Հիմնական թանկացումները կլինեն մեքենաների շուկայում․ Հրանտ Միքայելյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Տարվա առաջին կեսին ունեցել ենք տնտեսության աճի դանդաղում, բայց երկրորդ կեսին լավ արագացել է տնտեսության աճը»,-այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը՝ ամփոփելով նախորդ տարվա տնտեսական ցուցանիշները։
Վերջինս ընդգծեց, որ անշարժ գույքի շուկայում և բազմաթիվ այլ ոլորտներում արձանագրվել է տնտեսական մեծ աճ․
«Հանքարդյունաբերությունում աճը տեսել ենք նրա շնորհիվ, որ 2018 թվականին բազմաթիվ օբյեկտներ չեն աշխատել, 2019 թվականին նրանք սկսեցին նորից աշխատել, բացի դրանից մոտ 10 տոկոս աճ կա մշակող արդյունաբերությունում, և դա պայմանավորված է ԵՄ-ում Հայաստանի անդամակցությամբ»։
Միքայելյանի խոսքերով՝ 2020 թվականի համար ակնկալվում է, որ տնտեսական աճը կլինի 4,9 տոկոս․
«2020 թվականի համար Կենտրոնական բանկը ակնկալում է 4.9 % տնտեսական աճ, բայց կան նաև այլ կանխատեսումներ՝ 4.8% և 4.6%» ։
Ինչ վերաբերում է առաջիկայում մոտ 700 ապրանքների մասով սպասվող գնաճին, բանախոսն ասում է․
«Երբ Հայաստանը անդամակցում էր ԵԱՏՄ-ին, մոտ 1000 ապրանքանիշի ուղղությամբ ունեցել է զեղչեր, և դրանք ունեցել են են որոշակի ժամկետներ։ Դրանց մի մասի ժամկետը անցել է 2016 թվականին, մյուս մասինը 2018-ին, մեծ մասը կանցնի հիմա՝ 2020 թվականի սկզբից, մյուս մասը՝ 2022-ից»։
Ըստ նրա՝ հիմնական թանկացումները կլինեն մեքենաների շուկայում։
Թե որքան կլինի թանկացումը, ըստ նրա, պարզ կլինի մարտ-ապրիլ ամիսներին, բայց այնուամենայնիվ, բնակչության և տնտեսության համար տնտեսագետը կտրուկ թանկացումներ չի կանխատեսում, քանի որ դա պայմանավորված կլինի բարձրացած ներկրման տուրքերով, ինչը նշանակում է, որ կլինի բյուջեի աճ։
Բանախոսն անդրադարձավ նաև վարչապետի հայտարարությանը, թե Հայաստանը մեկ շնչին հասնող ՀՆԱ-ով գերազանցում է Վրաստանին, նշեց, որ դժվար է հարևան երկրների ՀՆԱ-ների հետ համեմատություններ անելու համար միայն Միջազգային արժութային հիմնադրամից մի թիվ վերցնելը.
