«Իսկ ես ի՞նչ արեցի  իմ և իմ մերձավորների կյանքը վիրուսից ազատելու համար»
Կորոնավիրուսի բռնկմամբ պայմանավորված՝ 14-օրյա ինքնամեկուսացումը  դժվար է, սակայն այն կարելի է դիտարկել  որպես հնարավորություն՝  ինքակրթվելու համար: Իսկ փակ տարածությունից տագնապներ ունեցող անձիք կարող են հեռախոսով կամ առցանց  կապ հաստատել  հոգեբանի կամ հոգեթերապևտի հետ․  «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում  է «Ապագա» հոգեբանական ծառայության տնօրեն Արմեն Բեջանյանը։
Նա ճիշտ է համարում արտակարգ դրության հայտարարելը եւ ինքնամեկուսացման կոչերը։
«Իշխանությունների քայլերը  գնահատում եմ ադեկվատ և  խուճապ չառաջացնող։ Եթե մարդիկ թափանցիկ չաշխատեին, կմեղադրեինք, որ թափանցիկ չեն աշխատում: Սխալ մատուցված ինֆորմացիան ևս կարող է առաջացնել անհանգստություն, տագնապ, վերջնաարդյունքում՝ խուճապ: Միշտ կգտնվեն մարդիկ, որոնք հակառակը կասեն, այսօր թացը չորից տարանջատելու խնդիր կա»,- ասում է նա։
Ըստ հոգեբանի՝ այսօր արդեն մի իրավիճակ է, որ ցանկացած ոք, իշխանության քայլին սպասելուց առաջ, ինքն իրեն հարց պետք է տա. «Ես ի՞նչ արեցի  իմ և իմ մերձավորների կյանքը վիրուսից ազատելու համար»։
Սա արդեն սոցիալական պատասխանատվության խնդիր է, որը հոգեբանը մեր երկրում «ոչ բարձր» մակարդակում է համարում։
«Մենք ունենք 5000 տարվա մշակույթ, սակայն շատ բաներ ենք կորցրել այս տարիների ընթացքում: Իսկ սոցիալական պատասխանատվությունը գալիս է մեր գիտելիքներից, արժեհամակարգից, դաստիարակությունից ու կրթությունից,- ասում է Արմեն Բեջանյանը,- Այս խնդիրը եկավ շատ բան մեզ սովորեցնելու՝ սկսած անձնական հիգիենայից, շփման ձևերից մինչև  արտակարգ իրավիճակների հանդեպ սոցիալական վախն ու պատասխանատվությունը»:
Հոգեբանը իրավիճակին համարժեք է համարում հանրության անհանգստությունը, բայց միաժամանակ հիշեցնում է՝  մարդիկ արձագանքում են՝  ըստ իրենց հոգեկերտվածքի։
«Տագնապային անձնավորությունը գերագնահատում է վտանգավոր  իրավիճակի հնարավորությունը: Դա սուբյեկտիվ և ոչ ադեկվատ գնահատական է տվյալ իրավիճակին: Նման զգացողություններ ունեցող  մարդիկ կարող են մեկը մյուսին վարակել՝ համոզելով, որ իրավիճակը շատ վտանգավոր է: Հասարակության մոտ անհանգստություն կա, որովհետև  մենք պետք է հարմարվենք նոր վիճակին,  վերանայենք մեր սովորությունները և այլն: Այն մարդիկ, որոնք  լավատես են, ավելի հեշտ են հարմարվում իրավիճակին»,- բացատրում է «Ապագա» հոգեբանական ծառայության տնօրենը։
Իսկ ի՞նչ խորհուրդ է  տալիս հոգեբանը  քաղաքացիներին:
«Եվս մեկ անգամ հնարավորություն է ընձեռնվել մտածել, ի մի բերել մեր մտքերը, մեր հնարավորությունները, ի՞նչ ունենք հիմա և ի՞նչ կարող ենք ունենալ վաղը: Այս իրավիճակը ոչ ստանդարտ լուծումներ է պահանջում: Պետք է հիշել, որ խուճապը առաջանում է այն դեպքում, երբ մարդուն թվում է, որ որևէ այլընտրանք և հնարավորություն չկա, բայց այդպես չէ, մենք միշտ ունենք տվյալ իրավիճակից դուրս գալու մի քանի հնարավորություն, ընդամենը պետք է տեսնել դա կամ զրուցել մասնագետի հետ: Ցանկացած ճգնաժամից հետո սկսում է նոր զարգացումներ: Ինչպես Չինաստանում մի քանի օրում կառուցեցին  գործարան, հիվանդանոց: Մենք պատերազմող երկիր ենք և սա մեզ համար փորձ էր, որ զարգացնենք  մեր արտադրությունը: Պետք է տեսնենք ոչ միայն  բացասականը, այլ ինչպես պետք է հաղթահարենք տվյալ իրավիճակը»,- եզրափակեց նա:

«А что я сделал для того, чтобы освободить мою жизнь и жизнь моих близких от вируса?»
