Ղազախստանը որոշ դժգոհություններ է հայտնել․ ՊԵԿ փոխնախագահ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊետական եկամուտների կոմիտեի փոխնախագահ Շուշանիկ Ներսիսյանը նշում է՝ Ղազախստանը որոշ դժգոհություններ է հայտնել՝ կապված ավտոմեքենաների ներմուծման հետ։
«Հայաստանին իրականում տրվել էր արտոնություն՝ սոցիալական հարց լուծելու համար, ու այդ արտոնությունը ոչ մի կերպ պետք չէ օգտագործել բիզնեսի նպատակներով։ Ղազախստանի քաղաքացիները ՀՀ քաղաքացիների օգնությամբ փորձել են օգտվել Հայաստանի այդ արտոնությունից և ավտոմեքենաներ ներմուծել Հայաստան: Մենք Ղազախստանի կոլեգաների այց ենք ունեցել և ոստիկանությանը ամբողջ տեղեկատվությունը տրամադրել ենք: Հիմա միակ խնդիրն այն է , որ գուցե Ղազախստանը այնպիսի սահմանափակումներ դնի, այդ արտոնությամբ մաքսազերծված մեքենաները հնարավոր չլինի Ղազախստան ներմուծել»,- նշեց նա։
Անդրադառնալով ներմուծման նոր դրույքաչափերին՝ Շուշանիկ Ներսիսյանը նշեց, որ ֆիզիկական անձանց պարագայում դրանք շատ են ավելացել․
«Այսինքն չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկին ձեռք տա 3 տարուց հին ավտոմեքենա ներմուծել նոր դրույքաչափերով։ Կազմակերպությունների պարագայում թանկացում էլի կա, բայց ընդունելի է։ Շատ քաղաքացիներ փորձում են գտնել որոշ ճանափարհներ, թե օրինակ, ո՞ր ավտոմեքենաները, ո՞ր թվականի ավտոմեքենաները ձեռք կտա, որպեսզի ներմուծեն և մաքսազերծեն նոր դրույքաչափերով: Այս պահի դրությամբ՝ 15 օրում մոտավոր 80 մեքենա արդեն մաքսազերծվել է, եթե պրոյեկտենք ամսվա վրա, կդառնա մոտ 150 մեքենա, որը մոտավորապես 2015 թվականի չափաքանակներին է հասնում»,- ասաց նա։

Shushanik_Nersisyan_741255451
Вице-председатель Комитета государственных доходов Шушаник Нерсисян отмечает: Казахстан выразил некоторые недовольства в связи с импортом автомобилей.
«Армении в действительности была дана льгота для решения социального вопроса, и эту льготу никоим образом не следует использовать в целях бизнеса. Граждане Казахстана при помощи граждан РА попытались воспользоваться этой льготой Армении и импортировали автомобили в Армению. У нас был визит коллег из Казахстан и мы предоставили полиции всю информацию. Сейчас единственная проблема в том, что Казахстан может поставить такие ограничения, что автомобили, растаможенные с этой льготой, будет невозможно ввезти в Казахстан»,- отметила она.
Обратившись к новым тарифам на импорт, Шушаник Нерсисян отметила, что в случае физических лиц они значительно увеличились:
«То есть не думаю, что кому-нибудь будет выгодно через 3 года импортировать старый автомобиль по новым тарифам. В случае организаций подорожание тоже есть, но оно приемлемо. Многие граждане пытаются найти пути, к примеру, какие автомобили, какого года будет выгодно импортировать и растаможить по новым тарифам? По положению на данный момент, за 15 дней уже растаможено приблизительно 80 автомобилей, если проектировать на месяц, получится около 150 машин, что приблизительно достигает объёмов 2015 года»,- сказала она.