Ի վերջո «ժառանգորդի» ընտրության հարցում նույնպես կարևոր կլինի Պուտինի ընտրությունը․ քաղաքագետ
Երեկ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը՝ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի գլխավորությամբ, հրաժարական տվեց ։ Այսօր արդեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռուսական Պետդումայի հավանությամբ  Դաշնային հարկային ծառայության արդեն նախկին պետ Միխայիլ Միշուստինին նշանակեց վարչապետի պաշտոնում։
Այս զարգացումների վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց քաղաքագետ, քաղաքական գործիչ Ռոբերտ Ղևոնդյանի հետ։
«Նախկինում էլ եմ ասել, որ Ռուսաստանում անհրաժեշտ են փոփոխություններ։ Ընդհանրապես կառավարման համակարգում, և ընդհանրապես ներքին կյանքի առումով, Ռուսաստանը բավական մեծ խնդիրներ ուներ։ Եվ փոփոխությունները, իհարկե, տեսնում և հասկանում էին նաև կառավարությունում, մասնավորապես՝ Վլադիմիր Պուտինը»,- նշեց քաղաքագետը։
Ղևոնդյանի խոսքերով՝ փոփոխություններն այսքանով չեն սահմանափակվի, և եկել է այն ժամանակը, երբ Պուտինը պետք է իշխանությունը փոխանցի իր «ժառանգորդին»։ Քաղաքագետը հիշեցրեց 1999 թվականը՝ նշելով, որ մինչև ՌԴ նախկին նախագահ Բորիս Ելցինի հրաժարականը և Պուտինի նախագահությունն այնտեղ ևս մի քանի կառավարություններ փոխվեցին, վարչապետներ փոխվեցին։
«Ներքին կլանային շերտերի պայքարներ էին ընթանում․ ուժայինները պայքարում էին բյուրոկրատական ապարատի հետ և այլն։ Կարծում եմ՝ նույն պայքարն այստեղ է սպասվում։ Շուտով ականատես կլինենք որոշակի խնդիրների՝ իշխանության տարբեր շերտերի միջև, և այդ խնդիրների արդյունքում որոշակիորեն կառանձնանա այն մարդը, որին Պուտինը կտեսնի կամ գուցե հիմա է տեսնում, քայլ առ քայլ կներկայացնի որպես իր «ժառանգորդ»»,- շարունակեց քաղաքական գործիչը։
Մեդվեդևի կառավարության հրաժարականը, ըստ Ռոբերտ Ղևոնդյանի, վերոնշյալ պրոցեսի սկիզբն էր, և ընթացքում կլինեն նաև այլ գործընթացներ։ Հարցին, թե իր կարծիքով՝ Մեդվեդևը կարո՞ղ է լինել «ժառանգորդը», թե՞ Միշուստինը, քաղաքագետը պատասխանեց, որ չի կարծում, թե հենց Մեդվեդևը կամ նորանշանակ վարչապետն է «ժառանգորդը»։
«Նոր առաջադրված վարչապետը մենեջեր է և բավականին լավ է իրեն դրսևորել ԴՀԾ ղեկավարի պաշտոնում։ Հավանաբար Պուտինը նրան նշանակել է տնտեսական որոշակի բարեփոխումներ կատարելու համար, քանի որ երկիրը տնտեսապես բավականին վատ վիճակում է։ Գործընթացի արդյունքում հավանաբար մեկ-երկու տարվա ընթացքում կտեսնենք այն մարդուն, որը որպես «ժառանգորդ» արդեն կառանձնանա մյուսներից։ Չեմ կարծում, որ դա կլինի Մեդվեդևը, քանի որ Պուտինը բավականին դժգոհ էր նրա 4 տարվա նախագահական կառավարումից»,- ընդգծեց Ղևոնդյանը՝ հավելելով, որ Պուտինը թե՛ իր պահվածքով, թե՛ խոսքերով նշել էր, որ Ռուսաստանը Մեդվեդևի նախագահության ժամանակ բավականին ուրիշ էր իր պատկերացրած Ռուսաստանից։
