Երկու տարի ժամանակ՝  պոլիէթիլենային տոպրակներից հրաժարվելու համար
Պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործման արգելքը ուժի  մեջ կմտնի 2022 թվականի հունվարի 1-ից ։ Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը  բացատրում է, թե ինչու է երկու տարի ժամանակ տրվել․  «Որպեսզի մինչ այդ տնտեսվարողները կարողանան սպառել իրենց պաշարները  և վերապրոֆիլավորվեն»։
Ըստ փոխնախարարի՝ ծրագրի արդյունավետ իրականացումը մեծապես կախված է  հասարակության ակտիվ մասնակցությունից․ «2 տարին բավարար ժամանակ է, որպեսզի մարդկանց մոտ զարգանա թղթե և կտորից տոպրակներ օգտագործելու մշակույթը»։
Նախարարությունն  արդեն քարոզարշավ է սկսել պլաստիկից հրաժարվելու համար։ Երևան քաղաքի բոլոր վարչական շրջաններում տեղադրվել են գովազդային վահանակներ։
«Նախատաեսվում է, որ օրենքի ներդրումը կնվազեցնի պլաստիկի օգտագործումը տարեկան 30%-ով, ինչը կազմում է մոտ 4000 տոննա, այսինքն յուրաքանչյուր ընտանիք օրականկօգտագործի ոչ ավել, քան  2 տոպրակ»,-ասում է   Շրջակա միջավայրի նախարարության բնապահպանական ռազմավարական ծրագրերի ու մոնիտորինգի վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը։
Օրենքը չի տարածվելու երկրորդային հումքից պատրաստված տոպրակների վրա, որոնք նախատեսված են հենց աղբի համար։
Ի  դեպ, որպես ծրագրի հաջորդ քայլ նախատեսվում է ներդնել համակարգը, որով սպառողները հնարավորություն կունենան առևտրի կենտրոններում տեղադրված սարքերին հանձնել պլաստիկե և ապակյա տարաներ և դրանց դիմաց ստանալ փոխհատուցում ։ Առայժմ պարզ չէ՝ գումարի, թե կտրոնի տեսքով։

Два года до отказа от полиэтиленовых пакетов
Запрет на использование полиэтиленовых пакетов вступит в силу с 1-го января 2022 года.  Заместитель министра окружающей среды Ирина Гапланян объясняет, почему дано два года: «Чтобы за это время хозяйствующие субъекты могли реализовать свои запасы и перепрофилироваться».
По словам замминистра, эффективная реализация программы во многом зависит от активного участия общества: «2 года достаточно, чтобы среди людей развилась культура использования бумажных и тканевых пакетов».
Министерство уже начало агитацию для отказа от пластика. Во всех административных районах Еревана установлены рекламные щиты.
«Предусматривается, что внедрение закона снизит использование пластика на 30% в год, что составляет около 4000 тонн, то есть каждая семья будет использовать не более 2 пакетов в день»,- говорит начальник управления экологическими стратегическими программами и мониторингом Министерства окружающей среды Лусине Аветисян.
Закон не будет распространяться на пакеты, изготовленные из вторичного сырья, которые предусмотрены как раз для мусора.
Кстати, в качестве следующего шага программы предусматривается внедрить систему, по которой потребители будут иметь возможность сдать в устройствах, расположенных в торговых центрах, пластиковые и металлические тары и получить за них компенсацию. Пока неясно, в виде денег или таллона.