Ծայրահեղացված պոպուլիզմը և իրավական պետությունն անահամատեղելի են.ՍԴ նախագահի խորհրդական
ՍԴ նախագահի խորհրդական, սահմանադրական իրավունքի մասնագետ Գրիգոր Մուրադյանը այսօր հրավիրված քննարկմանը նշեց, որ այս հանարքվեի հետևանքները ստիպված ենք լինելու հաղթահարել տասնամյակներով: Նրա խոսքով՝ իրավագիտությունը վեջնականապես տապալված է:
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեի պատճառներին, Մուրադյանն ասում է.
«Շատերը ՍԴ-ի դեմ իրականացվող բիրտ ոտնձգությունները կապում են տարբեր գործերի հետ, իհարկե դրանք կարող են արդարացված լինել, բայց իրականում ծայրահեղացված պոպուլիզմը և իրավական պետությունը անահամատեղելի են, իսկ ՍԴ-ն՝ որպես Սահմանադրության պաշտպան, պետք է այդ արժեհամակարգը պահպանի ցանկացած ոտնձգությունից»:
Նրա խոսքով՝ ծայարհեղական պոպուլիզմի պարագայում անպայման պետք է լինի թշնամի.
«Ինձ մոտ տպավորություն է, որ մենք հետ ենք շպրտվում նախորդ դարի 30-ականներ, երբ այս նույն կարգախոսներով ոչնչացվում էին բնակչության տարբեր խմբեր՝ այլախոհներ, այլազգիներ»:
Ինչ վերաբերում է հանարաքվեի հիմնավորումներին, Մուրադյանն ասում է.
«Ես՝ որպես իշխանության «երազանքների Սահմանադրության»  ճարտարապետ, պետք է ասեմ, որ յոթերոդ գլուխը շարադրելիս իմ մտքով անգամ չի անցել, որ դա կարող է մեկնաբանվել այնպես, որ իրավական պետությունում ցանկացած դատավորի անփոփոխելիությունը կարող է լինել չերաշխավորված, քանի որ այդպես է կարծում իրենց ընկալմամբ,օրինակ, ժողովուրդը»:
Ինչ վերաբերում է հետևանքներին, Մուրադյանը պնդում է, որ խաթարվում է Սահմանադրության կայունությունը արհեստական պատրվակով.
«Սահմանադրության անցումային դրույթներն ունեն ժամանակավոր բնույթ և իրացումից հետո կորցնում են իրենց նշանակությունը: փորձ է արվում հետ պտտել պատմության անիվը, նրանց մոտեցումները ակնհատ հակասության մեջ են մտնում սահմանադրի՝ այսինքն՝ ժողովրդի կամքի հետ»:
Ըստ ՍԴ նախագահի խորհրդականի՝ ՀՀ-ն դադարելու է լինել իրավական պետություն, քանի որ իրավական պետության հիմքերից մեկն էլ դատավորների անփոփոխելիության սկզբունքն է:
Մուրադյանն ասում է՝ ըստ այդ փոփոխությունների՝ Հայաստանում որոշ ժամանակ չի գործելու Սահմանադրական դատարան.
« Դա նշանակում է,  որ երկու-երեք ամիս հնարավոր կլինի առանց ՍԴ-ի իրականցնել ցանկացած փոփոխություն Սահմանադրության մեջ, միջազգային պայմանագրերը վավերացվելու են առանց ՍԴ-ի որոշման, հետո նոր ստեղծված ՍԴ-ն ինչպե՞ս է հետ պտտելու այդ խախտումները, դա լինում է չբացատրված և անհնարին»,-պնդում է Գրիգոր Մուրադյանը:

Доведенный до крайности популизм и правовое государство несовместимы: советник председателя КС
Поддержи А1+!Советник председателя КС, специалист в области конституционного права Григор Мурадян на созванном сегодня обсуждении отметил, что последствия этого референдума мы будем вынуждены преодолевать десятилетиями. По его словам, правоведение окончательно свергнуто.
Касательно причин референдума, Мурадян говорит:
«Многие связывают грубые посягательства против КС с различными делами, конечно, к ним могут обращаться, но в действительности доведенный до крайности популизм и правовое государство несовместимы, а КС, как защитник конституции, должен охранять эту систему ценностей от любого посягательства».
По его словам, в случае радикального популизма обязательно должен быть враг:
«У меня складывается впечатление, что нас отбрасывает в 30-е годы прошлого века, когда с теми же лозунгами уничтожались различные группы населения: инакомыслящие, другие национальности».
Касательно обоснований референдума, Мурадян говорит:
«Я как архитектор “Конституции мечты” власти, должен сказать, что при изложении седьмой главы, мне даже не приходило в голову, что это может быть истолковано таким образом, что несменяемость любого судьи правовом государстве может быть негарантированной, поскольку так в их понимании думает, к примеру, народ».
Касательно последствий, Мурадян утверждает, что нарушается устойчивость Конституции по искусственному поводу:
«Переходные положения Конституции имеют временный характер и после реализации теряют свое значение. Делается попытка повернуть колесо истории, их подходы вступают в явное противоречие с конституционной волей, т. е. с волей народа».
По мнению советника председателя КС, РА перестанет быть правовым государством, поскольку один из принципов правового государства – принцип несменяемости судей.
Мурадян говорит: согласно этим изменениям, в Армении некоторое время не будет действовать Конституционный суд:
« Это значит, что два-три месяца будет возможно без КС осуществить любое изменение в Конституции, международные договоры будут ратифицироваться без решения КС, созданный потом КС каким образом обратит вспять эти изменения? Это будет необъяснено и невозможно»,- утверждает Григор Мурадян.