«Արդյոք մենք Սահմանադրությունը փոփոխելու հանրաքվեի՞ն ենք գնում»
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 5-ին հանրաքվեի դրվելիք նախագիծը սահմանադրության լուրջ փոփոխություն չէ, այլ քաղաքական լուծում։ Ասում է բնապահպան Կարինե Դանիելյանը, որը համոզված է 2015թ ընդունված ՀՀ սահմանադրությունը ամբողջովին պետք է փոխվի։ Բայց քանի որ հանրաքվե է անցկացվում, նա կողմերին կոչ է անում քիչ ագրեսիվություն ցուցաբերել, փորձել ընդհանուր քննարկումներ իրականացնել, կոնֆլիկտը ինչ -որ կերպ մեղմել, և ժողովրդին իրար դեմ դուրս չբերել։
Ըստ ԳԽ նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանի՝ մթնոլորտի պատճառն էլ է երկրի մայր օրենքը։
«Սահմանադրությունը պետք է երկրում ապահովի խաղաղ մթնոլորտ, սակայն դա չի արվել և այն պետք է սկզբունքորեն բարեփոխվի,- ասաց նա,- Սահմանադրությունը կոչված է ապահովելու իշխանության ռոտացիան, մեր Սահմանադրությունը դա չի արել, այն խոտանվել է։ Փոփոխությունները խիստ անհրաժեշտ են»։
«Տեսակետ» մամուլի ակումբում հարցին այլ տեսանկյունից է նայում երաժիշտ Եղիշե Պետրոսյանը․ արդյոք մեր խնդիրը ՀՀ Սահմանադրությունը փոփոխե՞լն է․
«Այստեղ հարցը այլ է, արդյոք մենք Սահմանադրությունը փոփոխելու հանրաքվեի՞ն ենք գնում ։ Մենք կարծես թե Սահմանադրական դատարանի անդամների հարցը լուծելու խնդրի դեմ ենք պայքարում։ Կարծում եմ, ստեղծված իրավիճակը անհասկանալի է»։
Իհարկե, նա ընդունում է, որ Սահմանադրությունը անհրաժեշտ է փոխել, բայց ոչ դրույթ առ դրույթ։
«Պետք է գլոբալ փոփոխության հարցը բարձրացվի և հանրաքվեով հաստատվի մեր պետության մայր օրենքը, որի կանոններով էլ մենք կշարունակենք ապրել»,-ընդգծում է Եղիշե Պետրոսյանը։

«Идем ли мы на референдум по изменению Конституции?»
Поддержи А1+!Проект, выносимый на референдум 5-го апреля, это не серьезное изменение конституции, а политическое решение. Говорит эколог Карине Даниелян, которая убеждена, что Конституция РА, принятая в 2015 г. , должна быть полностью изменена. Но поскольку проводится референдум, она призывает стороны проявлять меньше агрессии, попытаться провести общие обсуждения, каким-то образом смягчить конфликт, и не выводить народ друг против друга.
По мнению бывшего депутата ВС Азата Аршакяна, причиной атмосферы также является основной закон.
«Конституция должна обеспечить в стране мирную атмосферу, однако это не было сделано, и ее нужно принципиально реформировать, - сказаал он, - Конституция призвана обеспечить ротацию власти, наша Конституция этого не сделала. Изменения крайне необходимы».
В пресс-клубе «Тесакет» на этот вопрос с другой точки зрения смотрит музыкант Егише Петросян: разве наша программа – изменение Конституции РА?
«Здесь вопрос иной, идем ли мы на референдум по изменению Конституции? Мы похоже боремся с проблемой решения вопроса членов Конституционного суда. Думаю, создавшаяся ситуация непонятна».
Конечно, он признает, что Конституцию необходимо изменить, но не попунктно.
«Нужно поднять вопрос глобального изменения и посредством референдума должен быть утвержден основной закон нашего государства, по правилам которого мы продолжим жить», - подчеркивает Егише Петросян.