Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպան Իվան Կուլեբային
Հունվարի 24-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Ուկրաինայի նորանշանակ դեսպան Իվան Կուլեբային՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Իվան Կուլեբային՝ պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի պատմականորեն ամուր հիմքեր ունեցող հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ավելի խորացմանը և զարգացմանը:
ԱԳ նախարարը և դեսպանը բարձր գնահատեցին Ուկրաինայի  հասարակական-քաղաքական կյանքում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող տեղի հայ համայնքի դերը՝ որպես կամրջող օղակ երկու երկրների միջև  բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Երկուստեք ուղենշվեց հայ-ուկրաինական քաղաքական երկխոսության ամրապնդման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, այդ թվում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման, տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացման միջոցով։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորեցին տնտեսական հարցերով հայ-ուկրաինական համատեղ միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացումը:
Կողմերը կարևորեցին նաև համագործակցության խորհրդարանական հարթակը և  համոզմունք հայտնեցին, որ երկու երկրների խորհրդարաններում ձևավորված բարեկամական խմբերը կնպաստեն հայ-ուկրաինական միջխորհրդարանական կապերի աշխուժացմանը:
Մտքերի հանգամանալից փոխանակում տեղի ունեցավ միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հրատապ հարցերի շուրջ:

Зограб Мнацаканян принял новоназначенного посла Украины Ивана Кулебу
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 24 января в связи с вручением копий верительных грамот принял новоназначенного посла Украины в Армении Ивана Кулебу.
Министр Мнацаканян поздравил Ивана Кулебу с принятием ответственной миссии и выразил надежду, что посол своей деятельностью будет способствовать еще большему углублению и развитию армяно-украинских отношений, имеющих крепкие исторические основы.
Глава МИД и посол высоко оценили роль армянской общины Украины, активно вовлеченной в общественно-политическую жизнь страны, как связующего звена в укреплении дружественных отношений между двумя странами.
Стороны отметили шаги по укреплению армяно-украинского политического диалога, в том числе и путем проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами, активизации диалога на различных уровнях. В этом контексте собеседники отметили важность проведения очередного заседания Армяно-украинской межправительственной комиссии по экономическим вопросам.
Стороны отметили также и важность парламентской платформы сотрудничества и выразили уверенность, что сформированные в парламентах двух стран Группы дружбы будут способствовать активизации армяно-украинских межпарламентских связей.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по ряду актуальных вопросов международной и региональной повестки.