Ավստրալիան և Կանադան հրաժարվում են թիմ ուղարկել օլիմպիական խաղերին
Ավստրալիայի և Կանադայի ազգային օլիմպիական կոմիտեները հայտարարել են, որ թիմ չեն ուղարկի Տոկիոյում կայանալիք ամառային օլիմպիական խաղերին:
«Ավստրալիայի օլիմպիական կոմիտեն առցանց քննարկում է անցկացրել գործկոմի անդամների հետ և միաձայն եկել այն եզրակացության, որ հնարավոր չէ հավաքագրել բոլոր մարզիկներին օլիմպիական խաղերին մասնակցելու համար», - նշված է Ավստրալիայի ՕԿ-ի հայտարարության մեջ:
Կանադայի ԱՕԿ-ը դիմել է ՄՕԿ-ին, Պարալիմպիկ խաղերի կոմիտեին, Առողջապահության Համաշխարհային կազմակերպությանը և կոչ արել օլիմպիական խաղերը հետաձգել մեկ տարով:
«Կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման պայմաններում մեր մարզիկների և նրանց ընտանիքների համար կարևորը նրանց առողջությունն ու անվտանգությունն է: Վիրուսի տարածման դեմ պայքարը պետք է լինի մեր առաջնային գերակայությունը: Մենք գտնվում ենք համաշխարհային առողջական ճգնաժամի մեջ, որի հաղթահարումն ավելի կարևոր է, քան սպորտը», - Կանադայի օլիմպիական կոմիտեն այսպիսի գրառում է կատարել իր պաշտոնական կայքում:

Австралия и Канада отказываются отправлять команды на олимпийские игры
Поддержи А1+!Национальный олимпийский комитет Канады отказался отправлять свою сборную на Олимпийские игры в Токио.
Об этом сообщает НОК Канады. Сборная Канады не примт участия в Олимпийских играх в Токио из-за пандемии коронавируса. В сообщении НОК Канады подчеркивается, что он неоднократно просил МОК отложить игры. “Несмотря на возможные трудности с отсрочкой игр, нет ничего более важного, чем здоровье спортсменов”, - говорится в сообщении НОК Канады.
Ранее МОК заявил, что в ближайшие 4 недели примет окончательное решение по поводу возможного переноса Олимпиады.
XXXII летние Олимпийские игры пройдут в Токио. Они начнутся 24 июля и завершатся 9 августа. Около 11 тысяч спортсменов из 206 стран поборются в 33 видах спорта. Токио примет Олимпийские игры уже во второй раз после 1964 года.