Արա Բաբլոյանի և Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխվել են
Ազգային ժողովի նախկին նախագահ, վիրաբույժ Արա Բաբլոյանի և Աժ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ, իրավաբան Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխվել են։ Այս մասին «Ա1+»-ը տեղեկացավ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանից։
Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով (Պաշտոնեական կեղծիքը, 1. Պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը, կեղծում, քերվածք կամ այլ թվական գրառումներ կամ փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր կազմելը կամ հանձնելը):
Բաբայանին առաջադրաված մեղադրանքը հետևյալն է․ ՀՀ ՔՕ 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:
«Վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց վերաբերյալ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին ու նրանց պաշտպաններին, և գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց` ծանոթանալու համար»,- նշված է ՀՔԾ մամուլի խոսնակի պատասխանի մեջ:

Обвинения Ара Баблояна и Арсена Бабаяна изменены
Обвинения бывшего председателя Национального собрания, хирурга Ара Баблояна и бывшего заместителя главы аппарата НС, юриста Арсена Бабаяна изменены. Об этом «А1+» узнал от пресс-секретаря Специальной следственной службы РА Марины Оганджанян.
Баблояну выдвинуто обвинение по 2-й части 308-й статьи (Злоупотребление должностными полномочиями, которые по неосторожности повлекли последствия) и 1-й части 314-й статьи (Служебный подлог. 1. Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей, подделка, подчистка или внесение иных числовых записей или изменений, а также составление или выдача ложных документов в корыстных целях, или из иных личных побуждений, или исходя из групповых интересов) Уголовного кодекса РА.
Выдвинутое Бабаяну обвинение следующее: по 2-й части 38-308-й статьи (Содействие злоупотреблению должностными полномочиями) и 1-й части 314-й статьи.
«Орган, осуществляющий производство, счел добытые относительно ни доказательства по уголовному делу достаточными для составления обвинительного заключения по делу и направления дела в суд, о чем было сообщено обвиняемым и их адвокатам, и материалы дела были предоставлены им для ознакомления», - указано в ответе пресс-секретаря ССС.