված, մի քանի տարի առաջ նկարված դասեր հայտնվեցին նորից, առավոտյան 1 ժամ էլ թարմ դասեր են։ Այսինքն՝ մեկ այս պահին ունենք մի վիճակ, որ գնում են հախուռն դասեր։ Աշակերտների մի մասը դուրս է մնում այս ամեն ինչից մի քանի պատճառներով․ ոմանք համակարգիչ չունեն, ինտերնետ չունեն, կան ընտանիքներ, որ ունեն ընդամենը մեկ համակարգիչ, բայց ունեն 2-3 դպրոցական երեխա, և ընդամենը մեկ համակարգչով չեն կարող դասերին մասնակցել»,- նկատեց դասախոսը։
Կրթության փորձագետի խոսքերով՝ ունենք նաև շատ դեպքեր, որ այս գործընթացից դուրս է մնում երեխան, ընտանիքներ կան, որ ունեն տեխնիկական խնդիրներ՝ համակարգիչների մեջ տեղակայված ծրագրերը աշխատեցնելու համար, այսինքն՝ շատ բաներ մարդիկ չեն սովորում, բայց նաև որպես այդպիսին լիարժեք ուսումնական պրոցես շատ դեպքերում տեղի չի ունենում, շատ առարկաներ ընդհանրեպես դուրս են մնացել ուսումնական այս ընթացքից։
Նա նշեց՝ պարզ է, որ այս ուսումնական տարին լավագույն դեպքում մայիսից հնարավոր կլինի շարունակել, ուստի պետք է աշխատեցնել հեռուստադպրոցի մեխանիզմը։
«Այսինքն՝ հաշվի առնելով, որ «Հ1»-ը մաքսիմալ հասանելի է Հայաստանում (նույնիսկ անապահով ընտանիքներն ունեն «Հ1»-ի հասանելիություն), ուստի էկոնոմ ռեժիմով աշխատեցնել հեռուստադպրոցը։ Այսինքն՝ ամեն դասարանին հատկացվեր մեկ ժամ, և մեկ ժամվա ընթացքում տրվեին այդ օրվա հանձնարարականները, կարճ բացատրություններ՝ հատկապես այն առարկաների գծով, որոնք մի փոքր ավելի բարդ են։ Առաջադրանքներ տրվեին, հաջորդ օրը նոր առաջադրանքներ․ այդ ձևով ինչ-որ միասնական պրոցես տարվեր, և ուսուցիչներն էլ իրենց հերթին կարող էին օգնել աշակերտներին։ Իսկ ներկայիս ձևով անկազմակերպ են ընթանում դասերը, հաճախ այն, ինչ տեսնում են «Հ1»-ով անհրաժեշտ չէ»,- շարունակեց նա։
Կրթության փորձագետը նշեց, որ այսօր «Հ1»-ի եթերում հեռարձակվել է ճանապարհային երթևեկության մասին դաս, որն այս պահին ամենևին հրատապ չէ, և այս դեպքում խնդիր ունենք այն հանգամանքի հետ, որ 4-րդ, 9-րդ դասարանների հետ կապված լինելու են ավարտական ստուգատեսեր, ավարտական քննություններ, 12-րդ դասարանի ավարտական քննություններ, բուհերի ընդունելության քննություններ, և նաև լավ կլինի, որ այդ ուղղությամբ էլ աշխատանքներ տարվեն։
«Այսինքն՝ այդ դասարանները՝ 4-րդ, 12-րդ  և հատկապես 9-րդ դասարանները, համարվեն առաջնահերթություն, և հեռուստեսությամբ հատկապես այս դասարաններում սովորող երեխաներին օգնեն։ Կառաջարկեի քննական առաջադրանքերից հանվեն բոլոր այն թեմաները, որոնք այս 2-րդ կիսամյակին են վերաբերում, որովհետև աշակերտները լիարժեք չեն սովորել»,- ընդգծեց մասնագետը։
Հարցին, թե այս իրավիճակի ավարտից հետո ենթակառուցվածքային առումով ի՞նչ քայլեր պետք է արվեն, որպեսզի հեռահար կրթության բնագավառում այսպիսի բացերը լրացվեն, Սերոբ Խաչատրյանը պատասխանեց, որ այս պահը պետք է օգտագործել, որովհետև հիմա հետաքրքիր իրավիճակ է այն առումով, որ ուսուցիչները հետաքրքրված են, և այս դեպքերից կուզենան սովորել, իրենց համակարգչային գիտելիքները բարելավել։
«Եվ լավ կլիներ, որ այս պահն օգտագործելով՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը մեծ ուշադրություն դարձներ վերապատրաստումներին, նաև միջոցներ հայթայթվեին (չնայած՝ այս պահին բոլորս էլ, իհարկե, հասկանում ենք, որ տնտեսական հետևանքները շատ ծանր են լինելու) դպրոցների ենթակառուցվածքներն ուժեղացնելու համար։ Եթե օրինակ՝ մենք ամեն դասարանում ունենանք տեխնիկական սարքեր կամ շատ դասարաններում, բնականաբար ուսուցիչներն էլ շատ բաներ կսովորեն։ Այն, որ չունեն հմտություններ, պատճառներից մեկն էլ այն է, որ դպորցներում չկան բավարար տեխնիկական միջոցներ, ինտերնետ կապը լավ չէ և այլն։ Այսինքն՝ այս պահը պետք է օգտագործել ու ինտենսիվ ձևով աշխատել ուսուցիչների թվային գրագիտության վրա»,- եզրափակեց մասնագետը։

WCoBDYoGNO6IoovX79WhyhgjpX
Ассистент Кафедры истории философии ЕГУ, эксперт в области образования Сероб Хачатрян считает, что наша образовательная система была не готова к этой ситуации.