Ըստ քաղաքագետի՝ Պուտինը կընտրի մեկին, որն առավելապես կշարունակի կառավարման իր կուրսը։ Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ Սահմանադրական փոփոխություններով ավելի մեծ լիազորություններ տրվեն ռուսական խորհրդարանին, Պուտինն ընտրվի Պետդումայի նախագահ՝ մնալով երկրի ղեկին, պատասխանեց, որ դժվար թե՝ ՌԴ ներկայիս նախագահը կրկնի այն ճանապարհը, որը որ անում էր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ երկրի ղեկին մնալու համար։
«Ամենայն հավանականությամբ, Պուտինը երևի կարծում է, որ իրենից հետո եկող մարդն այդքան մեծ իշխանություն պետք չէ, որ ունենա, և փորձում է իշխանությունը որոշակիորեն մասնատել, որպեսզի երկրի կառավարման հարցը իրենից հետո մեկ անձից կախված չլինի։ Դա բավականին տրամաբանական և ՌԴ-ի համար դրական կլինի»,- պարզաբանեց Ռոբերտ Ղևոնդյանը։ Թե ի՞նչ կառավարման համակարգն կլինի ՌԴ-ում՝ քաղաքագետի կարծիքով՝ կմնա նախագահականը, և Սահմանադրական փոփոխությունների հետևանքով որոշակիորեն իշխանության բաշխում կլինի։
Ըստ գործչի՝ փոփոխություններով որոշակի լիազորություններ կփոխանցվեն պառլամենտին, գուցե որոշները նաև վարչապետին, կառավարման համակարգն ավելի կոլեգիալի կդառնա, քան ներկայում է, իսկ ներկայումս նախագահն անձամբ է բոլոր որոշումներն ընդունում։
Հարցին, թե Մեդվեդևը ունի՞ այն հնարավորությունները, որ նախագահի պաշտոնի համար մրցակցի հնարավոր «ժառանգորդի» հետ, Ղևոնդյանը պատասխանեց, որ Ռուսաստանի պետական համակարգում ավելի շատ ոչ թե անձերով է պայմանավորված քաղաքական մրցակցությունը, այլ՝ իշխանության շերտերով․ «Բնականաբար, հնարավոր է, որ Մեդվեդևին որոշակի շերտ պաշտպանի և այդ դեպքում այդ շերտերի միջև պայքարը կընթանա՝ ինչպես ես սկզբում նշեցի»։
Ըստ Ղևոնդյանի՝ շերտերն են՝ ուժայինները, բյուրոկրատական շերտերը, ֆեդերալ ղեկավարման մարմինների խմբերը, որոնք որ կենտրոնացած են ոչ թե Մոսկվայում և Սանկտ-Պետերբուրգում, այլ՝ Ռուսաստանի տարբեր հատվածներում։
«Այսինքն՝ կան որոշակի շերտեր, որոնք որ իշխանության մեջ տարբեր խմբեր են կազմում, և այդ խմբերն անընդհատ պայքարի մեջ են։ Հնարավոր է, որ այդ շերտերից մեկն ընտրի Մեդվեդևին, մեկ այլ շերտ էլ՝ մեկ ուրիշին։ Դա նորմալ պրոցես է․ միշտ էլ այդ պայքարն ընթացել է։ Ի վերջո ամեն ինչում, այս հարցում նույնպես կարևոր կլինի Պուտինի ընտրությունը»,- շարունակեց քաղաքագետը։
Հարցին, թե ՌԴ-ում ընդդիմությունը շանսեր չունի՞  իշխանություն վերցնելու, Ռոբերտ Ղևոնդյանը պատասխանեց, որ ներկա պահին Ռուսաստանում այնպիսի շարժեր չկան, որ արմատական ընդդիմությունը կարողանա իշխանություն վերցնել Պուտինի պաշտոնավարումից հետո։ «Ամենայն հավանականությամբ կլինի ղազախական սցենարը։ Երբ Նազարբաևը գնաց, և իր փոխարեն իր ընտրած «ժառանգորդը» եկավ»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

В конечном итоге в вопросе выбора «Наследника» также будет важен выбор Путина: политолог
Вчера правительство Российской Федерации во главе с премьер-министром Дмитрием Медведевым , подало в отставку. Уже сегодня президент РФ Владимир Путин с     одобрения Российской Госдумы назначил на должность уже бывшего начальника Федеральной налоговой службы Михаила Мишустина.