14-летняя самоизоляция в связи со вспышкой коронавируса – это трудно, однако ее можно рассматривать как возможность для самоизоляции. А люди, испытывающие тревожность от закрытых пространств, могут установить связь с психологом или психотерапевтом по телефону или онлайн: говорит в беседе с «А1+» директор психологической службы «Будущее» Армен Беджанян.
Он считаем правильным объявление чрезвычайного положения и призывы к самоизоляции.
«Я оцениваю шаги властей как адекватные и не вызывающие тревогу. Если б люди не работали прозрачно, мы бы обвинили их в том, что не работают прозрачно. Неправильно поданная информация также может вызвать беспокойство, тревогу, в конечном итоге – панику. Всегда найдутся люди, которые скажут обратное, сегодня есть задача различения правды от лжи», - говорит он.
По словам психолога, сегодня уже такая ситуация, что любой человек, прежде чем ждать шагов от властей, должен задать себе вопрос: «Что я сделал для того, чтобы освободить мою жизнь и жизнь моих близких от вируса?»
Это – уже вопрос социальной ответственности, относительно которой психолог считает, что она у нас на «не высоком» уровне.
«У нас есть 5000-летняя культура, однако мы многое потеряли за эти дни. А социальная ответственность идет от наших знаний, системы ценностей, воспитания и образования, - говорит Армен Беджанян, - Эта проблема возникла для того, чтобы многому научить нас – от личной гигиены, форм общения до социального страха перед чрезвычайными положениями и ответственности».
Психолог считает беспокойство общественности адекватным ситуации, но в то же время напоминает: люди реагируют в соответствии со своим психотипом.
«Тревожная личность переоценивает возможность опасной ситуации. Это – субъективная и неадекватная оценка данной ситуации. Люди, имеющие подобные ощущения, могут заражать друг друга, убеждая, что ситуация очень опасна. У общества есть беспокойство, потому что мы должны приспособиться к новой ситуации, пересмотреть наши привычки и др. Оптимисты легче приспосабливаются к ситуации», - объясняет директор психологической службы «Будущее».
Какой совет психолог дает гражданам?
«Появилась еще одна возможность подумать, собраться с мыслями, оценить наши возможности – что у нас есть сейчас и что может быть завтра? Эта ситуация требует нестандартных решений. Нужно помнить, что паника возникает в тех случаях, когда человеку кажется, что нет альтернативы и возможности, но это не так, у нас всегда есть несколько возможностей выхода из данной ситуации, всего лишь нужно это увидеть или же поговорить со специалистом. После любого кризиса бывает новое развитие. Как в Китае за несколько дней построили завод, больницу. Мы – воюющая страна, и это было опытом для нас, чтобы развивать наше производство. Мы должны не только видеть негатив, но и то, как мы преодолеем данную ситуацию», - заключил он.