Կառավարությունն ընդունեց ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին նախագիծը (տեսանյութ)
Կառավարության արտահերթ նիստին 1 ժամ ընդմիջումից վերադառնալուց հետո Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելու վերաբերյալ նախագծում որոշ փոփոխություններ կատարվեցին։ Ըստ այդմ՝ արտակարգ դրություն կհայտարարվի 2020թ․-ի մարտի 16-ին՝ ժամը 18։30-ից մինչև ապրիլի 14-ը։
Կառավարությունն արտահերթ նիստում քվեարկության դրեց ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին որոշման նախագիծը։ Որոշումը միաձայն ընդունվեց։
Վարչապետը հայտարարեց, որ 2020թ․-ի 18։30-ից Հայաստանում արտակարգ դրություն է։
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը երկու հայտարարություն արեց։ Նա նշեց, որ երեկ և այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ, և արձանագրել են, որ պետք է կոչ անեն, որպեսզի երկու երկրների քաղաքացիները Արցախից- Հայաստան, Հայաստանից- Արցախ ուղևորվեն միայն բացառիկ անհրաժեշտության պարագայում։
Նիկոլ Փաշինյանի մյուս հայտարարությունը վերաբերում էր ֆինանսական համակարգին։
«Ուզում եմ ասել, որ Հայաստանում ֆինանսական համակարգը գործում է բնականոն ռեժիմով, ուզում եմ արձանագրել,որ Հայաստանի բանկային համակարգն ունի իրացվելիության բարձր մակարդակ, որն ավելի քան բավարար է բանկային գործառույթների ամենօրյա, սահուն և բնակակնոն ընթացքը կազմակերպու համար։ Միևնույն ժամանակ Կենտրոնական բանկը անհրաժեշտության դեպքում ֆինանսական համակարգին պատրաստ է տրամադրել լրացուցիչ իրացվելիություն, ինչպես դրամով, այնպես էլ արտարժույթով»,- ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը վերահաստատեց Կենտորնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։ Վարչապետը նիստի ավարտին հայտարարեց, որ ԱԺ-ում իրավունքի ուժով նիստ է հրավիրվելու։

Правительство приняло проект об объявлении чрезвычайного положения в РА (видео)
На внеочередном заседании Правительства, вернувшись через 1 час перерыва, министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что в проект объявления чрезвычайного положения в РА внесены некоторые изменения. Таким образом, чрезвычайное положение будет объявлено с 18:30 16-го марта до 14-го апреля 2020г.
Правительство на внеочередном заседании вынесло на голосование проект решения об объявлении чрезвычайного положения. Решение было единогласно принято.
Премьер-министр объявил, что с 18:30 2020г. в Армении чрезвычайное положение.
Затем Никол Пашинян сделал два объявления. Он отметил, что вчера и сегодня беседовал с президентом Арцахской Республики Бако Саакяном и констатировали, что мы должны призвать, чтобы граждане двух стран ездили из Арцаха в Армению, из Армении в Арцах только в случае крайней необходимости.
Другое заявление Никола Пашиняна касалось финансовой системы.
«Хочу сказать, что финансовая система в Армении действует в нормальном режиме, хочу констатировать, что банковская система в Армении имеет высокий уровень реализуемости, чего более чем достаточно для организации каждодневного, гладкого и нормального хода банковских операций. В то же время Центральный банк в случае необходимости готов предоставить финансовой системе дополнительную реализуемость как в драмах, так и в иностранной валюте», - сказал премьер-министр.
Слова Никола Пашиняна подтвердил председатель Центрального банка Артур Джавадян. Премьер-министр в конце заседания заявил, что силой закона в НС будет созвано заседание.