Об этих событиях «А1+» побеседовал с политологом, политическим деятелем Робертом Гевондяном.
«Я и раньше говорил, что в России необходимы перемены. В целом в системе правления, и в целом в плане внутренней жизни, у России были довольно большие проблемы, И изменения, конечно, видели и понимали и в правительстве, в частности, Владимир Путин»,- отметил политолог.
По словам Гевондяна, перемены этим не ограничатся, и настало время, когда Путин должен передать власть своему «преемнику». Политолог напомнил 1999 год, отметив, что до отставки бывшего президента РФ Бориса Ельцина и президентства Путина там также сменились несколько правительств, сменились премьер-министры.
«Идет борьба внутренних клановых слоев: силовики борются с бюрократическим аппаратом и т.д. Думаю, та же борьба ожидается здесь. Вскоре мы будем свидетелями некоторых проблем между различными слоями власти, и в результате этих проблем несколько выделится тот человек, которого Путин увидит или возможно сейчас видит, пошагово представит в качестве своего «преемника»», - продолжил политический деятель.
Отставка правительства Медведева, по мнению Роберта Гевондяна, было началом вышеуказанного процесса, и в процессе будут и другие процессы. На вопрос, о его мнению может ли быть «преемником» Медведев или Мишустин, политолог ответил, что не думает, что именно Медведев или новоназначенный премьер является «преемником».
«Новоназначенный премьер-министр – менеджер и довольно хорошо проявил себя на должности главы ФНС. Вероятно Путин назначил его для проведения некоторых экономических реформ, поскольку страна находится в довольно плохом положении экономически. В результате процесса вероятно за пару лет мы увидим того человека, который в качестве «преемника» уже обособится от других. Не думаю, что это будет Медведев, поскольку Путин достаточно недоволен его 4-летним президентским правлением», - подчеркнул Гевондян, добавив, что Путин и своим поведением, и словами отметил, что  Россия во время президентства Медведева довольно отличалась от той России, которую он представляет.
По мнению политолога, Путин изберет того, кто в максимальной степени продолжит его курс правления. На вопрос, могут ли путем Конституционных реформ быть предоставлены большие полномочия российскому парламенту, Путин будет избран председателем Госдумой, оставаясь у руля страны? Ответил, что вряд ли нынешний президент РФ повторит тот путь, который совершал председатель Республиканской партии Армения Серж Саркисян, чтобы остаться у руля страны.
«По всей вероятности, Путин наверное думает, что не нужно, чтобы человек, который придет за ним, имел такую большую власть, и пытается несколько разделить власть, чтобы вопрос управления страной после него не зависел от одного человека. Это довольно логично и будет позитивным для РФ», - пояснил Роберт Гевондян. Какая система правления будет в РФ? По мнению политолога, останется президентская, и вследствие Конституционных реформ будет некоторое распределение власти.
По мнению деятеля, посредством изменений некоторые полномочия будут переданы парламенту, возможно некоторые также премьер-министру, система правления станет более коллегиальной, чем в настоящее время, а сейчас президент лично принимает все решения.
На вопрос, обладает ли Медведев возможностями, чтобы соперничать за должность президента с возможным «преемником», Гевондян ответил, что в государственной системе России политическая конкуренция обусловлена не столько личностями, сколько слоями власти: «Разумеется, возможно, что Медведева будет защищать определенный слой, и в этом случае будет идти борьба между этими слоями, как я отметил в начале».
Согласно Гевондяну, слои это – силовики, бюрократические слои, группы органов федерального управления, которые сосредоточены не  в Москве и Санкт-Петербурге, а  на различных участках России.
«То есть существуют определенные слои, которые составляют различные группы во власти, и эти группы постоянно находятся в борьбе. Возможно, что один из этих слоев изберет Медведева, другой слой – другого. Это – нормальный процесс, эта борьба всегда шла. В конечном итоге, во всем, и в этом вопросе будет важен выбор Путина»,  - продолжил политолог.
На вопрос, есть ли у оппозиции в РФ шансы взять власть, Роберт Гевондян ответил, что в настоящий момент в России нет таких движений, чтобы радикальная оппозиция смогла взять власть после правления Путина. «По всей вероятности будет казахстанский сценарий. Когда Назарбаев ушел, и пришел выбранный им «преемник»», - заключил политолог.