Սուլեյմանին իր մահով կարողացավ համախմբել իրանական հասարակությունը․ իրանագետ (տեսանյութ)
«Իրանի ներսում տրամադրությունները ընդհանուր առմամբ  բավական հանգիստ էին, լայնածավալ սգո արարողություններ էին մեծաքանակ մարդկանց մասնակցությամբ»- հայտարարեց  իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը, ով երկու օր առաջ է վերադարձել Իրանից։
Նրա դիտարկմամբ՝ գեներալ Քասեմ Սուլեյմանին այն կերպարն էր, ով կարողացավ իր մահով համախմբել իրանական ողջ հասարակությունը, քանի որ Իրանի ներսում կար բավականին լարված ներքաղաքական պայքար։
Հիշեցնենք, որ Սուլեյմանին սպանվել է հունվարի 3-ին Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի մերձակայքում իրականացված ամերիկյան գործողության ժամանակ։
Իրանագետը նշում է, որ իրականացվեց վրիժառության գործողություն, որը, ըստ էության, պարտադիր էր, և ելնելով Իրանի կրոնական գաղափարախոսությունից՝ այս պահին որևէ մեկը ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների չի գնա, քանի որ «շիայական իսլամում մարդու մահից հետո քառասունքի ընթացքում բանակցությունները բացառվում են»։
Ինչ վերաբերում է Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների ընդհանուր հեռանկարին,  բանախոսն ընդգծում է, որ իրանցիներն օգտագործելու են բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի հասնեն նրան, որ Մերձավոր Արևելքում կրճատեն ԱՄՆ-ի զինված ուժերի ներկայությունը, և առաջին հերթին դա վերաբերոլու է Իրաքի տարածքին։
Անդրադանալով Կանադայի վարչապետի հայտարարությանը, թե ուկրաինական ավիաընկերության Բոինգ ինքնաթիռը պատահաբար թիրախ է դարձել իրանական հրթիռի, Ոսկանյանը նշեց, որ այս պահին ընթանում է քարոզչական պատերամի մեծ փուլ, և յուրաքանչյուր տեղեկատվություն պետք է ճշտվի․
«Մենք տեսել ենք բազմաթիվ դեպքեր, երբ քաղաքացիական ինքանթիռների կործանումները օգտագործվել են քաղաքական և քարոզչական նպատակներով, և այստեղ պետք է հետևություններ անել՝ դատելով բացառապես փաստական տվյալներից և ոչ թե քաղաքական գործիչների հայտարարություններից»։
Հիշեցնենք, որ չորեքշաբթի Թեհրանի մերձակայքում կործանվեց ուկրաինական ինքնաթիռը, ինչի արդյունքում 167 հոգի է մահացել։
Խոսելով ստեղծված իրավիճակում մեր Կառավարության դիրքորոշման մասին՝ Ոսկանյանը նշեց, որ ԱՄՆ–Իրան հարաբերությունների հետ կապված Հայաստանի վերաբերմունքը պետք է ավելի ջերմ լիներ տարբեր մակարդակներում։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ԱՄՆ-ի  կիրառած պատժամիջոցների պայմաններում, արդյոք  կկարողանա՞ Իրանը դիմակայել,  Ոսկանյանը արձագանքեց, որ ԱՄՆ–ն Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների հնարավոր բոլոր փաթեթներն արդեն իսկ կիրառել է, և իրականության մեջ Իրանը գտնվում է միջազգային պատժամիջոցային համակարգում․
«Շատ բան չի փոխվի Իրանի համար, մի քանի անձ կհայտնվի պատժամիջոցային համակարգում, բայց իրավիճակի խոշոր փոփոխություն տեղի չի ունենա»։
Իրանագետի դիտարկմամբ՝  Սոլեյմանիի սպանությունը «ջուրը գցեց ԱՄՆ-ի զանազան կառուցակարգերի աշխատանքը՝ հասնելու Իրանի ներսում ներքին քաղաքական ցնցումների»․
«Մենք ունենք Իրան, որ արտաքին վտանգի առջև համախմբվել է, և այս առումով Սուլեյմանիի մահը կորուստ էր Իրանի համար ռազմական տիրությում, բայց նաև իր մահով նա ծառայում է իր ժողովրդին»,- ասաց նա։

Сулеймани своей смертью смог сплотить иранское общество: ирановед (видео)
«В Иране настроения в целом довольно спокойные, были широкомасштабные траурные церемонии при участия большого количества людей», - заявил ирановед Вардан Восканян, два дня назад вернувшийся из Ирана.
По его наблюдению, Касем Сулеймани – тот образ, который смог своей смертью сплотить все иранское общество, поскольку внутри Ирана была довольно напряженная внутриполитическая борьба.
Напомним, что Сулеймани был убит 3-го января во время американской операции вблизи международного аэропорта в Багдаде.
Ирановед отмечает, что была проведена операция мести, которая, по сути, была обязательна, и исходя из религиозной идеологии Ирана, в настоящий момент никто не пойдет на переговоры с США, поскольку в «в шиитском исламе в течение сорока дней после смерти человека переговоры исключаются».
Касательно общей перспективы отношений Иран-США, спикер подчеркивает, что иранцы будут использовать все возможные меры, чтобы достичь того, чтобы на Ближнем Востоке сократили представительство вооруженных сил США, и в первую очередь это будет касаться территории Ирака.
Обратившись к заявлению премьер-министра Канады о том, что самолет Боинг украинской авиакомпании случайно стал мишенью для иранской ракеты, Восканян отметил, что в настоящий момент идет большой этап агитационной войны, и каждую информацию следует проверять:
«Мы видели многочисленные случаи, когда крушения гражданских самолетов использовались в политических и агитационных целях, и здесь нужно делать выводы, судя исключительно по фактическим данным, а не по заявлениям политических деятелей».
Напомним, что в среду недалеко от Тегерана потерпел крушение украинский самолет, в результате чего погибли 167 человек.
Говоря о позиции нашего Правительства в создавшейся ситуации, Восканян отметил, что отношение Армении в связи с отношениями США-Иран должно было быть более теплым на различных уровнях.
Обратившись к наблюдению, что в условиях примененных США санкций, сможет ли противостоять Иран, Восканян отреагировал, что США уже применил все возможные пакеты санкций в отношении Ирана, и в действительности Иран находится в международной санкционной системе:
«Для Ирана мало что изменится, несколько человек окажутся в санкционной системе, но крупного изменения ситуации не произойдет».
По наблюдению ирановеда, убийство Сулеймани «кинуло в воду работу различных институтов США для достижения внутренних политических потрясений внутри Ирана»:
«У нас есть Иран, сплотившийся перед внешней угрозой, и в этом смысле смерть Сулеймани была потерей в военной сфере Ирана, но он и своей смертью служит своему народу»,- сказал он.