«Հայաստանը 2015 թվականից հաշվում է իր ՀՆԱ-ն նոր համակարգով, որը ՄԱԿ-ի կողմից ընդունվել է 2008 թվականին, բաց իմաստը այն է, որ դա մեծացնում է ՀՆԱ-ի չափը մոտ 7 տոկոսով։ Վրաստանը մեթադաբանությանը անցնում է 2019 թվականից, բայց միջազգային արժութային հիմնադրամի մեջ դա ներառված չէ, այսինքն՝ Հարավային կովկասից միայն Հայաստանը ունի այս բոնուսը»։
Ըստ բանախոսի՝ այստեղ դերակատարում ունի նաև բնակչության ոչ ճշգրիտ հաշվարկումը։ Հայաստանում բնակչությունը պակաս է պաշտոնական տվյալներով հայտարարված ցուցանիշներից, մինչդեռ Վրաստանում, ըստ բանախոսի, հակառակ պատկերն է։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, բանախոսն ասում է՝ այնտեղ բնակչությունն ավելի շատ է ուռճացված, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը Հայաստանից առաջ է մոտավորապես 70 տոկոսով, ինչը շատ մեծ տարբերություն է, և Հայաստանը Ադրբեջանին անցնելու հեռանկար մոտակա տարիներին չունի․
«Չնայած եթե Ադրբեջանի դեպքում նավթային հատվածը հանենք և ոչ նավթային ՀՆԱ-ն հաշվենք, ապա Հայաստանը Ադրբեջանին անցել է դեռ 2017 թվականին»։
Նրա խոսքերով՝ եթե Հայաստանում այս տարի մեկ շնչին հասնող ՀՆԱ-ն կկազմի 4.5 հազար դոլար, ապա Ադրբեջանում 7.7 հազար դոլար կլինի։
Ըստ բանախոսի՝ հետաքրքիր է նաև այն, որ 2019 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը անցել է և Հայաստանին և Վրաստանին, և այնտեղ մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում է 4,8 հազար դոլար։
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, մասնագետն ասում է, որ ներդրումների համար շատ կարևոր է քաղաքական կայունությունը։

Основные подорожания будут на рынке автомобилей: Грант Микаелян (видео)
Поддержи А1+!«В первой половине года у нас было замедление роста экономики, но во второй половине ускорился рост экономики», - на созванной сегодня пресс-конференции заявил научный работник Института Кавказа Грант Микаелян, подытоживая прошлогодние экономические показатели.
Последний подчеркнул, что на рынке недвижимости и в многочисленных иных отраслях зафиксирован большой экономический рост:
«В горнодобывающей промышленности мы увидели рост благодаря тому, что в 2018 году многочисленные объекты не работали, в 2019 году они начали вновь работать, кроме того, около 10% рост имеется в обрабатывающей промышленности, это обусловлено членством Армении в ЕС».
По словам Микаеляна, на 2020 год ожидается, что экономический рост будет 4,9%:
«На 2020 год Центральный банк ожидает экономический рост 4,9%, но есть и другие прогнозы - 4.8% и 4.6%» .
Касательно ожидаемого роста цен на около 700 товаров спикер говорит:
«Когда Армения вступила в ЕЭАС, у нее были скидки по направлению около 1000 товарных марок, и они имели некоторые сроки. Срок части из них истек в 2016 году, а других – в 2018-м, большинство пройдет сейчас – с начала 2020 года, другая часть – с 2022-го».
По его словам, основные подорожания будут на рынке автомобилей.
Насколько будет подорожание, по его словам, станет ясно в марте-апреле, но тем не менее, для населения и экономики экономист не прогнозирует резких подорожаний, поскольку это будет обусловлено повышенными пошлинами на импорт, что означает вновь рост бюджета.
Спикер обратился также к заявлению премьера, что Армения по ВВП на душу населения превосходит Грузию, отметил, что трудно только взять цифры из Международного валютного фонда для проведения сравнений с ВВП соседних стран:
«Армения с 2015 года рассчитывает свой ВВП по новой системе, которая была принята ВТО в 2008 году, но смысл в том, что это увеличивает размер ВВП приблизительно на 7%. Грузия переходит к методике с 2019 года, но в международный валютный фонд это не включено, т. е. из Южного Кавказа только у Армении есть этот бонус».
По словам спикера, здесь играет роль неправильный расчет населения. В Армении населения меньше показателей, объявленных официальными данными, между тем, в Грузии, по словам спикера, обратная картина.
Что касается Азербайджана, спикер говорит: здесь населения больше раздуто, что значит, что Азербайджан опережает Армению приблизительно на 70%, что является очень большой разницей, и у Армении в ближайшие годы нет перспективы обхода Азербайджана:
«Хотя если в случае Азербайджана вычесть нефтяной сектор и рассчитать ненефтяной ВВП, Армения обогнала Азербайджан еще в 2017 году».
По его словам, если в Армении в этом году ВВП на душу населения составит 4,5 тысяч долларов, то в Азербайджане будет 7,7 тысяч долларов.
По мнению спикера, интересно и то, что в 2019 году Нагорный Карабах обошел и Армению, и Грузию, и здесь ВВП на душу населения составляет 4,8 тысяч долларов.
Касательно инвестиций, специалист говорит, что для инвестиций очень важна политическая стабильность.