85040580_1134004550279250_5186284142198784000_n
«Ցավալի է, որ 21-րդ դարում, երբ աշխարհում այսքան մարտահրավերներ կան, ինչպես, օրինակ էկոլոգիական հնարավոր աղետները կամ  Կորոնավիրուսի հնարավոր վտանգը, մենք մեր երկրում բախվում ենք իրավական անվտանգության խնդրի»,-այսօր հրավիրված քննարկմանը  նշեց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը:
Հանրաքվեի հետևանքով, ըստ Մելոյանի, ձևավորվելու է մի իրավիճակ, երբ ՍԴ յոթ անդամների լիազորությունները դադարեցվելու են, և չկա ներպատական ատյան, որին նրանք կարող են դիմել իրենց խախտված իրավունքների վերականգնման նպատակով։ Այդպիսի ատյան պետք է հանդիսանա ՄԻԵԴ-ը։
«Եթե արդյունքում դատավորների լիազորությունները դադարեցվեն, լինելու է իրավիճակ, երբ ՍԴ բոլոր անդամները նշանակվելու են քաղաքական մեկ ուժի կողմից, բացառությամբ մեկ դատավորի, սա դատարանի անաչառության և օբյեկտիվության խնդիր է առաջացնում։ Նաև հանգեցնում է իշխանությունների փոխզսպման մեխանիզմի խախտման։  Այնտեղ եղել են նման դեպքեր, երբ պետությանը պարտավորեցրել են փոխհատուցել ոչ միայն բարոյական վնասները, այլև վերականգնել այդ դատավորների լիազորությունները»։
Մելոյանը տեղեկացրեց, որ իրավական համայնքի ներկայացուցիչներով հանդիպումների և քննարկումների արդյունքում հանգել են եզրակացության, որ այս պրոցեսը լեգիտիմ չէ,  որոշել են սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին «Այո»-ին այլընտրանք ձևավորել, և «Ոչ» նախաձեռնությամբ հանդես գալ։
Նա ընդգծեց՝ իրենք որևէ քաղաքական հայտ չեն ներկայացնում, պայքարի մեջ չեն մտնելու «Այո» քարոզչական խմբի հետ, բացառապես մասնագիտական գործունեություն են ծավալելու, որպեսզի պրոցեսի նկատմամբ իրականացնեն որոշակի վերահսկողություն՝ հնարավորիս կանխելով խախտումները։

85040580_1134004550279250_5186284142198784000_n
«К сожалению, в XXI веке, когда в мире есть столько вызовов, такие как возможные экологические катастрофы или возможная опасность коронавируса, мы в нашей стране сталкиваемся с проблемой правовой безопасности»,- на созванном сегодня обсуждении отметила специалист по конституции Гоар Мелоян.
Вследствие референдума, по мнению Мелоян, сформируется ситуация, когда полномочия семи членов КС будут прекращены, и нет внутренней инстанции, к которой они могут обратиться с целью восстановления своих нарушенных прав. Такой инстанцией должен стать ЕСПЧ.
«Если в результате полномочия судей будут прекращены, будет ситуация, когда все члены КС будут назначены одной политической силой, за исключением одного судьи, это вызывает проблему беспристрастности и объективности суда. Также приводит к нарушению механизма сдержек властей. Там были подобные случаи, когда государство обязывали не только компенсировать моральный ущерб, но и восстановить полномочия этих судей».
Мелоян сообщила, что представители правовой общины в результате встреч и обсуждений пришли к заключению, что этот процесс нелегитимен, решили сформировать альтернативу «Да» референдуму конституционных изменений, и выступить с инициативой «Нет».
Она подчеркнула: они не предъявляют никакой политической заявки, не вступят в борьбу с агитационной группой «Да», будут развертывать исключительно профессиональную деятельность, чтобы осуществить некоторый контроль над процессом, по возможности предотвращая нарушения.