Обратившись к онлайн обучению, которое стало необходимым в ситуации, обусловленной коронавирусом, он отмечает: с другой стороны нет времени, чтобы сказать в этих ситуациях: «ладно, подождите месяц, пока мы что-нибудь устроим».
В беседе с «А1+» Сероб Хачатрян сказал: в этом причина того, что мы начали так спешно, кто как мог провел онлайн занятия, кто что мог, с какой платформой был знаком, некоторые изучили новое, т. е. пошло суматошно.
«С другой стороны, некоторые вещи появлялись и на «H1». К примеру, ранее снятые, год назад снятые занятия вновь появились, утром 1 час были свежие уроки. То есть у нас на данный момент имеется ситуация, когда идут смешанные занятия. Часть учеников выбывает из всего этого по нескольким причинам: у некоторых нет компьютеров, нет интернета, есть семьи, в которых всего один компьютер, но у них 2-3 ребенка школьного возраста, и они не могут участвовать в уроках посредством всего одного компьютера», - заметил преподаватель.
По словам эксперта в области образования, есть также множество случаев, когда ребенок выбывает из этого процесса, есть семьи, у которых есть технические проблемы: в компьютерах не установлены программы, т. е. многим вещам люди не учатся, но и как таковой полноценный образовательный процесс во многих случаях не происходит, многие предметы вообще выбыли из этого образовательного процесса.
Он отметил: ясно, что этот учебный год в лучшем случае будет возможно продолжить в мае, следовательно, нужно разработать механизм телешколы.
«То есть учитывая, что “H1” максимально доступен в Армении (даже у неимущих семей есть доступ к “H1”), следовательно нужно  заставить работать телешколу в эконом режиме. То есть каждому классу предоставить один час, и в течение часа должны быть даны задания на этот день, краткие объяснения, в особенности по тем предметам, которые немного сложнее. Были бы даны задания, на следующий день – новые задания, таким образом велся бы какой-то единый процесс и учителя в свою очередь могли бы помочь ученикам. А в нынешней форме уроки проходят не организованно, часто то, что видят по “H1” не является необходимым», - продолжил он.
Эксперт в области образования отметил, что сегодня в эфире “H1” транслировался урок о дорожном движении, что на данный момент отнюдь не является срочным, и в этом случае у нас есть проблема с тем обстоятельством, что в связи с 4-ми, 9-ми классами будут выпускные зачеты, выпускные экзамены, и было бы хорошо вести работы в этом направлении.
«То есть эти классы – 4-й, 12-й и в особенности 9-й классы, считались бы приоритетом, и телевидение помогало бы в основном учащимся этих классов. Я бы предложил убрать из экзаменационных заданий все те темы, которые относятся к этому 2-му полугодию, потому что ученики не учились полноценным образом», - подчеркнул специалист.
На вопрос, какие шаги должны быть предприняты в инфраструктурном плане после завершения этой ситуации, чтобы были восполнены такие пробелы в сфере онлайн образования, Сероб Хачатрян ответил, что нужно использовать этот момент, потому что сейчас интересная ситуация в том плане, что учителя заинтересованы, и захотят научиться, улучшить свои компьютерные навыки.
«И было бы хорошо, чтобы используя этот момент Министерство ОНКС обратило большое внимание переподготовкам, также достали бы средства (несмотря на то, что в настоящий момент все мы, конечно, понимаем, что экономические последствия будут очень тяжелыми) для усиления инфраструктур школ. Если б, к примеру, у нас в каждом классе были технические устройства или во многих классах,  разумеется учителя тоже многому бы научились. Одна из причин того, что у них нет навыков, заключается в том, что в школах нет достаточных технических средств, слабая интернет-связь и т. д. То есть этот момент нужно использовать и интенсивно работать над цифровой грамотностью учителей», - заключил специалист.